Yabancı Kadın Ünlüler

Saweetie Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Saweetie
Tam adı: Diamonté Quiava Valentin Harper ‘Saweetie’
Doğum tarihi: 2 Temmuz 1993
Doğum yeri: Santa Clara, California, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,70 cm
Kilosu: 53 kg
Burcu: Yengeç
Ailesi: Trinidad Valentin , Johnny Harper
Mesleği: Rapçi ve söz yazarı
Aktif Yılları: 2016’dan günümüze
imdb-logo
youtube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabitiktok

Hakkında

Saweetie Kimdir? Saweetie olarak bilinen Diamonté Quiava Valentin Harper çoğunlukla ‘Icy Grl‘ adlı şarkısı ile tanınan Amerikalı bir rapçi ve söz yazarıdır. Saweetie, şu anda Los Angeles, California’da ikamet etmektedir. Ünlü rapçinin annesi Filipinli ve babası Afrikalı-Amerikalı’dır.

Güzel rapçi gençlik yıllarında müziğe büyük bir ilgi duydu. 14 yaşında kendi kendine müzik yazmaya başladı. ‘Güney Kaliforniya Üniversitesi‘nden mezun olduktan sonra Saweetie rap müziğe girişti. Kısa rap videolarını ise 2016 yılında ‘Instagram‘da yayınlamaya başladı. Harper kısa süre sonra da başarıyı tattı. Videolarından biri viral olduktan sonra Harper’ın hayran kitlesi arttı.

Video, rapçinin daha sonra “Icy Grl” adı ile piyasaya sürülen, Khia‘nın klasiği “My Neck, My Back (Lick it)“in ritimlerinde rap yaptığını gösteriyordu. Video, oybirliği ile beğenildi ve 2017 yılına kadar ‘YouTube‘da yaklaşık 10 milyon kez görüntülendi.

Saweetie, 2 Temmuz 1993 tarihinde Santa Clara’da Diamonté Harper olarak dünyaya geldi. Diamonté daha çok büyükannesine yakındı. Büyükannesi ise ona “Saweetie” lakabını takmıştı ve daha sonra o bunu sahne adı olarak seçti. California, Santa Clara’da doğdu, fakat daha sonra okulu bitirmek ve mezuniyet için başka yerlere geçti.

Anne babası ve kardeşleri ile yaşıyordu. Bunlar ikiz olan küçük kız kardeşleri Maya ve Milan. Harper ilk yıllarının çoğunu San Francisco Körfez Bölgesi‘nde geçirdi.

Saweetie çok genç yaşta müziğe düşkündü ve şiir yazmaya ve açık mikrofonlarda performans göstermeye başlayınca ilgisi daha da arttı. Ve bu deneyim, kendi şarkılarını yazmasına da yardımcı oldu.

Saweetie, Sacramento’daki ‘Monterey Trail Lisesi‘nde eğitim gördü. Daha sonra ise ‘Güney Kaliforniya Üniversitesi‘nden iletişim ve işletme bölümünden mezun oldu.

Harper müzik kaydetmeye başladığında henüz 15 yaşındaydı. Başlangıçta telefonu ile kayıt yapar ve arabada şarkı söylerken videolar çekerdi. Bir amatör olarak Harper kendi ritimlerini yaptı ve kendi sözlerini yazdı.

Saweetie küçük bir kasabadandı ve hayallerinin peşinden gitmek için Los Angeles’a taşınması gerekiyordu. Maalesef serbest stil rap alanında kariyer yapmak zor ve meşakkatli bir seçimdi.

O zamanlar Saweetie rap müziğin merkezi olan The Bay Area‘da büyüdü. Harper; Nicki MinajTrinaLil’ Kim ve Foxy Brown gibi popüler kadın rapçilerden etkilendi.

Ortaokul yıllarında arkadaşları ile birlikte yetenek yarışmalarında sahne aldı ve daha sonra ise o günlerde sahne korkusunu yendiğini itiraf etti.

Saweetie Kariyeri

Saweetie, kadın rapçilerden ilham aldı ve kısa raplerini de ‘Instagram’da yayınlamıştı. Tabii ki şarkılarından birinin ünlü olacak kadar popüler olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Khia‘nın klasiği olan ‘My Neck, My Back (Lick It)‘in ritimleri ile ilgili rap videosu internette viral olunca, bir gecede internet fenomeni oldu.

Şarkı ilk olarak 2016 yılının yazında ‘SoundCloud‘da yayınlandı. Daha sonra da videosu yayınlandı ve ‘YouTube‘a yüklendi. 2017 yılı itibarı ile 10 milyon görüntüleme elde etti.

16 Mart 2018 tarihinde de ‘Intro‘, ‘BAN‘, ‘Agua‘, ‘Good Good‘, ‘Icy Grl‘, ‘Yüksek Bakım‘, ‘23‘, ‘Saygı‘, ‘High Maintenance‘ ve ‘Çok Fazla‘ olmak üzere toplam dokuz parçadan oluşan ilk büyük plak şirketi EP‘si “High Maintenance“ı yayınladı. Ve bu albüm hayatındaki insanlar ile olan denklemlerini vurgulayan bir albüm oldu.

Daha sonra bir röportajda Saweetie, single’ın onu yalnızca karanlık bir bölgedeyken motive etmesi amaçlandığından, “Icy Gl” başarısının onu şaşırttığını belirtti.

2018 yılında ünlü statüsü ona Rihanna‘nın kozmetik markası olan ‘Fenty Beauty‘ için bir reklam verdi. Daha sonra ise ‘Warner Bros. Records‘ tarafından imzalandı.

Saweetie’nin kuzeni Zaytoven bir plak yapımcısıydı. Zaytoven daha sonra Saweetie’nin ilk büyük EP‘si “High Maintenance” için bir dizi parça da üretti. Bu albümdeki bazı parçaların yapımcılığını ise HassanCash Money AP ve Saweetie’nin kendisi üstlendi.

İlk EP‘si üzerinde çalışırken, ‘XXL‘ ile yaptığı bir röportajda, yeteneği nedeni ile insanların onu tanımasını istediğini ve orijinal içerik üzerinde çalıştığını da söyledi.

Ayrıca Zaytoven’in ‘Pahalı‘ şarkısında Saweetie konuk oyuncu olarak yer aldı. Ve Dua Lipa‘nın ‘IDGAF‘ (remix) şarkısında da konuk oyuncu olarak yer aldı.

Saweetie Özel Hayatı

Saweetie, bir süredir J Cole ile bir ilişki içindeydi ve ilişkileri de genellikle haberlerde yer alıyordu. Ama çift Saweetie müzik endüstrisinde ünlü olmadan önce tanıştılar.

Bir röportajda Saweetie, Cole’un fikrini büyük ölçüde etkilediğini bile itiraf etti. Ona göre, hayatında da büyük bir rol oynamış ve onu rap yapmaya motive etmişti.

Kuzeni bir plak yapımcısı olmasına rağmen, yardım için ona hiç ulaşmadı çünkü kariyerini bağlantılar yolu ile değil, kendi şartlarına göre inşa etmek istiyordu.

Bir kadın rapçi olarak Saweetie birçok sorunla da karşılaştı. Bir dizi yapımcı ondan “iyilik” istemişti ama o bunları reddetti. Bu inkar ise sektördeki zorlu günlerini uzattı.

Saweetie Şarkıları

 1. 2017 “Icy Grl”
 2. 2018 “Up Now”
 3. 2018 “You Come First”
 4. 2018 “Body”
 5. 2019 “Up Now”
 6. 2019 “Yuso”
 7. 2019 “Bitch from da Souf (Remix)”
 8. 2019 “Can’t Do It”
 9. 2019 “No L’s”
 10. 2019 “Baila Conmigo”
 11. 2020 “Sway with Me”
 12. 2020 “Kings & Queens, Pt. 2”
 13. 2020 “Tap In”
 14. 2020 “Money Mouf”
 15. 2021 “Best Friend”
 16. 2021 “Fast (Motion)”
 17. 2021 “Confetti”
 18. 2021 “Talkin’ Bout”
 19. 2021 “Hit It”
 20. 2021 “Out Out”
 21. 2021 “Faking Love”
 22. 2021 “Handstand”
 23. 2022 “In My Face”
 24. 2022 “Baby Boo”
 25. 2022 “Don’t Say Nothin”
 26. 2022 “All She Wanna Do”
 27. 2022 “F.N.F. (Let’s Go)”

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu