Alternatif Tıp

Sarı Kantaron Çayı Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sarı Kantaron Çayı Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Sarı kantaron, dünya çapında ılıman ve tropikal iklimlerde doğal olarak yetişen bir hypericum bitkisidir. Sarı kantaron ülkemizde binbirdelikotu, kılıç otu, kano, civanperçemi, kuzukulağı olarak da bilinmektedir. Latince adı Hypericum perforatum’dur.

Sarı çiçekleri ile tanınan çok yıllık bir bitki olan sarı kantaronun birçok türü vardır. Ülkemizde 42’si endemik olmak üzere 100’e yakın tür yetiştirilmektedir. Yani sadece Türkiye’de yetiştirilmektedir. Sarı kantaron türleri; naftalin dimetilamin, floroglusinol türevleri, flavonoidler, organik asitler, uçucu yağlar, amino asitler, ksanton, tanenler gibi suda çözünür bileşenler ve proantosiyanidinler içerir.

Sarı Kantaron Çayı

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron çayı da cilt bakımı için iyidir. Ciltte oluşan yanık ve yaraların tedavisinin yanı sıra egzama ve varis gibi durumların tedavisinde de kullanılabilir. Bu arada sarı kantaron çayının ciltteki sivilce ve sivilce lekelerini azaltmaya iyi geldiği söylenmektedir.

Sarı kantaron çayı, güçlü antiseptik özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu, vücudun mikroplara karşı direnç kazanmasını kolaylaştırır. İltihap önleyici özelliklere sahip olan sarı kantaron çayı, iltihaplı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Sarı kantaronun çayı hücre yenilenmesi için faydalıdır ve bağırsak rahatsızlıkları, idrar yolu enfeksiyonları, karın ağrısı ve iştahsızlık üzerinde tedavi edici etkiye sahiptir. Hormonları dengelemeye yardımcı olur. Tiroid hastalıklarından biri olan hipertiroidizmi dengelemesi ile bilinir.

Sarı kantaron aynı zamanda doğal bir ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. İçeriğindeki doğal iltihap önleyici özelliğinden dolayı baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları, bel ağrılarında ağrı kesici etkiye sahiptir.

Sarı kantaron çayının bilinen bir başka faydası da mide problemleriyle ilişkilendirilmiştir. Mide ve sindirim sorunları olanlar, ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkları olanlar sarı kantaron çayı içerek sindirimi iyileştirebilir.

Bu arada bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen sarı kantaron çayı da soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar ile savaşmaya yardımcı olur. Boğazdaki balgam birikintilerini giderir ve temizler. Aynı zamanda psikolojik olarak rahatlattığı da bilinmektedir.

Sarı Kantaron Çayı

Sarı Kantaron Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Sarı kantaron çayı yan etkileri net olarak anlaşılarak tüketilmelidir. Çay, hamile ve emziren kişiler için tavsiye edilmez ve zararlı olabilir. Gün içinde bu çayı sık sık içmek sindirimi teşvik edici etkiye sahiptir ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olabilir.

Antidepresan, tansiyon, kan sulandırıcı ve astım ilaçları kullanan kişilerinde etkileşim oluşmaması için bu çayı içmemeleri gerekir. Ameliyat olacak kişiler anestezi altında olacağı için 15 gün önceden alkol almayı bırakmalıdır. Demans etkisi olan bu çayın şizofren ve alzheimer hastaları da tüketmemelidir.

Aşırı tüketilmesi sonucunda mide bulantısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu ve yorgunluk gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu çayı içmeden önce bu yan etkileri bilerek tüketmelisiniz. Eğer yukarıda bahsettiklerimizden hiç biri sizde yok ise günde 1 bardak içebilirsiniz. Fakat kesin ve doğru bir bilgi içi uzmanından yardım almanız daha iyi olacaktır.

Sarı Kantaron Çayı

Sarı Kantaron Çayı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu