Hastalıklar

SARS Virüsü Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Neledir?

SARS Virüsü, Corona Virüsünün Bir Alt Grubudur. İki Virüs Her Ne Kadar Birbirlerine Çok Benzeseler De Corona Virüsü, SARS'a Göre 10 Kat Daha Fazla Bulaşıcıdır.

instagram takipçi hilesi

SARS virüsü diğer bir adı ile Şiddetli Akut Solunum Sendromu, bulaşıcı ve insan hayatını son derece tehdit eden, ölümcül bir solunum yolu hastalığıdır. SARS, Çin’de ilk kez 2002 senesinin Kasım ayında ortaya çıkmıştır. Birkaç ay içinde, SARS, şüpheli olmayan seyahatçiler tarafından dünya çapında yayıldı.

SARS, enfeksiyonun son derece hareketli ve birbirine bağlı bir dünyada ne kadar hızlı yayılabileceğini kanıtlamıştır. Öte yandan, işbirliği içinde bulunan bir uluslararası çaba, sağlık uzmanlarının hastalığın yayılmasını hızlı bir şekilde önlemesine olanak sağladı. 2004 senesinden beri dünyanın hiçbir yerinde SARS‘ın bilinen bir yayılımı yoktur.

sars virusu 1

SARS Virüsü Belirtileri Nelerdir?

SARS genellikle grip benzeri belirtiler ve semptomlarla başlar. Ateş, Titreme, Kas ağrıları, Baş ağrısı ve bazen İshal eşlik eder. Yaklaşık bir hafta sonra, belirtiler ve semptomlar şunlara dönüşür;

  • 38 derece ya da daha yüksek ateş
  • Kuru öksürük
  • Nefes darlığı

SARS Virüsünün Nedenleri Nelerdir?

SARS, soğuk algınlığına neden olan aynı virüs ailesi olan bir koronavirüs salgınından kaynaklanır. Daha önce, bu virüsler insanlar için hiçbir zaman tehlike arz etmemişti.

Bununla birlikte, koronavirüs hayvanlarda ciddi hastalığa neden olabilir ve bu yüzden bilim adamları SARS virüsünün hayvanlardan insanlara, geçebileceğinden şüphelenmişlerdir. Şimdi virüsün bir ya da daha fazla hayvan virüsünden yeni bir salgına dönüştüğü muhtemel görülmektedir.

sars virusu 2

Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Dünyadaki tüm ortak küresel çabalara rağmen, bilim insanları henüz SARS için etkili bir tedavi yönetimi bulamadılar. Antibiyotik ilaçlar virüslere karşı bir işe yaramamaktadır ve diğer antiviral ilaçlar fayda göstermemiştir.

Uzmanlar, SARS virüsü için çeşitli aşı türleri üzerinde çalışmaktadırlar. Ancak hiçbiri henüz insanlar üzerinde test edilmedi. SARS ya da Korona Virüsü enfeksiyonları tekrar ortaya çıkarsa, bu tür enfeksiyonlara yakalanabilecek biri aşağıdaki önlemleri kesinlikle uygulamalıdır.

  • Ellerinizi yıkayın: Ellerinizi sık sık sabun ve sıcak su ile temizleyin ya da en az %80 alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
  • Tek kullanımlık eldiven giyin: Kişinin vücut sıvılarıyla ya da dışkısıyla temas ederseniz, tek kullanımlık eldivenler takın. Kullanımdan hemen sonra eldivenleri atın ve ellerinizi iyice yıkayın.
  • Ameliyat maskesi takın: SARS’li biriyle aynı odada olduğunuzda, ağzınızı ve burnunuzu cerrahi bir maske ile kapatın. Gözlük takmak da biraz koruma sağlayabilir.
  • Kişisel eşyalarınızı yıkayın: SARS virüsü olan birisinin eşyalarını, havlularını, yatak takımlarını ve kıyafetlerini yıkamak için sabun ve sıcak su kullanın.
  • Yüzeyleri dezenfekte edin: Ter, tükürük, mukus, kusma, dışkı ya da idrarla kirlenmiş olabilecek yüzeyleri temizlemek için ev dezenfektanı kullanın. Temizlerken tek kullanımlık eldivenler giyin ve işiniz bittiğinde eldivenleri atın.

Kişinin belirti ve semptomları ortadan kalktıktan sonra en az 10 gün boyunca tüm önlemleri uygulayın. SARS virüsü olan biri ile temas ettikten sonraki 10 gün içinde ateş ya da solunum yolu belirtileri gelişirse derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun.

sars virusu 3

SARS Virüsü ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=RhYtkHC13rY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu