Sağlıklı Yaşam

Sakinleştirici Bitki Çayları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sakinleştirici bitki çayları hangileridir? Günlük hayatın koşuşturması, ilerleyen teknolojik gelişmelerin yan etkisi olan ve git gide artış gösteren stres faktörü, sağlık problemleri, ailevi nedenler, ekonomik sorunlar, duygu durum bozuklukları ve daha pek çok etmen..! Peki ne yapalım, ”bu yükü hafifletmenin bir yolu var mı” dediğinizi duyar gibiyiz.

Antidepresan olarak kullanılan kimyasal ilaçlar, elbette stres seviyemizi belli oranda düşürüp mutluluk hormonunun salgılanmasını kolaylaştırıcı etki gösterebiliyor. Ancak bu ilaçların sürekli olarak kullanılması, uzun vadede çeşitli yan etkilere yol açabiliyor. Öyleyse yine ne varsa doğada var diyoruz..!

sakinleştirici bitki çayları nelerdir?

İşte biz de bu yazımızda sizlere; sakinleşmeyi kolaylaştıran, uykuya geçişte yardımcı faktör olan ve vücuttaki gerginliği alan bitki çayları ile ilgili bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Sakinleştirici Bitki Çayları Nelerdir?

Papatya Çayı

Hem görüntüsüyle hem de ismiyle ruhumuza hoşluk veren bir bitkidir papatya! Çayı ise pek çok derde deva! Sakinlik veren bitki çayları denince akla ilk gelenlerden biri aynı zamanda.. Bu bitki çayı çok ama çok eski zamanlardan beridir alternatif tıbbın göz bebeği olarak kullanılıyor.

Kaslardaki gerginliği alıp vücuda gevşeme hissi veriyor. Yatma vaktinizden yaklaşık 45 dakika önce içtiğinizde uyku problemi yaşama ihtimalinizi en aza indirgiyor. Verdiği bahar kokusu; zihinde, tazelenme ve dinginleşme hissiyatını harekete geçirerek stres düzeyini düşürüyor. Yorucu bir günün sonunda bir fincan papatya çayına hayır dememelisiniz.

Melisa Çayı

Sakinleştirici bitki çaylarının başlıcalarından olan melisa çayı, özellikle de son zamanlarda depresif bir ruh hali içindeyseniz tam da size göre! Üstelik sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez güvenle tüketebilirsiniz. Böylece düzenli kullanım ile; kaygılı ya da öfkeli ruh durumunuzun değişmeye yüz tuttuğunu ve içsel huzura yaklaştığınızı fark edebilirsiniz.

Gün içinde yaşananlar ya da geçmişe dönük yaralarınız zihninizin karmaşık ve bulanık olmasına sebebiyet veriyor olabilir. Melisa çayı sayesinde daha net ve berrak düşünmeye başlayabilir, olaylar karşısında daha soğukkanlı bir yaklaşım içerisine girebilirsiniz.

Ayrıca melisa çayının sadece sakinleştirici etkisinden değil, aynı zamanda mikroplara karşı müthiş bir savaşçı olduğundan da söz ediyoruz. Bir diğer etkisi ise bebeklerde yaşanan gaz sancısı problemine karşı rahatlatıcı olması!

bitki cayii

Biberiye Çayı

Sakinleştirici bitki çaylarında son dönemin gözdesi biberiye! Kan dolaşımını düzenleyici ve beyne oksijen akımını kolaylaştırıcı etki gösterir. Strese bağlı olarak yaşanan migren ataklarında ve gerilim tipi baş ağrısında sıkça tercih edilir. Baş ağrısı şikayetiniz varsa ağrı kesici içmeden önce biberiye çayını denemelisiniz.

Ruhsal olarak gergin ve huzursuz hissettiğiniz stresli dönemlerde de yine imdadınıza yetişecek bir bitki olan biberiyenin, çayını demleyip akşam saatlerinde bir fincan kadar tüketebilirsiniz.

Ada Çayı

Kendinizi yorgun, bitkin ve tükenmiş hissettiğiniz süreçlerde, yeni bir işe veya hayatın farklı bir evresine adapte olmaya çalıştığınız günlerde, ada çayı ile mental açıdan hafiflik sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeni bir güne başlarken, daha soğuk kanlı ve etkili bir karar mekanizması için de yine size yardımcı olabilecek sakinleştirici bitki çaylarından biridir. Kahvaltı sonrası bir fincan ada çayına ne dersiniz?

Sarı Kantaron Çayı

Kurutulmuş sarı kantaron bitkisini, sıcak suyun içerisinde demleyip süzerek elde edeceğiniz sarı kantaron çayı, zihninizi rahatlatacak, daha sağlıklı düşünmenize destek olacak, gerginliğe bağlı psikolojik ağrılarınızı hafifletecek ve rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır, aklınızda bulunsun! Yatmadan önce 1 fincan kadar tüketebilirsiniz.

bitki cay

Kedi Otu Kökü Çayı

Sinir, stres ve öfke problemleri ile mücadelede, hayatın getirdiği kronik yorgunlukla başa çıkmada, sakinleştirici bitki çayları arasında yerini alan kedi otu kökü çayını da mutlaka denemelisiniz. Düzenli olarak günde bir fincan tükettiğinizde kendinizi çok daha sakin ve huzurlu hissedebilirsiniz, bizden söylemesi!

Yeşil Çay

Endorfin ve oksitosin gibi mutluluk hormonlarını açığa çıkararak ferahlık veren yeşil çay, bununla da kalmayıp antioksidan özellik göstererek vücudunuzdaki toksinlerin atımına yardımcı oluyor. Ayrıca ödem söktüren ve kilo vermeye çalışanların da en sık tercih ettiği içecek olan bu bitki çayı da, yine uyku bozukluklarına karşı önemle tavsiye ediliyor.

Ginseng Çayı

Depresyon tedavisi sırasında önerilen bir bitki olan ginsengi. 1 çay kaşığı kadar alıp sıcak suda demleyin. Ancak besin değerinin kaybolmaması için bekletmeden ve taze olarak tüketmeniz gerekmektedir. Stresli ve kaygılı ruh haliniz üzerinde nasıl olumlu etkiler yarattığını göreceksiniz!

Sakinleştirici Bitki Çayları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu