Yaşam

Samsun’dan Dünyaya Kivi İhracatı

instagram takipçi hilesi

Samsun ilinin en büyük ilçelerinden biri olan Çarşamba ilçesinin Yeşilırmak kıyısında olan ve yaklaşık 400 dönüme sahip olan kivi ormanından yılda yaklaşık 1200 ton kivi üretiliyor. Bu kiviler İngiltere ve Rusya olmak en başta olmak üzere çoğu dünya ülkesine ihraç ediliyor. Kivi ormanının sorumlusu olan Tuncay Elekçioğlu ise ”Bu orman adeta çocuğum gibi, çocuğumuz gibi bakıyoruz. Ormanda üretilen kivilerimizin en büyük taliplileri Rusya ve İngiltere ülkeleri” diyor. Fazlasıyla faydası olan kivi meyvesinin üretiminde çalışan kişi sayısının da fazlalığından bahsetmişlerdir.

samsundan dunyaya kivi ihracati1

Çarşamba ilçesinin, Yeşilırmak kıyısına 2000 yılında, 400 dönümlük arazi üzerine kurulan, 2 kardeşin girişimcilik hayaliyle kurduğu kivi ormanı dünyada büyük yankı uyandırıyor. Ormanda 10 kişi çalışıyor ve yılda yaklaşık 1200 ton kivi üretiliyor. C vitamini açısından oldukça faydalı olan kivinin talipleri ise oldukça fazladır.

samsundan dunyaya kivi ihracati2

Ormanın sorumlusu 2 kardeşten biri Tuncay Elekçioğlu, yıllık 1200 ton civarı kivi üretimi yaptıklarını belirtmiştir. Aynı zamanda ”Sürekli olarak çalışan 10 işçi var. Suyuna bakıyorlar, gübre işini hallediyorlar. Gerekli bakım ve onarımları tamamlıyorlar. Fakat tüm sene boyunca bu ormanda 2 binin üzerinde işçi çalışıyor. Çünkü burada aynı zamanda çok farklı işler var. Özellikle toplama zamanında, tekleme olarak gelen çok sayıda işçiler var. Yine çalısını dökmek için gelenler, dalları bağlamaya gelenler var. Şu anda budanacak çok sayıda dal var. Bunun yanı sırada bahçede dolu topumuz var. Meteorolojiden dolu yağacağına yönelik bilgi gelince bu dolu topunu patlatıyoruz. Bu da belli bir yükseklikten itibaren doluyu parçalayarak su haline getiriyor. Kırağı için de sistemimiz var. Mart ve Nisan aylarında kullanıyoruz genelde. Buraya yağmur yağdırıyoruz resmen diyebiliriz” açıklamasını yapmıştır.

samsundan dunyaya kivi ihracati4

Aynı zamanda en çok İngiltere ve Rusya’ya ihraç yaptığını söyleyen Tuncay Elekçioğlu ”Ürettiğimiz kivileri Mersin’e gönderiyoruz. Oradan da Rusya ve İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkeye ihraç ediliyor. Kendi emeklerimizle kurduğumuz ormanımıza, çocuğumuz gibi bakıyoruz.

Ormana, bitkiye, meyveye bakmazsanız verim alamazsınız. Önümüzdeki yıla hazırlık için önce bu ağaçlarda budama yapmak şarttır. Daha sonra bu ağaçlardaki çalılar yere indirilir. Bundan sonra da dallar buralara bağlanmak zorundadır” Çocukluğundan beri bahçe işleriyle uğraşan Tuncay Elekçioğlu ve kardeşi 400 dönümlük araziye kurdukları kivi ormanına gözü gibi bakıp, kimseye vermek istemediğini de belirtmiştir.

C vitamini açısından oldukça sağlıklı olan kivi meyvesinin, kabızlığa, cilt beslenmesine, diyabet hastalarına, kan pıhtılaşmasına, potasyum alımını arttırmaya da faydası vardır. Kivinin diğer faydalarına detaylı olarak bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu