Hastalıklar

Sakroiliit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sakroiliit, sakroiliak eklemin iltihaplanmasıdır. SI eklemi olarak bilinen sakroiliak eklem, pelvisin omurganızın tabanına ve iliak tepeye bağlandığı yerde bulunan küçük, içbükey, eyer şeklinde bir eklemdir. Bazı uzmanlar ayrıca sakrumu veya omurganın tabanını pelvisinize bağlayan eklemleri de içerir.

Sakroiliit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sakroiliitiniz varsa, belirli hareketler ve pozisyonlarla kötüleşen ağrı fark edeceksiniz – örneğin ayakkabılarınızı giydiğinizde, yatağa veya sandalyeye girip çıktığınızda, yatakta döndüğünüzde ve oturduktan sonra ayağa kalkın.

Bu duruma neyin sebep olduğu net değil. Araştırmacılar, SI ekleminde kaslarınızın ve kemiklerinizin birbirine uyma şekliyle ilgili problemlerle ilgili olabileceğini düşünüyor. Çoğu SI eklem disfonksiyonu vakasının anormal pelvik kemik hizalanmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Yani bir bacak diğerinden biraz daha kısa olabilir.

Sakroiliit Terimi Nedir?

Sakroiliit, genellikle omurganın artriti, sedef hastalığı, kalça bursiti veya sakral lajen olarak yanlış teşhis edilen aşırı teşhis edilmiş bir durum için doğru terimdir.

Tedavi genellikle ağrıyı hafifletmeye ve ilerlemeyi yavaşlatmaya odaklanır. Sakroiliiti, reçetesiz ağrı kesici ilaçlar ve iltihap önleyici ilaçlar, fizik tedavi veya bel ve karın kaslarınızı güçlendirmek için egzersizler ve iltihaplanmayı azaltan ağızdan alınan ilaçlarla yönetebilirsiniz. Çoğu durumda, kortikosteroid enjeksiyonları ile tedavi, ağrıdan hızlı bir şekilde kurtulma sağlar. Ameliyat bazı durumlarda bir seçenektir, ancak nadiren gereklidir.

Bu hastalığın tıbbi terimi sakroiliittir. Bazı kişilerin oturduklarında kalça, kalça ve/veya belde ağrı hissetmeleri olasıdır. Bu sakroiliit değildir.

Sakroiliit Türleri Nelerdir?

sakroiliit sebepleri 2048x1154 1

İki tür sakroiliit vardır: birincil ve ikincil. Primer sakroiliitte eklemde yapısal bir hasar yoktur. Sekonder sakroiliitte eklemde yapısal veya mekanik değişiklikler vardır.

Primer sakroiliit genellikle 45-60 yaş arası kadınları etkilerken, erkekler daha geç yaşlarda (60-70) etkilenir. Ancak her yaşta ve cinsiyette ortaya çıkabilir. Primer sakroiliit, özellikle 45 ila 60 yaşları arasındaki kadınlarda en sık görülen kronik spinal inflamatuar bir durumdur. Primer sakroiliit erkeklerde nadir değildir, ancak daha az yaygındır. Primer sakroiliit, romatoid artrit, osteoartrit veya altta yatan diğer dejeneratif eklem hastalıklarından kaynaklanabilir.

Sekonder Sakroiliit Nedir?

sakroiliit

Sekonder sakroiliit, eklemde artrit veya osteoporoz gibi altta yatan önceki bozukluklardan kaynaklanan hasar belirtileri gösterir. Altta yatan sağlık sorununun nedenleri genellikle sekonder sakroiliit için herhangi bir tedavi seçeneğini sınırlar.

SI eklemi (sakral-iliak eklem olarak da bilinir) pelvik kemiği belin her iki tarafına bağlar. SI eklemi, kalçanız ve omurganız arasındaki bağlantıdır. Son beş yılda yapılan çalışmalar, sakroiliit ile kanser arasında bir miktar ilişki olduğunu göstermiştir. Sakroiliit ile en sık bağlantılı kanser rahim kanseridir. Bununla birlikte, şu anda tümöre sakroiliitin mi yoksa tümörün sakroiliite mi neden olduğu bilinmemektedir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere SI ekleminde ağrıya neden olabilecek birkaç durum vardır:

Kalça, pelvik, uyluk ve kalça bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Tipik olarak donuk, sızlayıcı bir ağrıdır ve şiddetlendiğinde keskin, bıçak saplanma hissine dönüşebilir. Ağrı, uzun süre oturulduğunda daha belirgin hale gelebilir ve uzanarak rahatlayabilir.

Tedavi edilmediği takdirde sakroiliit, belin kaslarında, sinirlerinde ve kemiklerinde kalıcı hasara neden olabilir. Akut sakroiliitin en yaygın nedeni bir virüs veya enfeksiyondur. Akut fazda ağrı büyük olasılıkla kalça, bel ve kalçada hissedilir. İlerledikçe ve iltihaplanma eklemde biriktikçe, semptomlar kasık, vajina veya kalça boyunca hissedilebilen diğer bölgelerdeki ağrıyı içerebilir. Dinlenme ve antiinflamatuar ilaçlar genellikle bu durumu tedavi etmek için yeterlidir.

Bazı vakalarda tedavi edilmezse ilk tanıdan itibaren 1-2 yıl içinde osteoartrit gelişimine de yol açabilir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, sakroiliit öyküsü olan kişilerin 5 yıl içinde artrit geliştirme şansının %70 olduğunu gösterdi.

SI eklemindeki ağrı tipik olarak otururken, ayakta dururken veya yürürken daha kötüdür. Kalçaya ve bele uygulanan sıcak paketlerle genellikle dinlenme veya rahatlama ile azalır. Bununla birlikte, bazen diğer tedaviler yapıldıktan sonra bile ağrı devam eder. Kadınlarda, arka pelvik bölgede keskin ağrıya neden olan adet krampları ile de kötüleşebilir.

Bazen bacaklardan aşağı ve ayaklara yayılabilir. Cildin herhangi bir enflamatuar durumu ile ilişkilendirilebilir: sedef hastalığı, hidradenitis süpürativa, sarkoidoz, vb. Birçok insan için sakroiliit birkaç hafta içinde kaybolabilir veya birkaç ay veya yıl boyunca mevcut olabilir. İyileşmenin tam olarak ne kadar süreceği kişiden kişiye değişir.

Sakroiliit Tedavisi Nedir?

sakroiliit nedir

Tedavi, ağrıyı hafifletmeye ve ilerlemeyi yavaşlatmaya odaklanır. Bazı tedaviler, anti-enflamatuar ilaçlar, fizik tedavi (kas güçlendirme için), reçetesiz analjezikler, kortikosteroid enjeksiyonları, NSAID’ler ve sıcak paketler (soğuk paketlerden daha iyi hissettiren) ile destek kullanımını içerir.

Diğer bir tedavi seçeneği ise doğrudan iltihaplı eklem bölgesine kortikosteroid enjeksiyonudur. Bu prosedür, çevredeki eklemlere daha fazla zarar vermeden iltihaplı bölgeye vurmayı sağlar. Ameliyat bir seçenektir ancak nadiren gereklidir. Yaygın olarak kullanılan eşanlamlılar arasında sakroiliit, De Quervain tenosinovit, sakroiliak eklem disfonksiyonu sendromu, bel ağrısının yaygın nedeni ve çoğunlukla kadınlarda görülür.

SI eklemi (veya sakroiliak eklem), alt omurganızın her iki tarafındaki pelvise bağlanır. Eklem 3 kemikten oluşur: V şeklini oluşturan iki yarım daire (ilyum ve sakrum) ve bunları birbirine bağlayan bir top ve yuva (sakroiliak).

SI eklemi, otururken veya ayakta dururken belinizi bükmenizi sağlar. Belirli pozisyonlar SI ekleminin tahriş olmasına, iltihaplanmasına veya yaralanmasına neden olabilir. Tanı, semptomların öyküsü ve fizik muayene ile konur. Fıtıklaşmış diskler gibi diğer sırt ağrısı nedenlerini ekarte etmek için bir MRI taraması veya X-ışınları alınabilir.

SI eklem sorunlarına neden olabilecek oturma pozisyonları arasında dizleriniz bükülü olarak oturmak (bacaklarınızı desteklemek için bir ayaklık veya yastık kullanmak yerine), uzun süre araba kullanırken ve bilgisayar ve telefonlarda vakit geçirmek yer alır. Çalışmalar, belirli tıbbi durumlar ile sakroiliit arasında bazı ilişkiler bulmuştur:

Sakroiliit hastalarında kabızlık da sık görülür. Diğer daha az yaygın nedenler şunları içerir:

Bazı sakroiliit vakaları, herhangi bir açık neden olmadan ortaya çıkar. En yaygın olarak aşağıdakilerden kaynaklanır:

Diğer nedenler şunları içeriyordu:

Son beş yılda yapılan çalışmalar, sakroiliit ile kanser arasında bir miktar ilişki olduğunu göstermiştir. Sakroiliit ile en sık bağlantılı kanser rahim kanseridir. Bununla birlikte, şu anda tümöre sakroiliitin mi yoksa tümörün sakroiliite mi neden olduğu bilinmemektedir. Sakroiliit ayrıca romatoid artrit, spondiloartropati, sistemik skleroz ve polimiyozit gibi genetik bozukluklarla da ilişkilidir. Genetik yatkınlık ile Lyme hastalığı arasında da bir bağlantı olabilir.

Sakroiliit semptomları, bazen yanma hissi veya uyuşukluk ile birlikte olan bel ve kalça ağrısını içerir. Hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu ayın dönemlerinde de daha kötü olabilir. Ağrı bir veya daha fazla bacağa, dizin arkasına ve ayağa yayılabilir. Kitap okurken veya televizyon seyrederken olduğu gibi uzun süre oturduğunuzda ağrı daha da kötüleşebilir. Ayağa kalkıp dolaşarak rahatlayabilir. Tanı, semptomların öyküsü ve fizik muayene ile konur. Fıtıklaşmış diskler gibi diğer sırt ağrısı nedenlerini ekarte etmek için bir MRI taraması veya X-ışınları alınabilir.

Tedavi, aktif kalma, düzenli egzersiz ve reçetesiz satılan ağrı kesicileri içerir. Oturma pozisyonlarını düzenli olarak değiştirmek ve otururken bacaklarınızı desteklemek için bir yastık kullanmak sırt rahatsızlığını gidermeye yardımcı olabilir. Haftalık rutininize çekirdek güçlendirme egzersizleri eklemek, bel ağrısını ve rahatsızlığını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Kronikleşmeye (üç aydan uzun süren) ilerleme riski yüksektir; bir çalışmada yaklaşık %90’ında bir yıl sonra ve %98’in üzerinde iki yılda kronik semptomlar görülür.

Sakroiliit ile ilgili videolar

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu