İlişki KonularıMental Sağlık

Evlilik Öncesi Stresle Nasıl Baş Edilir?

Evlilik Öncesi Stres Nedenleri, Çözüm Yolları

instagram takipçi hilesi

Evlilik Öncesi Stres

Evlilik öncesi stres pek çok çiftin evliliğe adım atmadan önce yaşadığı psikolojik problemler arasında yer alıyor. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. Çiftlerin ilişkilerinde daha öncesinde yaşadıkları problemler ya da çiftlerden birinin evlilik hakkındaki travmaları bu duruma neden olabilecek problemlerden sadece bazılarıdır. Peki bu durumun temel nedenleri nedir ve evlilik öncesi stres ile nasıl baş edilebilir?

Evlilik Öncesi Stresin Nedenleri

Sevdiği insanla uzun süreli bir birliktelik kurmak herkesin en büyük hayali. Ancak uzaktan bakınca her ne kadar mutlu bir hayal olsa da evlilik sürecine adım atmaya karar vermek oldukça zor bir süreçten oluşuyor. Bu süreç boyunca pek çok çift stres kaynaklı olarak sorun yaşayabiliyor.

Evlilik öncesi stres pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Çoğu zaman insanlar tarafından bu durum basite indirgense de stresin kaynağı bulunup çözülmezse ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Peki bu stresin temel sebepleri nelerdir? Gelin maddeler halinde inceleyelim.

evlilik

  • Kültürel Yapı

Her insanın gerek yaşadığı çevre gerekse yetiştiği aile yapısı nedeniyle oluşmuş bir kültürel yapısı bulunmaktadır. Her ne kadar evlilik iki insanın birbiriyle duygusal uyumu olarak görülse de kültürel anlamda da uyumun önemli olduğu bilinen bir gerçektir.

Bilhassa çiftler farklı kültür ve aile yapılarına sahip oldukların bu durum evlilik öncesi stres yaşanmasına sebep olabiliyor. Çiftler aile yapılarının ya da gelenek-görenek gibi kültürel özelliklerinin birbirleriyle uyumlu olmaması kaynaklı mental olarak sorunlar yaşayabiliyor.

Bu durum her zaman fiili bir problem olarak ortaya çıkmayabiliyor. Çiftlerin arasında belirgin tartışmalar olmasa da psikolojik olarak farklı bir kültürel yapıya uyum sağlamak partnerlerin ilişki içinde zorluk yaşamasına sebep olabiliyor.

  • Ekonomik Koşullar

Ekonomik koşullar evlilik öncesi stres yaşanmasının en belirgin nedenleri arasında yer alıyor. Ekonomik problemler hem evliliğe hazırlık sürecini kapsayan düğün, nişan ve benzeri kutlamalar öncesinde çiftleri büyük oranda strese sürükleyebiliyor. Evlilik hazırlıklarının beraberinde getirdiği maddi yükümlülükler çiftlerin strese sürüklenmesinin başlıca sebepleri arasında yer alıyor.

Diğer bir yandan pek çok çift için evliliğin ilerleyen süreçlerini de etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkmakta. Bilhassa ekonomik açıdan evlilik sonrasında yaşam koşullarının nasıl olacağı konusunda pek çok çift karamsarlığa ve tedirginliğe kapılabiliyor.

  • Geçmiş Travmalar

Evlilik öncesi stres bozukluğu yaşanmasının belki de en önemli nedenleri arasında kişilerin geçmiş dönemlerde yaşadıkları travmalar yer alıyor. Özellikle kendi anne ve babasının mutsuz evliliklerine şahit olan insanlar ilerleyen dönemlerde evlilik konusunda oldukça tedirgin bir hal alabiliyor. Bunun yanı sıra yakın arkadaş çevresinde sürekli mutsuz ilişkilere şahit olan kişiler kendi evliliklerinde de benzer problemleri yaşamaktan dolayı tedirgin duymakta.

Ancak travmatik durumlar sadece ailede ve yakın arkadaş çevresinde yaşanan olayları gözlemlemek sınırlı kalmıyor. Daha önceki ilişkilerinde mutsuz veya başarısız olan pek çok kişi evlilik gibi ciddi bir yola adım atmak konusunda kendisine güven duymakta zorlanıyor. Bu durum partnerlerin evlilik öncesi stres sorunuyla karşı karşıya kalmasına ve evlilik korkusu yaşamalarına neden olan en büyük etkenler arasında yer alıyor.

Evlilik Öncesi Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

evlilik 3

Evlilik öncesi stres yaşayan çiftlerin bu durumla başa çıkmaları için çeşitli yollar da elbette mevcut. Bu yöntemlerden bazıları ise şu şekilde:

  • Çiftlerin evlilik kararı almadan önce iyice düşünmeleri gerekiyor. Bilhassa yukarıda bahsettiğimiz ekonomik, kültürel ve psikolojik etkenleri göz önüne alarak bu yola adım atmaları mutlu bir evlilik yaşamaları için önemli bir etken.
  • Bilhassa düğün hazırlık süreçleri stresin ana sebepleri arasında yer alıyor. Çiftlerin düğün, nişan ve kına gibi kutlamalarda her ayrıntının mükemmel olmasını istemeleri bu kutlamaları mutlu bir anı yerine kabusa çevirebiliyor. Bu nedenle çiftlerin mükemmeliyetçi yaklaşımdan uzak durmaları gerekiyor.
  • Özellikle Türkiye’de çiftlerin aileleri evlilikleri üzerinde önemli rol oynuyor. Bu süreçte aileler arasında uyumun sağlanamamış olması partnerlerin stresle karşı karşıya kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle evliliğe atılacak ilk adımda öncelikle aileler arasında gerekli uyumun sağlanmasına dikkat etmek oldukça önemli.

Bahsedilenlerin yanı sıra partnerlerin geçmiş travmalarının çözülmesi de önemli bir unsur. Geçmişte yaşanan olayların etkisinden hala kurtulamamış olan partnerlerin bu süreçte psikolojik bir destek alması hem süreci daha rahat geçirmelerine hem de kişisel olarak çeşitli travmalarından kurtulmalarına yardımcı olacaktır.

Evlilik Öncesi Stresle İlgili Videolar

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu