Scuba Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Scuba Kumaş Nedir?

Dayanıklı yapısı ve dar görünümü ile özellikle günlük giyimde çeşitli kombinlerle kullanılabilir. Moda endüstrisine olan yoğun ilginin nedenlerinden biri de scuba kumaşlarından yapılan moda kıyafetlerin dahil edilmesidir. Örme yapısı özellikle kışlık kullanıma uygun olan ön büroda model olarak kullanılmıştır.

Son zamanlarda popüler olan scuba tasarımı bu kumaşa birçok sorunu da beraberinde getirdi. Scuba kumaş, pürüzsüz dokusu ve esnekliği ile bilinen bir kumaştır. Lycra kumaşı andıran krep dokusuna benzer. Su geçirmez hale getirmek için işleme sırasında sıkı bir ayar verilir.

scuba kumas nedir ozellikleri nelerdir3

Abiye elbiselerde, taytlarda, ceketlerde ve yüksek belli kloş pantolonlarda, ince çizgili bikinilerde ve türban mayolarda kullanılabilir. Genellikle gündelik giyimde kullanılan, dayanıklılığı ve esnek yapısı ile öne çıkan bir kumaş olduğunu söyleyebiliriz.

Kumaşın bir dezavantajı olarak tamamen sentetik olduğu için bu kumaşın hiç teri emmediğini söyleyebiliriz. Ancak bazı modellerde bu kumaştan yapılan elbise ve elbiseler birçok kişi tarafından tercih edilse de bu kumaş çok güzel bir duruşa sahip olduğu için yaz aylarında giyilmemelidir. Bu tür kumaşları dikerken jarse iğne kullanılması tavsiye edilir. Bu tür kumaşlar overlok dikiş gerektirmez. Etek için kalın kumaş kullanıyorsanız eteğin uçlarını düzenli olarak keserek de kullanabilirsiniz. Bu kumaş çok fazla dikiş gerektirmeyen bir kumaştır.

Scuba Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Moda endüstrisinde yaygın olarak kullanılırlar, birçok özellik ve desenle modanın güncel kalbine uyum sağlarlar. Kolay şekil alan bir kumaştır. Vücudu sarar ancak esnek yapısıyla rahatsız etmez. Pürüzsüz yapısı sayesinde ütü gerektirmez. Modaya uygun günlük giyimin kurtarıcısıdır. Su geçirmezdir.

scuba kumas nedir ozellikleri nelerdir4

Özellikle kadın giyimde öne çıkan kumaşlardandır. Rahatlığı sevenler için de oldukça kullanışlı kumaşlardır. Bu kumaşla dikilen bazı parçalarda dikiş ucu gerektirmez. Kolayca uyarlanabilir ve kendi kendine dikilmiş bir his sunar. Scuba kumaş fiyatları birçok yerde değişiklik gösterse de ortalama 100 metrelik düz dipli dalış kumaşı 35 TL’den başlıyor. Scuba kumaş çeşitlerini kumaş mağazalarından satın alabilir veya bu kumaşı online alışveriş ile kolayca temin edebilirsiniz.

Scuba Kumaş İle Hangi Ürünler Yapılır?

Dalış kumaşı özellikle moda endüstrisinde kullanılan bir kumaştır. Su geçirmez  özelliğinden dolayı kışlık kaban ve ceket üretiminde kullanılmaktadır. Bikini, mayo ve haşema yapmak için de uygundur. Esnek ve dayanıklı yapısı ile pantolon, etek ve elbise üretiminde de kullanılmaktadır. Günlük ve spor giyimde kullanılır. Esnek ve tekrarlanabilir yapısı ve vücudu sıkmayan yapısı tayt ve korse gibi spor giyimde kullanımını artırmıştır.

scuba kumas nedir ozellikleri nelerdir1

Scuba kumaşının formu çok esnektir ve onarıcı bir işlevi vardır. Bu açıdan hafif Lycra kumaş özelliği gösterir. Scuba kumaşları yüksek sıcaklıklarda yıkandığında deforme olabilir. Bu nedenle makinede yıkamak istiyorsanız 30 derecede yıkamanız gerekmektedir. Scuba kumaşları en iyi kuru temizleme ile temizlenir.

Scuba Kumaş İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=TWopFuvJ_5o

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu