Yabancı Erkek Ünlüler

Samuel L. Jackson Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Samuel L. Jackson
Tam adı: Samuel Leroy Jackson / Samuel L. Jackson
Doğum tarihi: 21 Aralık 1948
Doğum yeri: Washington, DC, ABD
Boyu: 1,89 cm
Burcu: Yay
Ailesi: 
Eşi: Latanya Richardson (e. 1980)
Çocuk (ları): Zoe Jackson
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 1972’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Samuel L. Jackson Kimdir? Samuel L. Jackson, Hollywood’un en ünlü aktörlerinden biridir ve kariyeri boyunca 100’den fazla filmde de rol almıştır. Çocukken babası tarafından terk edilen Jackson, Hollywood’un en başarılı yıldızlarından biri olmak için zor bir çocukluk geride bırakmıştır. Kekemelikten muzdarip olmasına rağmen, kararlılık ve sıkı çalışma ile oyunculuk kariyerine devam etmiştir.

Samuel L. Jackson kariyerine ‘Goodfellas‘ gibi filmlerde küçük roller alarak başladı. Sonunda o ilgi odağı olmaya başladı ve ‘Jungle Fever‘, ‘Patriot Games‘, ‘True Romance‘, ‘Jurassic Park‘ ve ‘Pulp Fiction‘ gibi filmlerde daha belirgin roller almaya başladı. O zamandan beri, filmlerdeki rolleri için birçok adaylık aldı ve ödül kazandı. Oyunculuk kariyerinin yanı sıra, ayrıca ‘Sivil Haklar Hareketi‘ne dahil oldu ve 2008 yılı Demokratik başkanlık ön seçimleri sırasında o zamanki Senatör Barack Obama için kampanya yürüterek siyasi olarak aktif oldu.

İnsani davranış olarak, Alzheimer hastalığı ile savaşmak için para toplama kampanyasının bir parçası oldu ve ‘Prizeo‘ adlı kendi yardım kuruluşunu kurdu. Jackson, filmlerdeki karakteristik ‘Kangol‘ şapkaları ve ‘sert ceviz‘ rolleri ile tanınır. Kendisi tüm zamanların en çok hasılat yapan sinema oyuncularından biridir. Oyunculuğunun yanı sıra başarılı bir müzisyendir ve bas enstrümanları da çalabilmektedir.

Samuel Leroy Jackson 21 Aralık 1948 tarihinde Washington DC’de doğdu Chattanooga, Tennessee’de büyüdü. Babası aileden uzakta yaşadığı ve daha sonra alkolizmden öldüğü için Jackson annesi Elizabeth Jackson tarafından büyütüldü. Babası ile hayatı boyunca sadece iki kez görüşmüştür.

Jackson birkaç ayrı okulda okudu ve Chattanooga’daki ‘Riverside Lisesi‘nden mezun oldu. Okulda geçirdiği süre boyunca da okul orkestrasında korno ve trompet çaldı. Çocukken Samuel kekemelikten muzdaripti.

Başlangıçta Atlanta’daki ‘Morehouse College‘da deniz biyolojisi alanında eğitim almayı hayal etti, fakat kısa süre sonra içindeki aktörü keşfettikten sonra bu hayalini değiştirdi. 1972 tarihinde enstitüden mezun oldu ve aynı zamanda ‘Just Us Theatre‘ adlı tiyatro grubunun kurucu ortağı oldu.

Samuel L. Jackson Kariyeri

Üç Kuruşluk Opera‘ ve ‘Bir Askerin Oyunu‘ da dahil olmak üzere çeşitli oyunlarda oynadıktan sonra, 1972 tarihinde ‘Together for Days‘ filmi ile sinemaya adım attı. Dört yıl sonra Jackson, ‘Movin’On‘ adlı televizyon dizisinde rol aldı.

Samuel, New York’a taşındı ve sonraki birkaç yılını ‘The Piano Lesson‘ ve ‘Two Trains Running‘ gibi sahne oyunlarında oynayarak geçirdi. 1977 tarihinde ‘Yerinden Edilmiş Kişi‘ filminde rol aldı.

İlk yıllarında Jackson’a Morgan Freeman tarafından akıl hocalığı yaptığına inanılıyor. Daha sonra kariyerinde, sırası ile 1988 ve 1989 yılında vizyona giren ‘School Daze‘ ve ‘Do the Right Thing‘ gibi filmlerde göze çarpan roller oynamaya başladı.

1990 yılında ‘Goodfellas‘ta küçük bir rol ile göründü ve sonraki üç yıl boyunca ‘The Cosby Show‘da vekil olarak çalıştı.

1990 yılından 1993 yılına kadar ‘Def by Temptation‘, ‘The Return of Superfly‘, ‘Strictly Business‘, ‘Jungle Fever‘, ‘Patriot Games‘, ‘True Romance‘, ‘Amos & Andrew‘, ‘Jurassic Park‘ ve ‘Yüklü Silah 1‘ gibi filmlerde çalıştı.

1994 yılında Jackson hit film ‘Ucuz Roman‘da eleştirmenlerce beğenilen Jules Winnfield rolünü oynadı. Samuel L. Jackson, filmin yayınlanmasından ve sonraki başarısından sonra bir dünya simgesi haline geldi. Daha sonra ise yönetmen Quentin Tarantino‘nun özellikle onu rol için istediği ortaya çıktı.

1995‘ten 1996‘ya kadar da Jackson ‘Ölüm Öpücüğü‘, ‘Losing Isaiah‘ ve ‘The Great White Hype‘ gibi bir dizi gişe fiyaskosunda yer aldı. Ancak, ‘İntikamla Zor Ölüm‘ (1995) ve ‘Öldürme Zamanı‘ (1996) gibi hit filmlerde görünerek hızla geri döndü ve bu filmler onu bir kez daha güvenilir bir yıldız haline getirdi.

1997 yılında ‘One Eight Seven‘ filminde Trevor Garfield rolünü oynadı ve ardından ‘Eve’s Bayou‘ ve ‘Jackie Brown‘ gibi diğer filmlerde rol aldı. Aynı yıl, ‘Happily Ever After: Fairy Tales for Every Child‘ adlı bir televizyon dizisinin bölümlerinden birinde bir karaktere ses verdi.

1998 yılında ‘Sphere‘, ‘The Negotiator‘, ‘The Red Violin‘ ve ‘Out of Sight‘ olmak üzere dört filmde önemli roller oynadı. 1999 yılında ‘Deep Blue Sea‘ ve ‘Star Wars: Bölüm I – The Phantom Menace‘ filmlerinde rol aldı. Yeni milenyumun başında ise Jackson, ‘Rules of Engagement‘, ‘Shaft‘ ve ‘Unbreakable‘ gibi başarılı filmlerin bir parçası oldu.

2001 yılında Samuel L. Jackson, ‘The Caveman’s Valentine‘ filminde serseri bir müzisyen rolünü oynadı. Aynı yıl, Elmo McElroy‘u oynadığı İngiliz/Kanada aksiyon komedi filmi olan ‘The 51st State‘de de görüldü. 2002 yılında da ‘Changing Lanes‘, ‘XXX‘, ‘No Good Deed‘ ve ‘Star Wars: Bölüm II – Klonların Saldırısı‘nda rol aldı.

2003-2005 yılları arasında ‘Terminator 3: Rise of the Machines‘, ‘Twisted‘, ‘Kill Bill: Volume 2′, ‘The Incredibles‘, ‘In My Country‘, ‘Coach Carter‘, ‘The Adam‘ ve ‘Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı‘ filmlerinde rol aldı.

2006 yılında ‘Freedomland‘ filminde Julianne Moore ile birlikte rol aldı. Aynı yıl Jackson, yılın en sıra dışı filmlerinden biri olan ‘Uçakta Yılanlar‘da rol aldı. Filmin beklentisini artırmak için filmin tanıtım müzik videosunda da rol aldı. Yılın sonuna doğru ise doktor rolünü oynadığı ‘Cesurun Evi‘nde yer aldı.

2007 yılında doğrudan video filmi ‘Farce of the Penguins‘de anlatıcı olarak rol aldı. Ayrıca, ‘Cleaner‘ filminde eski bir polis ve psikolojik korku filmi olan ‘1408‘de de bir otel müdürü rolünü oynadı ve bir oyuncu olarak çok yönlülüğünü sergiledi.

2008 yılından 2011 yılına kadar ‘Iron Man‘, ‘Star Wars: The Clone Wars‘, ‘Soul Men‘, ‘Gospel Hill‘, ‘Inglourious Basterds‘, ‘Unthinkable‘, ‘Iron Man 2‘, ‘African Cats‘, ‘Kaptan Amerika: İlk İntikamcı‘ ve ‘Arena‘ gibi farklı türlerde filmlerde rol aldı. Ayrıca Jackson, ‘Curiosity‘, ‘Prohibition‘ ve ‘The Sunset Limited‘ gibi televizyon dizilerinde de görüldü. 2012 yılındaki en büyük hitlerinden biri ise Stephen rolünü oynadığı Quentin Tarantino filmi ‘Django Unchained‘ oldu. Ertesi yıl, animasyon spor filmi olan ‘Turbo‘da Whiplash adlı bir karakteri seslendirdi.

2013 yılından 2014 yılına kadar popüler televizyon dizisi ‘Agents of SHIELD‘de Nick Fury olarak yer aldı. Yine 2014 yılında Jackson, ‘Reasonable Doubt‘, ‘RoboCop‘, ‘Captain America: The Winter Soldier‘ ​​ve ‘Kite‘ filmlerinde rol aldı. Aynı yıl, aksiyon casus komedi filmi olan ‘Kingsman: The Secret Service‘de başrolde oynadı.

Jackson, ‘Yenilmezler‘in devam filmi olan ‘Infinity War‘ ve ‘Endgame‘de Nick Fury rolünü tekrarladı. Ayrıca ‘Kaptan Marvel‘de daha genç, yaşlanmayan bir Fury olarak da rol aldı. Jackson, Jordan Vogt-Roberts‘in 2017 yılında vizyona giren canavar filmi ‘Kong: Skull Island‘da rol aldı. Jackson, 2019 yılında sırasıyla ‘Glass‘ ve ‘Shaft‘ filmlerinde Mr. Glass ve John Shaft II rollerini yeniden canlandırdı.

Ayrıca 2019 yılında Brie Larson‘ın yönettiği ‘Unicorn Store‘ filminde rol aldı ve ‘Marvel‘ filmi ‘Spider-Man: Far From Home‘da Nick Fury rolünü tekrarladı. Samuel L. Jackson, Talib KweliSticky FingazMad Lion ve KRS-One ile el ele verdi ve Amerika’da sosyal adalet ve şiddet hakkında ‘I Can’t Breathe‘ adlı bir şarkı yayınladı.

Samuel L. Jackson Özel Hayatı

1980 yılında Samuel, LaTanya Richardson ile evlendi ve çiftin Zoe adında bir kızı var.

Samuel L. Jackson boş zamanlarında filmlerde canlandırdığı karakterlerin aksiyon figürlerini toplamayı sever. Ayrıca Jackson ‘Ninja Scroll‘ ve ‘Black Lagoon‘ gibi anime dizilerini izlemeyi de seviyor. Aynı zamanda kendisi hevesli bir çizgi roman koleksiyoncusudur. Kel olduğu için Samuel filmlerinde farklı peruklar ve ‘Kangol‘ şapkaları takmayı çok seviyor. Karakterlerinin her biri için kendi saç stillerini seçme ayrıcalığına da sahip oldu.

Oyuncu olmasının yanı sıra, aynı zamanda kendisi üretken bir golfçüdür. Hevesli bir basketbol ve futbol hayranı olan Jackson ‘Toronto Raptors‘, ‘Harlem Globetrotters‘ ve ‘Liverpool FC‘ gibi takımları destekliyor. Ağustos 2013‘te sağlık nedenleri ile vegan beslenmeye başladı ve ‘sadece sonsuza kadar yaşamaya çalıştığını‘ açıkladı. Fakat, Mart 2017‘ye kadar diyeti bıraktı. Ve Jackson, Testis kanseri hakkında farkındalık yaratan ‘One for the Boys‘ adlı bir kampanya başlattı.

Samuel L. Jackson Ödülleri

1991 yılında Jackson, ‘Jungle Fever‘daki performansıyla ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ dalında ‘Kansas City Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü‘nü kazandı.

 1994 yılında ise ‘Ucuz Roman‘ ile oyunculuğu için ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ dalında ‘Akademi Ödülü‘ adaylığı aldı. Ayrıca ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Sinema Filmi‘ dalında da ‘Altın Küre Ödülü‘ adaylığı aldı. Jackson 2013 yılında ise ‘Django Unchained‘ ile ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ dalında ‘NAACP Image Ödülü‘nü kazandı.

Samuel L. Jackson Filmleri

 1. 1972 Together for Days / Stan
 2. 1981 Ragtime / 2 Numaralı Çete Üyesi
 3. 1987 Magic Sticks / Bum
 4. 1987 Eddie Murphy Raw / Eddie’nin amcası
 5. 1988 Coming to America / Bekleten adam
 6. 1988 School Daze / Leeds
 7. 1989 Do the Right Thing / Bay Señor Love Daddy
 8. 1989 Sea of Love / Siyah Adam
 9. 1990 Def by Temptation / Bakan Garth
 10. 1990 A Shock to the System / Ulysses
 11. 1990 Betsy’s Wedding / Taksi memuru
 12. 1990 Mo’ Better Blues / Madlock
 13. 1990 The Exorcist III / Kör Rüya Adam
 14. 1990 Goodfellas / Parnell Steven “Stacks” Edwards
 15. 1990 The Return of Superfly / Nate Cabot
 16. 1991 Strictly Business / Monroe
 17. 1991 Jungle Fever / Gator Purify
 18. 1992 Juice / Trip
 19. 1992 Patriot Games / LCDR Robby Jackson
 20. 1992 White Sands / Greg Meeker
 21. 1992 Jumpin’ at the Boneyard / Bay Simpson
 22. 1992 Johnny Suede / B-Bop
 23. 1992 Fathers & Sons / Marshall
 24. 1992 True Romance / Koca Don
 25. 1993 Menace II Society / Tat Lawson
 26. 1993 Loaded Weapon 1 / Çavuş Wes Luger
 27. 1993 Amos & Andrew / Andrew Sterling
 28. 1993 Jurassic Park / John Raymond Arnold
 29. 1994 Fresh / Sam
 30. 1994 Pulp Fiction / Jules Winnfield
 31. 1994 The New Age / Dale
 32. 1994 Hail Caesar / Postacı
 33. 1994 Assault at West Point: The Court-Martial of Johnson Whittaker / Richard Theodore
 34. 1995 Kiss of Death / Calvin Hart
 35. 1995 Die Hard with a Vengeance / Zeus Carver
 36. 1995 Losing Isaiah / Kadar Lewis
 37. 1995 Fluke / Rumbo (seslendirme)
 38. 1996 The Great White Hype / Fred Sultan
 39. 1996 A Time to Kill / Carl Lee Hailey
 40. 1996 The Long Kiss Goodnight / Mitch Henessey
 41. 1996 Hard Eight / Jimmy
 42. 1996 Trees Lounge / Wendell
 43. 1996 Teens and Guns: Preventing Violence / Kendisi
 44. 1996 The Search for One-eye Jimmy / Albay Ron
 45. 1997 One Eight Seven / Trevor Garfield
 46. 1997 Eve’s Bayou / Louis Batiste
 47. 1997 Jackie Brown / Ordell Robbie
 48. 1998 Sphere / Harry Adams
 49. 1998 The Negotiator / Teğmen Danny Roman
 50. 1998 The Red Violin / Charles Morritz
 51. 1998 Out of Sight / Hejira Henry
 52. 1999 Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike / Mace Windu
 53. 1999 Deep Blue Sea / Russell Franklin
 54. 2000 Rules of Engagement / Albay Terry L. Childers
 55. 2000 Shaft / John Shaft
 56. 2000 Unbreakable / Elijah Price
 57. 2001 The Caveman’s Valentine / Romulus Ledbetter
 58. 2001 The 51st State / Elmo McElroy
 59. 2002 Changing Lanes / Doyle Gipson
 60. 2002 Star Wars: Episode II – Attack of the Clones / Mace Windu
 61. 2002 XXX / Ajan Augustus Gibbons
 62. 2002 No Good Deed / Jack Friar
 63. 2003 Basic / Çavuş Nathan West
 64. 2003 S.W.A.T. / Çavuş Dan “Hondo” Harrelson
 65. 2004 Twisted / John Mills
 66. 2004 Kill Bill: Volume 2 / Rufus
 67. 2004 The Incredibles / Lucius Best – Frozone (Seslendirme)
 68. 2004 In My Country / Langston Whitfield
 69. 2004 Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson / Jack Johnson
 70. 2004 The N-Word / Kendisi
 71. 2005 Coach Carter / Antrenör Ken Carter
 72. 2005 XXX: State of the Union / Ajan Augustus Gibbons
 73. 2005 Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith / Mace Windu
 74. 2005 The Man / Derrick Vann
 75. 2006 Freedomland / Lorenzo Council
 76. 2006 Snakes on a Plane / Neville Flynn
 77. 2006 Home of the Brave / Dr. Will Marsh
 78. 2007 Farce of the Penguins / Anlatıcı (Seslendirme)
 79. 2007 Black Snake Moan / Lazarus Woods
 80. 2007 1408 / Gerald Olin
 81. 2007 Resurrecting the Champ / Bob Satterfield
 82. 2007 Cleaner / Tom Cutler
 83. 2008 Jumper / Ajan Roland Cox
 84. 2008 Iron Man / Nick Fury
 85. 2008 Star Wars: The Clone Wars / Mace Windu (Seslendirme)
 86. 2008 Lakeview Terrace / Abel Turner
 87. 2008 Soul Men / Louis Hinds
 88. 2008 The Spirit / The Octopus
 89. 2008 Gospel Hill / Paul Malcolm
 90. 2009 Astro Boy / ZOG (Seslendirme)
 91. 2009 Mother and Child / Paul
 92. 2009 Inglourious Basterds / Anlatıcı (Seslendirme)
 93. 2010 Quantum Quest: A Cassini Space Odyssey / Fear (Seslendirme)
 94. 2010 Unthinkable / Henry Harold Humphries
 95. 2010 Iron Man 2 / Nick Fury
 96. 2010 The Other Guys / Dedektif PK Highsmith
 97. 2010 Vengeance: A Love Story / John Dromoor
 98. 2011 African Cats / Anlatıcı (ses)
 99. 2011 Thor / Nick Fury
 100. 2011 İlk Yenilmez: Kaptan Amerika
 101. 2011 Arena / Logan
 102. 2012 Fury / Foley
 103. 2012 The Avengers / Nick Fury
 104. 2012 The Samaritan / Foley
 105. 2012 Meeting Evil / Richie
 106. 2012 Zambezia / Tendai (ses)
 107. 2012 Django Unchained / Stephen
 108. 2013 Turbo / Whiplash (ses)
 109. 2013 Oldboy / Chaney
 110. 2014 Reasonable Doubt / Clinton Davis
 111. 2014 RoboCop / Patrick “Pat” Novak
 112. 2014 Captain America: The Winter Soldier / Nick Fury
 113. 2014 Kite / Karl Aker
 114. 2014 Big Game / Başkan William Alan Moore
 115. 2015 Kingsman: The Secret Service / Richmond Valentine
 116. 2015 Yenilmezler: Ultron Çağı / Nick Fury
 117. 2015 Barely Lethal / Hardman
 118. 2015 Chi-Raq / Dolmedes
 119. 2015 The Hateful Eight / Major Marquis Warren
 120. 2016 Cell / Tom McCourt
 121. 2016 Tarzan Efsanesi / George Washington Williams
 122. 2016 Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children / Bay Barron
 123. 2016 Eating You Alive / Kendisi
 124. 2017 Yeni Nesil Ajan: Xander Cage’in Dönüşü / NSA Agent Augustus Gibbons
 125. 2017 Kong: Skull Island / Lieutenant Colonel Preston Packard
 126. 2017 The Hitman’s Bodyguard / Darius Kincaid
 127. 2017 Unicorn Store / The Salesman
 128. 2018 İnanılmaz Aile 2 / Lucius Best – Frozone (ses)
 129. 2018 Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı / Nick Fury
 130. 2018 Life Itself / Kendisi
 131. 2019 Glass / Elijah Price – Bay Glass
 132. 2019 Kaptan Marvel / Nick Fury
 133. 2019 Avengers: Endgame
 134. 2019 Shaft / John Shaft II
 135. 2019 Örümcek-Adam: Evden Uzakta / Nick Fury
 136. 2019 The Last Full Measure / Takoda

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu