Hastalıklar

Pankreas Kanseri Nedir? Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Pankreas kanseri genel olarak 40 yaş üstü insanlarda görülmekte ve erkeklerde bir tık fark ile daha yaygın olarak görülmektedir.

pankreas 5

Pankreas kanseri ilk başlarda kendisini kolay bir şekilde belli etmez. Öyleyse pankreas kanseri tam olarak nedir?

Pankreas Kanseri Nedir?

pankreas 1

Pankreas, karın boşluğunun olduğu bölümde omurganın bel kısmının önünde yer alan salgı bezidir. Yunancada pan (bütün, tüm) ve kreas (et) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Önden arkaya doğru yassılaşmakta olan pankreasın düzensiz biçimi çengele benzetilmektedir.

pankreas 2

Şişkin olan sağ kısmına baş, daha dar olan orta kısma gövde, gövdeyle başın birleşmiş olduğu ince kısma boyun, ince uzun olan son uç kısma ise kuyruk denilir. Kuyruk kısmı dalağa kadar uzanmaktadır. Pankreas, karaciğer ve dalak üst mezanter atardamarları ile beslenmektir. Pankreas’ın boşaltıcı kanalları, Santorini ve Wirsung kanalıdır.

Pankreas kanseri, pankreasta yer alan sağlıklı hücrelerin kontrolden çıkarak hızla çoğalmaları ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Pankreasın normalde protein ve yağların sindirilmesine yardımcı olmakta olan enzimlerin üretilmesi ve içinde inülinin de yer aldığı hormonları salgılamak gibi görevleri bulunur. Anormal yapıdaki hücreler, pankreasta tümör oluşturabilmektedir. Kötü huylu hücreler bedenin başka bölgelerine de yayılabilirler.

pankreas 6

Pankreas kanserinin birçok çeşidi olup, bunlar da iki ana sınıfa ayrılır. Tümörlerin %99’undan fazlası pankreasın ekzokrin (dış salgı) bölgesi olarak bilinmekte olan sindirim enzimlerinin üretildiği alanda gerçekleşmektedir. Ekzokrin pankreas kanserinin de birçok türü vardır; fakat bu türler teşhis ve tedavi açısından birçok ortak noktaya sahiptir. Hormon üretmekte olan endokrin bölgelere gerçekleşmekte olan kanserler ise farklı klinik yapılara sahiptir.

Pankreas Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Pankreas adenokarsinomunun bilinen belirtileri aşağıdakiler gibidir:

pankreas 10

Sırt Ya Da Üst Karın Ağrısı

Pek çok hastada yer alan ağrı mide bölümünden sırta doğru yayılmaktadır. Ağrının tam olarak meydana gelen bölümü tümörün pankreasın neresinde olduğunu gösteriyor. Ağrı geceleri artabilir, şiddetlenerek hiç durmadan  devam edebilir.

Sarılık

Deride ve gözün beyazında sararma olarak gözlemlenebilir. Ağrısız ya da ağrılı olarak bilinmektedir, sarılık sırasında koyu idrar da görülebilir. Ortak safra kanalının pankreasın başında yer alan bir tümör eli ile bastırılmasıyla meydana çıkar.

pankreas 7

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Pankreasın salgılama yetisinin bozulmasından ya da iştahsızlıktan kaynaklanmakta olan sindirim güçlüğü buna neden olabilir.

Karın boşluğunda sıvı birikmesi, karında hassasiyet, bulantı, kaşıntı.

Diyabet

Pankreas hastalarının en az %50’ni tanı konulduğu sırada diyabetten mutsuzdur. Uzun süreli diyabet pankreas kanseri riskini artırmakla beraber kanserin bilahare kendisi de diyabete neden olabilir.

pankreas 8

Klinik Depresyon

Yapılan araştırmlara göre pankreas knseri hastalığı bulunanlarda depresif semptomlarım görülme olasılığı %10-%15 arasındadır. Depresyon kimi hastalarda kanser tanısından önce başladığından ötürü hastalığın biyolojik temeli ile ilgili olduğu ileri sürülmektedir.

pankreas 9

Özellikle karın ağrısı ve diyabet ilerlemiş dönemdeki pankreas kanserinin sıkça görülmekte olan semptomlarıdır. Yapılan araştırmalar hastaların %15’inin teşhis konulmadan 6 ay önce karın ağrısı belirtileri iletse de pankreas kanseri hala erken teşhisi kuvvetli bir kanser olarak kabul görmektedir.

Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu