Mental Sağlık

Evlilik Korkusu (Gomofobi) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Evlilik iki kişiyi birbirine bağlayan bir bağdır. Birçok insan, hayatlarını sonsuza dek sevdikleri kişiyle birlikte olmak için beklerken, hikaye başkaları için farklı olabilir. Ancak bazı insanlar için, evliliğin sınırları cehennem gibi korkunçtur. Evlenme korkusu gibi akılcı olmayan herhangi bir korku, gomofobi olarak bilinir.

evlilik korkusu 1

Evlilik anlamına gelen Yunanca “gomos” kelimesinden türetilmiştir. Gomofobi, yoğun, ilgisiz ve sürekli evlilik ve bağlılık korkusu ile ifade edilir. Kişi, tüm hayatı tek bir kişiyle geçirmeyi gerektiren bir evliliğe girmekten korkuyor. Bir gomofobik insanın evlilik korkusu, ölüm korkusuna benzer.

Bir gomofobik kişi biriyle ilişkide olabilir, ancak evlilik konusu ortaya çıkarsa korkar ve gerilir. Bu fobi, Anuptaphobia (bekar olma korkusu) ve Philophobia (aşık olma korkusu) ‘dan tamamen farklıdır.

Evlilik Korkusunun Sebepleri Nedir?

Evlilik korkusu, insanlarda, özellikle de erkeklerde görülen yaygın bir fobidir. Erkekler, evlilikle birlikte gelen kişisel, finansal ve sosyal riskler nedeniyle evlilikten korkma eğilimindedir. Bu nedenle, evlilik korkusus aşağıdakilerden sebeplerden kaynaklanabilir:

Kişisel Güvensizlik

Kişisel güvensizlik, insanlarda gomofobi için önemli bir neden olabilir. Evlilik kolay bir olay değildir. Yüzlerce sorumluluk eklendi. Sadece bir ilişki paylaşmıyorsun, ama tüm kişisel, sosyal, yasal ve finansal yaşamını paylaşıyorsun. Evlilik korkusu, bu risklerin ve kırılganlıkların korkusuyla ortaya çıkabilir.

İlgili Tehlikeli Olay

Evlilik korkusu ayrıca, kişinin aklında evlilik imajını olumsuz yönde etkileyen istenmeyen ve rahatsız edici bir olayla da ilişkilendirilebilir. Bu olaylar çocuklukta ebeveynlerin boşanması, ebeveynlerin istismarı, ebeveynlerinin veya diğer evli çiftlerin kavga ve kavga etmesi, önceki evlilik başarısızlığı, eşinden ihanet etmesi veya başarısız evlilikler hakkında yoğun bir şekilde işitmeleri olabilir. Bu tür herhangi bir sıkıntı insanlarda gomofobiden sorumlu olabilir.

Depresyon

Evlenme korkusu ve bağlılık diğer depresif koşullarla da desteklenebilir. Bir insan aslında evlenmeye istekli olabilir, ancak ondan geçmek için sadece korkmuş ve endişeli olabilir. Kendine güven eksikliği, zayıf kişisel imaj, cinsel güven eksikliği ve diğer farklı depresyon türleri, bir kişinin evlenmekten ve bağlılıklardan uzak durmasına neden olabilir.

evlilik korkusu 2

Evlilik Korkusu Belirtileri

Evlilik Korkusu olan biriyle (hem erkek hem de kadınlarda) ortaya çıkabilecek ana belirtiler şunlardır:

  • Mantıksız ve aşırı evlilik korkusu ve bağlılık (Bir evlilik düşüncesi veya başkasıyla evlenme düşünmek bile korkuyu tetikleyebilir)
  • Evlilikten veya ilgili olaylardan ve tartışmalardan kaçınmak
  • Evlilik düşüncesi ya da tartışması üzerine saldırganlık, panik atak ve öfkeli
  • Korkunun irrasyonel olduğu ancak kontrol edemediğinin farkına varma
  • Kendine güvensizlik hissetme
  • Panik titreme, ağlama, kalp atışları hızlanma, nefes almada zorluk, bulantı veya kusma, baş dönmesi veya bayılma, terleme ve karın rahatsızlığı gibi fiziksel belirtileri takip eder.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Evlilik korkusu, bir insanın tecrit edilmesine yol açabileceği için ciddi bir sorun olabilir. Bir gomofobik insan, evlilik fikrinden korkuyor, ancak bunu yapmak istemiyor. Bu korku, bir kişinin ilişkilerine ve aile hayatına ciddi şekilde zarar verebilir. Bu gibi durumlarda doktora danışmanız gerekir. Ayrıca, yukarıdaki semptomlar uzun bir süre boyunca, altı aydan uzun bir süre boyunca ortaya çıkmış ve bir kişinin yaşamını bozmuşsa, tedaviye başlanması gerekir.

evlilik korkusu 3

Evlilik Korkusu ile ilgili videolar

Kaynak
HaberTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu