Beslenme ve Diyet

Şeker Kamışı Nedir? Faydaları Neler, Nerelerde Yetişir?

instagram takipçi hilesi

Şeker kamışı, dünyada en çok şeker üretiminin yapıldığı besindir. Tüketildiğinde birçok faydası olan aynı zamanda çeşitli alanlarda birçok kullanım amacına sahip bir bitkidir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de geniş üretim alanına sahip bu bitkinin faydaları nedir? Nerelerde yetişir? Tüm  bilgileri bu yazımızda topladık.

seker kamisi nedir 1 685x509

Şeker Kamışı Nedir?

Şeker kamışı, buğdaygiller familyasından gelen şeker elde edilen bir bitkidir. Dünya üzerinde şeker üretiminin yüzde 70’i bu besinden yapılmaktadır. En büyük üretim Küba’da yapılır. Küba’nın milli içkisi olan rom şeker kamışından üretilmektedir. Genellikle sıcak ve tropikal iklimlerde yetişen lifli bir bitki olan şeker kamışının bu verimli topraklarda boyları 2 – 6 metreye kadar çıkabilmektedir. Günümüzde 90 ülkede üretimi yapılan bitki, bol yağmura ihtiyaç duymaktadır. Ülkemizde de en çok üretilen tarım bitkilerinden birisidir. Şeker kamışının yaklaşık 37 farklı türü bulunmaktadır.

Şeker Kamışı Nerede Kullanılır?

Şeker kamışının işlenmesinin ardından içerisindeki su çıkarılır. Ardından kalan posası kağıt, ambalaj, karton başta olmak üzere birçok çevre dostu eşyaların yapımında kullanılmaktadır. Şeker kamışından ilk olarak işlem gördüğünde ortaya çıkan öz su ise şeker yapımında kullanılır. Bu su buharlaştırıldıktan sonra çeşitli işlemlerden geçer daha sonrasında şeker elde edilmiş olur.

Aynı zamanda şeker kamışından çıkan etanol, Brezilya’da arabalar için yakıt olarak kullanılmaktadır.

seker kamisi nedir

Şeker Kamışının Faydaları Nelerdir?

Şeker kamışı antioksidan açısından zengin bir bitkidir. Bu yüzden enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardım ederek bağışıklığı artırır. Demir, kalsiyum, magnezyum ve diğer elektrolitler açısından da zengindir. Soğuk algınlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Şeker kamışından çıkarılan su, idrar yolu enfeksiyonlarını, böbrek taşı gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olan bir diüretiktir. Yine kamışın suyu karaciğerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bu sebeple sarılık için önerilmektedir. Şeker kamışının suyu, enerji içecekleri için ideal olan enerji değerine sahiptir.

Bu sebeple yaz mevsimlerinde bir bardak soğuk şeker kamışının suyu hem sağlığınız hem de tükenmekte olan enerjiniz için faydalı olacaktır. Yine şeker kamışının suyu, diş ve diş sorunları ve kötü nefesi önlemeye yardımcı olan mineraller bakımında son derece zengindir.

seker kamisi nedir 3 685x456

Doğal şeker içerdiği için kan şekerini dengeleyen bir besindir. Birçok kozmetik ürünün ana maddesi olarak kullanılan kamış şekerinin ciltte hücre yenilenmesine iyi gelindiği bilinmektedir.

İçerdiği demir ve kalsiyum sebebiyle kemiklerin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Kemik ve kaslardaki kalsiyum miktarını arttırır. Kanserli hücreleri yok etmek veya oluşumunu önlemek amacıyla tüketilmesi faydalıdır bir bitkidir.

Kamış Şekerleri Hakkında Videolar

 

 

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu