Sağlıklı Yaşam

Sahurda Çay İçmek Doğru Mu?

instagram takipçi hilesi

Sahurda Çay İçmek Doğru Mu? Çay, dünya genelinde popüler bir içecek olarak tüketilen ve farklı bitkilerin farklı bölümlerinin kaynatılması ve kurutulması ile elde edilen bir içecektir. Latince adı “Camellia Sinensis” olan bitki, pişirme ve kurutma yöntemlerine bağlı olarak farklı çay çeşitleri üretmektedir.

Sahurda Çay İçmek Doğru Mu?

Çay, farklı bölgelerde farklı seremonilerle hazırlanarak sıcak ya da soğuk olarak tüketilmektedir. Çoğunlukla ince belli cam bardaklar veya porselen fincanlarda servis edilen çay, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tüm öğünlerde, yemek yanında veya sonrasında keyifle içilebilir. Türkiye’de çoğunlukla siyah çay tercih edilmektedir. Ancak farklı çay çeşitlerini deneyimlemek için de birçok seçenek vardır. Bunlardan en bilineni de yeşil çaydır.

Ramazan ayında oruçluyken bazı insanlar çok acıkır bazıları ise çok susar. Şahsen yazıyı yazan editörünüz olarak ben çok acıkırım. Büyük bir kısım ise çok susar. Gün içinde susamak hareket düzeyinize bağlı olsa da sahurda tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere de bağlıdır. Pek çok insan sahurda çay içer. Peki sahurda çay içmek doğru mu?

Sahurda Çay İçmek Doğru Mu?

sahurda cay icmek dogru mu 3

Ramazan ayında iftar ve sahurda dikkatli beslenmek çok önemlidir. Bu iki vakit arasında tüketilen yemekler ve içecekler bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Sahurda tüketilen bazı besinler vücudun daha hızlı sıvı kaybetmesine neden olabilir. Özellikle çay gibi içecekler içerdikleri toksinler nedeniyle gün boyunca sık sık idrara çıkmanıza sebep olabilir. Ancak, gün boyunca susuzluk yaşamamak için sahurda çay içmek doğru bir tercih değildir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, sıcak içeceklerin vücudun kendisini daha sıcak hissetmesine sebep olduğunu göstermektedir. Bu da vücudun daha fazla terlemesine neden olabilir. Terlemek, vücudun ısısını düzenlemesine yardımcı olur. Ancak, çay tükettiğinizde vücudunuzun normalden daha fazla terlemesi, spor yaparken oluşan terleme ile aynı değildir. Çünkü spor yaparken terleme kontrol edilir ve vücut serinler. Çay içerken ise terleme kontrolsüz olabilir ve vücudunuzun sıcaklığı artabilir.

sahurda cay icmek dogru mu 4

Gece çay içerek yattığınız zaman terleyerek aldığınız sıvıyı atabilirsiniz. Çoğu insan sahurdan sonra yattıktan sonra terlediğini fark eder. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi oda sıcaklığı le birlikte sahurda içtiği çaydır. Bu nedenle, sahurda sıvı tüketmek önemlidir. Ancak çay yerine su, süt veya taze sıkılmış meyve suyu gibi daha sağlıklı içecekler tercih edilmelidir. Ayrıca, iftar ve sahur arasında yemeklerinizi hafif tutarak da sıvı kaybını önleyebilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Gökçe, çayın vücuda etkileri ile ilgili şu bilgileri verdi;

Özellikle demli çay, vücuttaki sıvıyı boşaltıyor ve akşama kadar susuz kalınmasına neden oluyor. Vücuttaki sıvı miktarı düştüğü için de taş hastalığı belirtilerinde artış oluyor. İftardan sonra çay içilebilir ama sahurda içilmemesini tavsiye ediyoruz.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Gökçe

Sahurda Çay İçmek Doğru Mu? İle İlgili Videolar

https://youtu.be/We5hs-7aXZ0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu