Beslenme ve DiyetYaşam

Kivi Meyvesi’nin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kivi, en sevilen meyveler arasında yer almaktadır. Mayhoş bir tadı vardır. Kivinin başlangıçta Çin’deki Kang Chiang Vadisi‘nden geldiğini ve Çin bektaşi üzümü olarak da biliniyor muydunuz? Kivi kuşu Yeni Zelanda’nın ulusal sembolüdür ve meyvenin kendisinin kahverengi derisi ve komik şekli ile benzediği rivayet edilir.

Kivinin faydalarının sizler için derledik. İşte kivinin insan sağlığına faydaları…

kivi 1

1. Kivi Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Orta boy bir kivi, 100 gramda sadece 57 kalori içerir. Bu nedenle meyve alımınıza mükemmel bir günlük katkıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda lif (2.1 gram) içerdiğinden, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

2. Çocuklarda Astımı Hafifletir

Kuzey İtalya‘daki 18.000 çocuğu kapsayan bir deneyde, bu meyveyi tüketmenin astım ataklarını azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini keşfedilmiştir. Bir grup çocuğa her gün birkaç kivi verilirken, başka bir gruba haftada sadece bir kez verilmiştir. En çok kivi yiyen çocuklar hırıltılı solunum, gece öksürüğü ve burun akıntısı gibi komplikasyonların gözle görülür şekilde azaldığı bulundu.

3. Potasyum Alımınızı Artırır

Potasyum kalbinize kan pompalamak ve sinir sistemini sağlıklı tutmak için gerekli olan temel minerallerden biridir. Kivi çok fazla potasyum içerir ve %50 daha düşük kalori sayımı sayesinde muzların önüne geçer. Kalp hastalığını önlemenin bir başka kolay yolu da bu meyveyi tüketmekten geçer.

kivi 2

4. Kivi Kabızlığı Giderir

Kabızlık çekiyorsanız, bu meyve, lif içeriği bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olduğu için mükemmel bir müshildir. Kivi, etkili sindirimin anahtarı olan aktinidin içerir. Kabızlığı önlemek için bunu egzersiz ve bol miktarda sıvı ile birleştirin.

5. Cildinizi Besler

Bu meyvedeki bir diğer önemli unsur, bol miktarda C ve E vitamini içermesidir. Bunlar, yeni cilt hücrelerini yenilemenize yardımcı olmak için gereklidir. Doğru besinleri yiyorsanız, tüm bağışıklık sisteminiz fayda sağlayacaktır. Parlayan cildiniz bunun bir kanıtı olacaktır.

6. Diyabet Hastalarına Yardımcı Olur

Bu meyve ile ilgili en iyi şey, düşük glisemik yüküdür. Bu da onu diyabet riski olanlar için iyi bir seçim haline getirir. Ek olarak, 100 gram başına sadece 14.6 gram karbonhidrat içerir. Bununla birlikte, diyabet olduğunda herhangi bir meyvenin ılımlı bir şekilde alınması gerektiğine dikkat edin.

kivi 3

7. Kan Pıhtılaşmasını Azaltır

Norveç’teki Oslo Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmada, bu meyvenin kanın pıhtılaşmasını önlemede aspirin kadar etkili olduğunu gösterdi. Günde üç kivi tüketmenin bu tehlikeli pıhtıları önlemede etkili olduğunu göstermiştir.

8. Folat Almanızı Sağlar

Bir aile kurmayı planlıyorsanız, doktorunuz doğum kusurlarını azaltmanın etkili bir yolu olduğu gösterildiği için annelerin daha folat almasını önerebilir. Ayrıca, anemiyi önlemede gerçekten yararlı olan kırmızı kan hücreleri oluşturmanıza yardımcı olur. Bir kivi içindeki folat miktarı, 17 mikrogram olan günlük önerilen dozun yaklaşık %10’udur. Diğer kaynaklar koyu yapraklı sebzeler, pancar, patates ve kuşkonmazdır.

9. İyi Uymanıza Olanak Tanır

Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi‘nde rapor edilen araştırmalar, düzenli olarak kivi alan kişilerin daha iyi ve daha uzun süre uyuduğunu göstermektedir. Denek olan insanlara bir ay boyunca yatmadan önce iki adet kivi yedirilmiştir. Sonuçlar, meyvedeki serotoninin, deneklerin daha hızlı uyumasına yardımcı olduğunu ve uyku bozukluklarını azalttığını göstermiştir.

kivi 4

Kivi’nin Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=leX7DLtgWj4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu