Cilt Sağlığı

Salisilik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Söğüt kabuğundan elde edilen bir bileşen olan salisilik asit, beta-hidroksi asit (BHA) olarak bilinen kimyasal bir eksfolyanttır. Salisilik asidin ne işe yaradığını açıklamadan önce sivilcelerin nasıl oluştuğunu hatırlayalım isterseniz. Akne, cilt yüzeyindeki bakteri, fazla sebum ve ölü cilt hücrelerinin bir araya toplanarak gözenekleri tıkamasıyla oluşur.

Salisilik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Suda çözünen ve yüzey pul pul dökülmesi için daha uygun olan alfa hidroksi asitlerin (AHA’lar) aksine, salisilik asit yağda çözünen bir bileşendir. Bu sayede yağı parçalayarak tıkanıklığı açar ve gözeneklerin derinliklerine nüfuz etmesini sağlar.

Salisilik asit cildin nem seviyesini artırmaya yardımcı olur. Cilt hücrelerinin birbirine yapışmasına neden olan maddeleri çözer. Bu şekilde ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesini olanak tanır. Vücut ölü cilt hücrelerinden arındıktan sonra daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

salisilik asit nedir 2

“Salisilik asit ne işe yarar?” ve “salisilik asidin faydaları nelerdir?” gibi sorular sık sık sorulmaktadır. İşte salisilik asidin faydaları…

 • Yağda ve suda kolayca çözünür, gözeneklere nüfuz eder. Gözenek görünümünün azalmasına yardımcı olur. Pürüzsüz bir cilt sağlar.
 • Gözenek görünümünü azalttığı için siyah nokta oluşumunu da engeller.
 • Peeling özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden arındırır ve daha canlı bir cildi destekler.
 • Cildin yağ dengesini sağlar.
 • Akne üzerinde de olumlu etkileri vardır. Akne oluşumunu engeller ve var olanların solmasını sağlar.
 • Cilt lekelerinin mükemmel bir düşmanıdır. Düzenli kullanım ile cilt lekelerini yok edebilir.
 • Ayrıca düzenli kullanıldığında harika bir kırışık önleyici etkisi vardır. Genç hücrelerin yenilenmesine bağlı olarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.
 • Son olarak, saçlar için de çok iyi bir asittir. Saç derinizdeki kepeği önlemek için salisilik asitli bir şampuan kullanın.

Salisilik Asit Zararlı Mı?

salisilik asit nedir 3

Cilde büyük faydaları bulunan bu asidin hassas ciltler için bazı zararları olabileceğini söylememiz gerekiyor. Bu asidin peeling özellikleri hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle hassas cilde sahip kişilerin salisilik asit içeren cilt bakım ürünlerini dikkatli kullanmalarını öneririz.

Öte yandan normal cildi kuruttuğu için nemlendirici kullanımının da ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizmek isteriz. Ayrıca tabii ki kullanmadan önce dermatoloğunuza danışmalısınız. Böylece cildinizi olası alerjik etkenlerden korursunuz.

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

salisilik asit nedir 4

Salisilik asidin nasıl kullanılacağı, cildinizin ihtiyacına ve içerdiği bileşenlerin türüne göre değişir. Salisilik asit kullanırken temizlenmiş cilde uygulamak ve SPF 50 içeren bir güneş kremi ile cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak önemlidir.

 • Salisilik asitli kremler: Krem formunda oldukları için cilt temizliğinde kullanılabilirler. Tüm yüze veya hedeflenen bölgelere uygulanabilir.
 • Salisilik asitli serumlar: Cildi iyice temizledikten sonra nemlendirme aşamasından önce kullanılabilir.
 • Salisilik asitli tonikler: Cildi temizledikten sonra pamuk ile birlikte uygulanabilir. Gözeneklerin arınmasına ve cildin yağ dengesini sağlamasını kolaylaştırır.

Salisilik Asit İle İlgili Videolar

https://youtu.be/i5xxZmG8U6M

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu