Yaşam

Sarılmanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sarılmanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Sarılmak, insanlar arasında fiziksel temasın bir formudur. Genellikle iki kişi arasında yapılan sarılma, sevgi, ilgi, endişe, teselli veya başka bir duygu ifade etmek için kullanılır. Sarılma, kişiler arasında fiziksel teması arttırmak ve bağları güçlendirmek için kullanılır. Aynı zamanda, sarılma, vücudun salgıladığı hormonların düzeylerini artırmakta ve stresi azaltmaktadır. Psikolojinin en temelinde güven duygusu yer alır. İnsanlara ya da bir hayvana sarılmak da güven duygusunu arttırır.

Sarılmanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sarılmak, kalp atış hızını düşürür ve kan basıncını düzenler. Ayrıca, sarılma, acıyı azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Pek çok insan sarılmanın sadece bir duygu içerdiğini bilmektedir. Fakat sarılmak zannettiğimizden çok daha fazla etki ile birlikte gelir. Gelin bu etkilere biraz daha yakında bakalım…

Sarılmanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

1) Vücudunuzda Oksitosin Hormonu Salgılanır

Oksitosin, insanlar arasındaki bağları güçlendiren ve mutlu hissettiren bir hormon türüdür. Sarılıp kucaklaştığımızda vücudumuz oksitosin hormonunu salgılar. Bu hormonun salgılanması sonrasında mutlu ve iyi hissetmemizi sağlar ve karşıdaki kişiye daha sıcak bir şekilde bağlanmaya başlarız. Aynı zamanda salgılanan oksitosin hormonu bağışıklık sistemimizi harekete geçirir ve bize daha güçlü bir savunma mekanizması sağlar.

2) Derin İlişkiler Kurmanızı Sağlar

sarilmanin insanlar uzerindeki etkileri 2

Sarılıp kucaklaştığımızda vücudumuz oksitosin hormonunu salgılar. Bu hormon sayesinde daha içten ve derin ilişkiler kurmaya başlarız. Örneğin, kadınlar doğum yaptıktan sonra veya emzirirken oksitosin hormonu salgılarlar ve bu sayede güçlü bir bağ kurarlar.

3) Acıyı Azaltır

Sarılma, acıyı direkt olarak azaltır. Oksitosin hormonu ile güçlenen bağışıklık sistemi acı eşiğinin yükselmesine sebep olur. Bu, yanımızdaki kişinin ağrıdığı yerleri ovması gibi bir şeydir. Bir nevi sarılmak da bu işlevi yerine getirir.

sarilmanin insanlar uzerindeki etkileri 3

4) Kan Basıncını Düşürür

Kan basıncı, vücuttaki kanın damarlarda oluşan basıncıdır. Sarılma sonrasında vücuttaki kan basıncı düzelir. Sinirler harekete geçer ve beyine kan basıncını düşürmek için sinyal gönderir. Bu vücudun sakin hale gelmesine neden olur.

5) Stresi Azaltır

sarilmanin insanlar uzerindeki etkileri 4

Günümüzde pek çok insanın muzdarip olduğu bir konu olan stres hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sarıldıktan sonra vücutta salgılanan oksitosin hormonu, kişiyi olumlu ve pozitif düşünmeye sevk eder. Pozitif zihin yapısı stres ve kaygıdan arındırılmıştır. Günlük yaşamda en fazla dört defa samimi ve içten sarılma, kişinin stresini azaltır. Bu etki, yalnızca yirmi dakika sürdüğü zaman bile gününüz çok daha iyi geçecektir. Kısacası sarılma, kişinin kendisini iyi hissetmesine ve stresle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur.

6) Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskini Düşürür

Oksitosin hormonu, stresi azaltır, acıyı azaltır ve ilişkileri güçlendirir. Aynı zamanda, sarılma sonrasında vücutta salgılanan bu hormonun, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğü araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Örneğin, 2009 yılında Amerikan Psikosomatik Derneği’nde yapılan bir araştırma, 20 saniye boyunca birbirine sarılmış eşlerin kan basıncının normalleştiği ve kalp atışlarının yavaşladığını göstermiştir.

Sarılmanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu