Cinsel Sağlıkİlişki Konuları

Aşk Hormonu Oksitosin Hakkında 11 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Nörotransmitter Oksitosin adı verilen hormon; üreme, doğum , emzirmeyle ilgili bir hormondur. Aynı zamanda ilişkiler konusunda; empati, güven ,cinsel aktiviteler ve ilişki güçlendirmeyle de alakalıdır. Oksitosin seviyesi , sarılma ve orgazm ile birlikte güçlenmektedir. Bu sayede de ” Aşk Hormonu” olarak da adlandırılır. Aşk hormonu oksitosin ,sadece aşk ile ilgili değil; stresle başa çıkma ve bağırsak (sindirim sistemi) problemleri gibi bir çok duruma da iyi gelmektedir. Nörotransmitter Oksitosin hormonu ise , beynin hipotalamusta sentez edilir ve arka hipofizden salınmaktadır.

Sadece insanlar için değil bir çok canlı için önemli olan bu hormon hakkında bilmeniz gereken birçok detay var . İşte bunlardan bazıları

1- Hem erkek hem de kadında salgılanmaktadır. Çiftlerin duygusal bağlarını ve ilişkilerini güçlendirmeyle görevlidir.

duygusal oksitosin

Aşk hormonu olduğu için de afrodizyak etkilerini de taşır. Cinsel uyarılmayı da arttırabilir .

2- Araştırmalara göre bu hormon sayesinde utangaçlık ve ruh halin bozuklukları ve benzeri durumlar içinde iyileşme sağlayabileceğini gözlemlemişlerdir.

Bu sayede öz saygının kişide yükselmesine sağlamaktadır. Bu ilave olarak; pozitif kişilik, cömertlik ve güven arttırması durumu da gözlemlenmiştir.

3- Oksitosin korkuyu azaltmada da yardımcı olmaktadır. 

korku oksitosin

Konuyla ilgili araştırmayı, Bonn Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılmış. Yapılan bu araştırmada ise oksitosinin beynin korku bölümünü kısıtladığını bulmuşlar. Bu çok önemli çünkü günümüzün sorunu olan , anksiyetenin de gelecekte ilacı olabilir.

4- Oksitosinin vücutta birçok fonksiyonu bulunmakta.

Evet bu hormon sayesinde birçok rahatsızlıklara iyi geldiği bulunmuştur. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları , şizofreni gibi bir çok rahatsızlıklara tedavi edici bir yönü var. Aşk her şeyin ilacı

5- Anne sütünün verimini arttırır. 

Oksitosin sayesinde, anne  doğum yaparken ve süt üretiminde yardımcı olmaktadır. Nedeni ise süt üreten hormon prolaktin, üretimi oksitosine bağlı bir durum olmasıdır. Bu sayede bu iki hormonun seviyeleri emzirme döneminde süt üretimi ve ve verimliliği açısından önemli bir rol oynar.

6- Yaralanmalarda iyileştirici rol oynar.

yaralanma oksitosin

7- Alkolün etkilerine benzer etkilere sahip.

alkol oksitosin

Bu yüzden oksitosin , alkol gibi saldırganlık vs alkolün etkilerine sahip .

8- Sindirime ve bedenimize de yardımcı olur.

Sindirim sistemindeki oksitosin reseptörleri, sindirim vasıtasıyla bizi desteklemektedir. Ağır bir yemekten sonra, mutlu hissedilmesi ve uykulu hissetmenin sebebi de oksitosindir. Çünkü oksitosin bedenimizin daha fazla besin alması için bizi rahatlatmakla görevlendirilir.

9- Oksitosinin diğer adı da ” Sarılma Hormonu” dur. 

sarilmak ask hormunu oksitosin

Sarılma hormunu olan oksitosin , birine sarılmaya başladığımız anda oksitosin üretimine başlar. Hatta tenine başka bir tenin değmesinden dolayıda bu hormonun üretimi daha da hızlanmaktadır. Bu yüzden de masaj yaptırmak gibi eylemler bu hormonun üretimini arttıran eylemlerdir. Diğerlerini siz söyleyin artık 😉

10- Oksitosin, İş görüşmelerinde ve Sınav zamanlarında Cesareti Sağlar.

Bu nedenle de sınava veya bir iş görüşmesine yanınıza birini almak bu hormunun salgılanmasında etki gösterir ve size avantaj sağlar.

11- Uykuyu Destekler

uyku ask hormunu

Stresle dolu günümüzün dünyasında , bu hormona oldukça ihtiyacımız var. Çünkü uykuyu desteklemekte ve stresi uzaklaştırmakta /yatıştırmaktadır.

Kaynak
Kaynak

Pilastikbeyin

İlginç ve gerekli bilgiler bazende işimize belki de yaramayan bilgilere bakıyorum.maksat bilgi olsun diye...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu