Beslenme ve Diyet

Sarımsak Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Birçok seçeneği bulunan sarımsak bitkisi, faydaları ile herkesin tüketmesi gereken bir besindir.

instagram takipçi hilesi

Sarımsak, yıllar boyunca tüketilmiş ve faydaları saymakla bitmeyen bir bitki türüdür. Sarımsak lezzet amaçlı kullanılmasının yanı sıra bir de sağlık için tüketilir. Çoğu kişi sarımsağı günde bir diş yutar ve şifa olduğunu görür. Sarımsak birçok konuda kullanılır. Uzun yıllar boyunca yenmiş ve ilaç olarak da kullanılmıştır.

Sarımsak Türleri

Diğer bitkilerde olduğu gibi bu bitkinin de türleri bulunur. Sarımsağın yakın türleri Çin soğanı, Frenk soğanı, pırasa ve arpacık soğanıdır. Tüm bu bitkiler aynı familyadan gelmektedir. Her sarımsak türünün farklı bir yararı ve lezzeti vardır. Sarımsak başlı başına bir şifa kaynağıdır. 

Sarımsağın Faydaları

Birçok faydası bulunan sarımsak, mucizevi bir bitkidir. Bazıları sarımsağı ilaç gibi her gün yutar. Saçlardan deriye, kandan tüm vücuda çok fazla yararı bulunur. Sarımsak yemekte sorunu olmayanlar ya da alerjisi olmayanlar sarımsak yiyebilirler. Sarımsağın faydaları nelerdir?

Saçlara Olan Faydası

Sarımsağın içinde mineral ve vitaminler olduğu için son derece zengin bir yapıdadır. Saçların parlak ve güçlü olması için sarımsağın içindeki vitaminler çok önemlidir. Genelde şampuanlara sarımsak konması dikkat çeker. Sarımsak saçlar için son derece faydalıdır. Sarımsak içindeki selenyum, B vitamini ve E vitamini saç dipleri için yarar sağlar. Sarımsak ile yapılan kürler de son derece işe yarar. Sarımsak kaynatıp suyunu saç derilerine sürmek saç diplerini güçlendirir. Ayrıca sarımsağı ezip de kullanılabilir. Sarımsağı ezip içine yumurta akı karıştırarak saç diplerine maske yapılabilir. Yapılan maske masaj ile iyice yedirilir.

Kansere Olan Faydası

Sarımsak düzenli kullanımda kanserle mücadele etmede yardımcı olur. Düzenli bir şekilde sarımsak tüketmek cilt kanseri, tiroid kanseri, prostat kanseri, mide kanseri, kolon kanseri ve beyin tümörlerinde yararlı olduğu görülmüştür. Kanser başlangıcı yaşayan insanlar sarımsağın faydaları sayesinde hastalığın azaldığını söylemiştir. Araştırmalara göre sarımsak oldukça yoğun bir fayda sağlamaktadır.

Kiloya Olan Faydası

Sarımsak, kilo vermekte kullanılan bir bitkidir. Günde bir diş sarımsak yemek metabolizmayı artırır ve yenen yemeklerin kısa sürede sindirilmesini sağlar. Kilo vermekte yardımcı olarak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Sarımsak yiyenler düzenli kullanımda kilo verdiklerini söylerler. Sarımsak vücuttaki fazla toksinlerin eriyip atılmasını sağlar.

Cilde Olan Faydası

Sarımsaktan yapılan yüz maskeleri cildin parlak olmasını ve gerginleşmesini sağlar. Diğer yandan sarımsak uygulanan yüzde muhteşem değişimler sağlanır. Bir diş sarımsağı kesip yüze masaj yapmak cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Sarımsağa metal bıçak değdirmemek önemlidir. Metal değen sarımsaklar yüzde kullanılmamalıdır.

İlgili Video

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu