Yabancı Erkek Ünlüler

Sam Claflin Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sam claflin 3
Tam adı: Samuel George Claflin
Doğum tarihi: 27 Haziran 1986
Doğum yeri: Ipswich, Birleşik Krallık
Boyu: 1,80 cm
Burcu: Yengeç
Ailesi: Mark Claflin, Sue Claflin
Eşi: Laura Haddock (e. 2013–2019)
Çocuk (ları): 2
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 2010’dan günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sam Claflin Kimdir? Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde‘ filminde ‘Philip Swift‘i canlandırarak evrensel anlamda yıldızlığa ulaşan bir İngiliz aktördür. Ayrıca ‘Senden Önce Ben‘, ‘Pamuk Prenses ve Avcı‘, ‘En İyileri‘ ve ‘Açlık Oyunları‘ film serilerinde oynadığı için popülerliği artarak alkışlar ve övgüler aldı.

Sam, ilk yıllarında bir futbolcu olmak istiyordu, ancak ayak bileğini kırdığında hayalleri paramparça oldu. Daha sonra Sam ailesi tarafından cesaretlendirilerek oyuncu olarak kariyer yapmaya odaklanmaya başladı. Claflin profesyonel kariyerine ilk olarak ‘Love Is‘, ‘The Man of Mode‘, ‘As You Like It‘ ve ‘Tommy‘ gibi yapımlarda rol alarak tiyatro oyuncusu olarak başladı.

Sam, 25 yaşında küçük bir sinema oyuncusu olarak giriş yaptı ve ‘Any Human Heart‘, ‘Pillars of the Earth‘ gibi mini dizilerde ve ‘United‘ ve ‘The Lost Future‘ gibi televizyon filmlerinde rol aldı. Sam Claflin, ‘Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde‘de rol aldığında beyaz perdeye çıkışını duyurdu.

Filmdeki performansı Sam’e ‘Pamuk Prenses ve Avcı‘, ‘Sessizler‘, ‘Kuzenim Rachel‘ ve ‘Yolculuğun Sonu‘ gibi filmlerde roller de kazandırdı. Sam ayrıca ‘Yılın Adamı‘ kategorisinde ‘Glamour Ödülü‘ kazandı.

Samuel George Claflin, 27 Haziran 1986 tarihinde Ipswich, Suffolk, İngiltere‘de doğdu. Sam çocukluğunu Norfolk County‘de bir şehir olan Norwich‘te geçirdi. Sam’in babası Mark Claflin bir muhasebeci, annesi Sue Claflin ise bir eğitim asistanıdır.

Sam’in Benjamin ve Daniel adında iki ağabeyi ve küçük bir erkek kardeşi Joseph vardır. Sam, çocukluk yıllarında futbol konusunda çok tutkuluydu. Oynamak için çok zaman harcadı, fakat talihsiz bir sakatlık onu futbol oynamayı bırakmaya zorladı.

Claflin, Norfolk’ta ‘Costessey Lisesi‘ne gitti ve burada kendisini oyunculuk yapmaya teşvik eden bir öğretmenin dikkatini çekti. Annesi tarafından da teşvik edilerek, 2003 yılında sahne sanatları alanında bir programa devam etmek için ‘Norwich City College‘a kabul edildi.

Daha sonra Sam Claflin, 2009 yılında yüksek lisans derecesini aldığı ‘London Academy of Music and Dramatic Art‘a gitti.

Sam Claflin Kariyeri

Sam Claflin, profesyonel bir aktör olarak kariyerine 2010 yılında bir mini TV dizisi olan ‘The Pillars of the Earth‘de ‘Richard of Kingsbridge‘ rolü için seçmelere katılarak başladı. Daha sonra da ‘The Pillars of the Earth‘ün yedi bölümünde daha rol almaya devam etti.

2010 yılında Claflin SyFy Channel tarafından yapılan ‘Lost Future‘ adlı kıyamet sonrası bir telefilmde yer aldı. PBS‘in mini dizisi olan ‘Any Human Heart‘ta canlandırdığı genç ‘Logan Mountstuart‘ karakteri ile övgü topladı ve 2011 yılında ‘BAFTA‘ aldı.

Sam Claflin, BBC TV tarafından onaylanan bir televizyon filmi olan ‘United‘ da ‘Duncan Edwards‘ adlı bir futbolcuyu canlandırdı. Film, 6 Şubat 1958 tarihinde Münih havaalanında meydana gelen feci uçak kazasını çevreleyen trajik olayları dramatize etti.

Claflin’in oyunculuk kariyerindeki dönüm noktası ise ‘Karayip Korsanları‘ film serisinin dördüncü filmi olan ‘Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde‘de ‘Phillip Swift‘i oynaması için seçilmesi ile geldi.

2012 yılında ‘Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde‘ filmindeki rolü ile ‘En İyi Yeni Gelen Erkek Oyuncu‘ kategorisinde ‘İmparatorluk Ödülü‘ne aday gösterildi. Aynı yıl ‘Pamuk Prenses ve Avcı‘ filminde ise ‘William‘ rolünü üstlendi.

Yine 2012 yılında ‘En İyi Film Çıkışı‘ için ‘Teen Choice Ödülü‘ne aday gösterildi. 2014 yılında ticari olarak vizyona giren ‘The Quiet Ones‘ filminde başkahramanın ‘Brian McNeil‘ rolünü aldı.

Lions Gate Entertainment Corporation22 Ağustos 2012 tarihinde Claflin’in bir film dizisi olan ‘Açlık Oyunları‘nda ‘Finnick Odair‘ olarak oynayacağını belirten resmi bir duyuru yaptı. Francis Lawrence‘ın yönettiği ‘Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak‘ adlı film serisinin ikinci filmi ise 2013 yılında gösterildi.

Claflin’in ‘Açlık Oyunları‘ filmlerindeki kusursuz ‘Odair‘ rolü ona övgü dolu eleştiriler kazandırdı. Sam filmdeki yardımcı oyuncu kadrosunun bir parçasıydı ve diğerlerinin yanı sıra Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Woody Harrelson ve Liam Hemsworth ile ekran alanını paylaştı.

Film serisinin üçüncü ve dördüncü serileri olan ‘Açlık Oyunları: Alaycı Kuş‘ (1. kısım ve 2. kısım) sırası ile 2014 ve 2015 yıllarında gösterime girdi.

2013 yılında Sam Claflin’in ‘Love, Rosie‘ filminde ‘Alex Stewart‘ı oynayacağı resmen açıklandı. Film, İrlandalı yazar Cecelia Ahern‘in 2004 yılında yayınlanmasının ardından en çok satanlar listesine giren ‘Where Rainbows End‘ adlı romanına dayanıyor.

Yine 2013 yılında ‘Mary and Martha‘ adlı televizyon filminde ‘Ben‘ rolünü oynadı. BBC One tarafından televizyonda yayınlanan İngiliz-Amerikan filminde ise ‘Oscar‘ ödüllü aktris olan Hilary Swank ve İngiliz aktris Brenda Anne Blethyn yer aldı.

Sam Claflin’in ‘Oxford Üniversitesi‘ öğrencisi Alistair Ryle‘ı ‘Riot Club‘daki dokunaklı tasviri, film meraklıları ve film eleştirmenleri tarafından büyük övgü aldı.

2016 yılında Sam Claflin, ‘Pamuk Prenses ve Avcı‘nın devamı niteliğindeki ‘The Huntsman: Winter’s War‘da ‘William‘ rolünü yeniden canlandırdı. Ayrıca sırası ile ‘Senden Önce Ben‘ ve ‘Onların En İyisi‘nde ‘Will Traynor‘ ve ‘Tom Buckley‘ rollerini oynadı.

2017 yılında ise Claflin ‘Kuzenim Rachel‘ filminde ‘Philip Ashley‘ rolünü oynadı. Ayrıca ‘Yolculuğun Sonu‘ filminde de ‘Kaptan Stanhope‘u oynadı.

2018 yılında Baltasar Kormákur‘un ‘Adrift‘ filminde Shailene Woodley‘nin karşısında başrolde yer aldı. Gerçek bir hikayeye dayanan film, bir kasırganın ardından Pasifik Okyanusu‘nda yıkandıktan sonra Hawaii‘ye geri dönmek için mücadele eden bir çifti konu alıyor. Aynı yıl aktör ‘Bülbül‘ filminde de rol aldı.

Ertesi yıl, BBC suç draması olan ‘Peaky Blinders‘ın beşinci sezonunda ‘Oswald Mosley‘i canlandırdığı tekrar eden bir rolü oldu. Daha sonra ünlü aktör ‘The Corrupted‘ ve ‘Charlie’s Angels‘ gibi filmlerde izlendi. Ayrıca fantastik animasyon filmi olan ‘Kırmızı Ayakkabılar ve Yedi Cüceler‘de ‘Merlin‘i seslendirdi.

2020 yılında Dean Craig‘in romantik komedi filmi olan ‘Love Wedding Repeat‘de ‘Jack‘in başrolünü oynadı. 2012 Fransız filmi olan ‘Plan de Table‘ın yeniden çevrimi filmde Olivia Munn ve Eleanor Tomlinson‘da rol aldı.

Sam Claflin Özel Hayatı

Sam Claflin, aktris Laura Haddock ile ilk kez 2011 yılında ‘My Week with Marilyn‘ adlı kısa film için seçmelere katılırken tanıştı. Claflin ve Laura çifti kendi rollerini üstlenmede başarısız olsalar da, birbirlerine karşı bir yakınlık geliştirdiler.

Laura ve Claflin çifti uzun bir flörtün ardından 2013 yılında evlendiler. Çiftin 2015 yılında bir oğlu ve 2018 yılında ise bir kızı dünyaya geldi. Sam Claflin, 2019 yılında Laura’dan yasal olarak ayrıldığını duyurdu.

Sam Claflin Ödülleri

Sam Claflin, profesyonel kariyerinde şu ana kadar birçok ödüle aday gösterildi ve bu adaylıkları kazandı. İki kez ‘İmparatorluk Ödülü‘ne (2012 ve 2014), üç kez ise ‘Teen Choice Ödülü‘ne (2012, 2014 ve 2016) ve 2017 yılında da ‘MTV Film ve TV Ödülü‘ne aday gösterildi. Claflin 2014 yılında da ‘Yılın Adamı‘ için ‘Glamour Ödülü‘nü kazandı.

Sam Claflin Filmleri

 1. 2011 Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde / Philip Swift
 2. 2012 Pamuk Prenses ve Avcı / William
 3. 2013 Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak / Fin Odanickir
 4. 2014 Sessiz Olanlar / Brian McNeil
 5. 2014 Riot Kulübü / Alistair Ryle
 6. 2014 Sevgiler, Rosie / Alex Stewart
 7. 2014 Açlık Oyunları: Alaycı Kuş – Bölüm 1 / Fin Odanickir
 8. 2015 Açlık Oyunları: Alaycı Kuş – Bölüm 2 / Fin Odanickir
 9. 2016 Avcı: Kış Savaşı / William
 10. 2016 Senden Önce Ben / Will Traynor
 11. 2016 Onların En İyileri / Tom Buckley
 12. 2017 Kuzenim Rachel / Philip Ashley
 13. 2017 Yolculuğun Sonu / Kaptan Stanhope
 14. 2018 Başıboş / Richard Keskin
 15. 2018 Bülbül / Hawkins
 16. 2019 Yolsuz / Liam
 17. 2019 Kırmızı Ayakkabılar ve Yedi Cüceler / Merlin
 18. 2019 Charlie’nin Melekleri / Alexander Brok
 19. 2020 Aşk Düğünü Tekrarı / Jack
 20. 2020 Enola Holmes / Mycroft Holmes
 21. 2021 Aldığın Her Nefes / James
 22. 2021 Soho’da Dün Gece / Genç Det. Lindsey
 23. 2021 Charlotte / Alex Nagler
 24. 2022 Aşkın Kitabı / Henry Copper

Sam Claflin TV İşleri

 1. 2010 Dünyanın sütunları / Kingsbridge’li Richard
 2. 2010 Kayıp Gelecek / Kaleb
 3. 2010 Herhangi Bir İnsan Kalbi / Genç Logan Mountstuart
 4. 2011 Birleşik / Duncan Edwards
 5. 2012 Beyaz Isı / Genç Jack Walsh
 6. 2013 Meryem ve Martha / Ben
 7. 2019–2022 Zirve Blinders’ı / Sör Oswald Mosley
 8. 2023 Daisy Jones ve Altı / Billy Dunne

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu