Yabancı Erkek Ünlüler

Sam Heughan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sam heughan 11
Tam adı: Sam Roland Heughan
Doğum tarihi: 30 Nisan 1980
Doğum yeri: New Galloway, Birleşik Krallık
Boyu: 1,91 cm
Burcu: Boğa
Ailesi: Chrissie Heughan
Mesleği: Aktör, yapımcı ve yazar
Aktif Yılları: 2001’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sam Heughan Kimdir? Sam Heughan, en çok ‘Outlander‘ drama dizisindeki Jamie Fraser‘ı canlandırması ile tanınan İskoç bir aktör, yapımcı, girişimci ve yazardır. Dizi, oyuncuya çeşitli ödüllerin yanı sıra kendisine büyük bir hayran kitlesi kazandırdı.

Ayrıca dizi ile yapımcı oldu ve 2020 yılında on iki bölüm üretti. Daha önce kariyerine sahnede başladı ve ‘Outlying Islands‘daki çalışmaları ile de beğeni topladı. İlk televizyon dizisi olan ‘Island At War‘ ile geldi. O zamandan beri Sam ‘Doctors‘ televizyon dizisi ve ‘A Princess for Christmas‘ televizyon filmi de dahil olmak üzere çok sayıda projede rol aldı.

Film çalışmaları arasında ise; ‘Beni Terk Eden Casus‘ ve ‘Bloodshot‘ yer alıyor. Sam sahnede ise ‘Romeo ve Juliet‘ ve ‘Batman Live‘da performans sergiledi. Ek olarak, Heughan bir video oyununa ses verdi; kendi viski markası olan ‘The Sassenach‘ı kurdu ve ‘Outlander‘ yardımcı yıldızı Graham McTavish ile Clanlands: Whisky, Warfare, and a Scottish Adventure Like No Other adlı bir kitabın ortak yazarlığını yaptı ve de ayrıca kendi bağış toplama etkinliği ‘My Peak Challenge‘ı kurdu.

Sam Heughan, 30 Nisan 1980 tarihinde Dumfries ve Galloway, İskoçya‘daki Balmaclellan‘da ailesinin küçük oğlu olarak dünyaya geldi. Ağabeyi Cirdan ve kendisi, Yüzüklerin Efendisi‘ndeki karakterlerin adını almıştır. Babası, o çok küçükken aileyi terk etti ve sanatçı annesi Chrissie Heughan, iki erkek kardeşi tek başına büyüttü.

Sam Heughan, eğitimi için New Galloway‘deki Kells İlkokulu‘na gitti ve ardından bir yıllığına James Gillespie’s Lisesi‘nde okumak için Edinburgh‘a taşındı. Daha sonra Rudolf Steiner Okulu‘na geçti ve altıncı yılının sonuna kadar orada okudu.

İki yıllık seyahat ve çalışmanın ardından, Glasgow‘da bulunan Kraliyet İskoç Müzik ve Drama Akademisi‘ne katılmak için geri döndü. Orada bulunduğu süre boyunca Twits, The Seagull, Prometheus Bound ve Romeo ve Juliet gibi çeşitli oyunlarda rol aldı. Sam 2003 yılında mezun oldu.

Sam Heughan Kariyeri

2002 yılında Sam Heughan drama okulunda ikinci yılındayken İskoç oyun yazarı olan David Greig‘in ‘Outlying Islands‘ oyununda çalışma fırsatı buldu. Bir buçuk yıl boyunca oynadığı oyun kendisine büyük beğeni kazandırdı.

Daha sonra Londra‘ya taşındı ve 2004 yılında İkinci Dünya Savaşı epik drama mini dizisi olan ‘Island At War‘da rol aldı.

2005 yılında Sam Heughan, İskoç pembe dizisi olan ‘River City‘nin üç bölümünde yer aldı ve burada Livingston FC futbolcusu Andrew Murray‘i canlandırdı. Ayrıca David Harrower‘ın ‘Knives in Hens‘ oyununda sadakatsiz bir koca olan Pony William‘ı canlandırdı.

2006 yılında ‘The Wild West‘ mini dizisinin bir bölümünde Lincoln County Savaşı‘nda öldürülen ilk adam olan gerçek hayattaki figür John Tunstall‘ı canlandırdı.

2007 yılı ise Sam’in Channel 4‘ün televizyon filmi olan ‘A Very British Sex Scandal‘da Edward McNally‘yi oynadığını ve suç drama dizisi ‘Midsomer Murders‘ ve dedektif drama dizisi ‘Rebus‘ta tek bölümlük rol aldığını gördü. Bir başka drama dizisi olan ‘Party Animals‘ın ise iki bölümünde rol aldı. O yıl tiyatroda ‘The Vortex‘te Tom Veryan rolünü oynadı.

2008 ve 2010 yılları arasında Sam Heughan, ‘Romeo ve Juliet‘, ‘Macbeth‘ (her ikisi de 2008), ‘Plague Over England‘ (2009) ve ‘The Talented Mr. Ripley‘ (2010) dahil olmak üzere daha fazla sahne yapımında yer aldı.

Televizyonda BBC gündüz pembe dizisi olan ‘Doctors‘ın (2009) 21 bölümünde Scott Nielson‘ın tekrar eden rolünde görüldü. Aynı yıl, BBC4 televizyon filmi olan ‘Breaking the Mold‘de bir hastaya penisilin uygulayan ilk doktor olan Charles Fletcher‘ı canlandırdı.

2010 yılında Sam Heughan, BBC Two televizyon filmi ‘First Light‘ta rol aldı ve burada Spitfire pilotu Geoffrey ‘Boy’ Wellum‘u canlandırdı ve ayrıca BAFTA ödüllü mini dizisi olan ‘Any Human Heart‘ın bir parçası oldu. William Boyd‘un 2002 tarihli aynı adlı romanına dayanan ikincisi, Teğmen McStay rolünü oynamasını sağladı.

2010 yılında, doğrudan videoya aksiyon-macera filmi ‘Genç Büyük İskender‘de başrolü üstlendi. Ayrıca Tennent’s Lager‘ın kurucusu Hugh Tennent‘i canlandıran bir dizi eğlenceli reklamda rol aldı. Reklam son derece ünlendi ve hatta ödüller kazandı.

2011 yılında Sam Heughan, televizyon için yapılmış romantik komedi dram filmi ‘A Princess for Christmas‘ta Castlebury Prensi Ashton‘ı canlandırması için seçildi. Bunun dışında turne yapımı ‘Batman Live‘ şovunda efsanevi çizgi roman kahramanı Batman rolünü üstlendi ve ayrıca Steve Waters‘ın ‘Amphibians‘ oyununda Olimpik yüzücü Max‘i canlandırdı. 2012 yılında Glasgow‘daki Òran Mór Tiyatrosu‘nda Shakepeare‘in ‘Kral John‘ oyununda başrol oynadı.

2013 yılında Sam Heughan, Starz‘ın son derece popüler zaman yolculuğu dizisi olan ‘Outlander‘da yayla savaşçısı Jamie Fraser‘ın başrolünü oynaması için seçildi. 2014 yılında prömiyeri yapılan şov, onu son derece ünlü yaptı ve ayrıca çeşitli ödüllere aday gösterildi ve kazandı.

Diana Gabaldon tarafından yazılan roman serisine dayanan ‘Outlander‘, 2020 yılına kadar beş sezonu tamamladı. Sam Heughan ayrıca 2020 yılında gösterinin on iki bölümünün yapımcılığını üstlendi.

2014 yılında Sam Heughan, karısının gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla yüzleşmeye çalışan bir adam olan Ronny Maze‘i canlandırdığı drama gizem gerilim filmi ‘Emulsion‘da rol aldı. Aynı yıl komedi drama filmi olan ‘Heart of Lightness‘ta Lyngstrand rolünü oynadı.

2016 yılında Adam Sigal‘ın bağımsız komedi drama filmi ‘When the Starlight Ends‘de Jacob‘ı canlandırdı ve aynı zamanda İngiliz giyim markası ‘Barbour‘ tarafından ilk küresel marka elçisi olarak görevlendirildi.

2018 yılında ise aksiyon-macera komedi drama filmi olan ‘The Spy Who Dumped Me‘de Sebastian Henshaw rolünü oynadı. Aynı yıl ayrıca Warner Bros video oyunu olan ‘Lego DC Super-Villains‘de Mirror Master‘a sesini ödünç verdiğini ve BBC Two İskoçya‘nın spor programı ‘The Adventure Show‘un bir bölümünde kendisi olarak görüldü.

2020 yılında ‘The Sassenach‘ adlı kendi viski markasını çıkardı. Marka, 2020 San Francisco World Spirits Competition‘da çifte altın madalya kazanmaya devam etti.

Yine 2020 yılında Sam Heughan, yiğit çizgi roman karakterlerine dayanan bilim kurgu aksiyon süper kahraman filmi ‘Bloodshot‘ta Onbaşı Jimmy Dalton rolünü oynadı. Aynı yıl, ‘Outlander‘ rol arkadaşı Graham McTavish ile bir takım oluşturdu ve bir kitap, bir gezi günlüğü çıkardı.

Kitap okuyucular tarafından sevildi ve kısa süre sonra New York Times‘ın En Çok Satanlar listesinde en üst sıralarda yer aldı. 2021 yılı televizyon dizisi belgeseli olan ‘Men in Kilts: A Roadtrip With Sam and Graham‘ın eşlik eden kitabı oldu. Bu sekiz bölümlük Starz kanalı dizisinde ikili, izleyicileri İskoçya‘nın zengin ve karmaşık mirasını ortaya çıkarmak için bir yolculuğa çıkarıyor.

2021 yılında Sam Heughan, biyografik film olan ‘To Olivia‘da aktör Paul Newman rollerini üstlendi ve aksiyon gerilim filmi ‘SAS: Red Notice‘de Tom Buckingham‘ı canlandırdı.

Sam Heughan Özel Hayatı

Sam Heughan, katılımcıların hayır işleri için para toplarken kişisel hedeflere ulaşmalarını destekleyen çevrimiçi bir fitness programı olan kendi hayır kurumu ‘My Peak Challenge‘ı kurdu.

Ayrıca kan kanseri hayır kurumu ‘Bloodwise‘ın ateşli bir destekçisidir ve 2016 yılında İskoçya Başkanı olmuştur.

Sam Heughan Filmleri

 1. 2001 Küçük Anlar / Erkek arkadaş
 2. 2010 Genç Büyük İskender / İskender
 3. 2014 Hafifliğin Kalbi / Lyngstrand
 4. 2014 Emülsiyon / Ronny Labirenti
 5. 2016 Yıldız Işığı Sona Erdiğinde / Yakup
 6. 2018 Beni Terk Eden Casus / Sebastian Henshaw
 7. 2020 Kan Çanağı / Jimmy Dalton
 8. 2021 Olivia’ya / Paul Newman
 9. 2021 SAS: Kırmızı Bülten / Tom Buckingham
 10. 2023 Yeniden Aşk / Rob Burns

Sam Heughan TV İşleri

 1. 2004 Savaştaki Ada / Philip Dorr
 2. 2005 Nehir Şehri / Andrew Murray
 3. 2006 Vahşi Batı / John Tunstall
 4. 2007 Midsomer Cinayetleri / Ian Kral
 5. 2007 Parti Hayvanları / Adrian Chapple
 6. 2007 Çok İngiliz Bir Seks Skandalı / Edward McNally
 7. 2007 Bilmece / Peter Carr
 8. 2009 Kalıbı Kırmak: Penisilinin Hikayesi / Charles Fletcher
 9. 2009 Doktorlar / Scott Nielson
 10. 2010 İlk Işık / Geoffrey ‘Erkek’ Wellum
 11. 2010 Herhangi Bir İnsan Kalbi / Teğmen McStay
 12. 2011 Noel için bir Prenses / Castlebury Prensi Ashton
 13. 2014-2020 Outlander / James “Jamie” Alexander Malcolm MacKenzie Fraser
 14. 2018 Macera Gösterisi / Kendisi
 15. 2021 Kilt Giyen Adamlar: Sam ve Graham ile Bir Yolculuk / Kendisi
 16. 2022 Şüphelenmek / Ryan

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu