Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Bir Nefes Alma Alışkanlığı Kazanmak İçin: SOMA Nefesi

instagram takipçi hilesi

Bilinçli solunum, sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açar. Nefeslerinizi doğru kullanarak stresi ve fiziksel rahatsızlıkları büyük ölçüde önleyebilirsiniz. SOMA nefesi, yaşamınızda fark yaratmanıza yardımcı olacak bir solunum pratiğidir. Bu pratiği hayatınızın bir parçası hâline getirdiğinizde iyileşmeyi hissedebilirsiniz. SOMA nefes egzersizi hakkında detaylı bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

soma nefesi

SOMA Nefesi Nedir?

SOMA nefesi, 2012 yılında nefes terapisti Niraj Nalk tarafından geliştirilen bir yöntemdir. Bu metot, Pranayama olarak bilinen yogik nefes tekniklerine dayanır. Nalk’ın geliştirdiği yöntemler, kadim yoga uygulamalarının modern yaşam pratiklerine uygulanmasını sağlar. Nalk, Pranayama tekniklerini modern bilimin ışığında gündelik yaşamda uygulanabilecek bir biçimde yeniden yorumlamıştır.

Ritmik solunum, SOMA nefes tekniklerinin temelidir. Bu yöntem, büyük ölçüde aralıklı nefes vermeye dayanır. Periyodik olarak uygulanan uzun solunumlar ise gevşeme sağlar. Görselleştirme, SOMA nefesi pratiklerinin önemli bir parçasıdır. Söz konusu uygulama, egzersizlerinizi hayal gücünüzle birleştirir. Bu çalışma, beyin dalgası aktivitesinin iyileşmesini ve güçlenmesini sağlar.

SOMA Nefesinin Faydaları Nelerdir?

Stres kontrolü, SOMA nefesinin faydaları arasındadır. Periyodik ve kontrollü solunum, vücuttaki gerginliğin tahliye edilmesine yardımcı olur. Bu uygulama, bedeninizin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. SOMA nefesi aynı zamanda, kandaki oksijen fazlalığını dengeleyen bir yöntemdir. Bu uygulama, oksijenin dengeli dağılımını kolaylaştırır. Yüksek miktarda oksijen basıncının azalması ise stresin absorbe edilmesini sağlar. Başka bir ifadeyle; SOMA nefesi stresin sebebi ve sonucu olan fiziksel gerginliği büyük ölçüde azaltır.

Düzenli olarak ve belli bir ritim içinde tekrarlanan nefesler sinir sisteminin uyarılmasını sağlar. Bu uyarım, stres nedeniyle bozulan işleyişi düzeltir. SOMA nefesi bu sayede otonom sinir sisteminin kontrolünü sağlar. Periyodik nefesler, kalp ritminin iyileşmesine de katkıda bulunur. Düzenli egzersizlerle vücudu kalp rahatsızlıklarına karşı korumak mümkündür.

SOMA nefesi, öz farkındalığınızın artmasını sağlar. Bu egzersizlerle dış etkenlerden ve stresten uzaklaşarak tamamen kendinize odaklanabilirsiniz. Öz farkındalık, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklara karşı iyi bir yardımcıdır. SOMA nefesleri, söz konusu rahatsızlıkların iyileşme sürecinde katkı sağlar.

SOMA Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır?

SOMA nefes egzersizi, solunumun ritmik bir düzene sokulmasıyla yapılır. Bu çalışma; nefesin alınıp bir süre tutulduktan sonra yavaşça tahliye edilmesine dayanır. Egzersizin etkili olması için saniyelerin iyi ayarlanması gerekir. Bu süreler, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen sirkülasyonuna göre belirlenir.

Nefes tutma SOMA egzersizlerinin önemli bir parçasıdır. Nefesinizi kısa sürelerle tutmak, kandaki oksijen dengesinin iyileşmesini sağlar. Nefes tutma süreleri, soluk alma ve verme periyotlarına uygun bir biçimde belirlenir. SOMA, zamana yayılması ve hayatın parçası hâline getirilmesi gereken egzersizdir. Bu çalışma, farklı düzeylerde birçok egzersiz içerir. Yöntemi uygulamanın yolu ise bu düzeyleri kademeli bir biçimde öğrenmekten geçer.

Breath Hub ile SOMA Nefesi ve Daha Fazlasını Keşfedin!

Yaşamınızda bir fark yaratmaya ihtiyacınız varsa Breath Hub sizin için idealdir. Breath Hub, solunum konusunda dünyaca ünlü uzmanlar tarafından geliştirilir. Uygulamanın geliştiricileri arasında bu konuda adını duyurmuş doktor, psikiyatr ve nefes terapistleri bulunur. SOMA nefesini öğrenerek hayatınızın bir parçası hâline getirmek isterseniz Breathe Hub’u güvenle kullanabilirsiniz.

Breath Hub, sürekli olarak yenilenen bir uygulamadır. Aplikasyondaki nefes çalışmaları, bilimsel çalışmalar baz alınarak düzenli periyotlarla revize edilir. Uygulamayı edinerek, SOMA nefes pratikleri hakkında detaylı bilgi edinebilir ve bu çalışmayı öğrenebilirsiniz. Bu aplikasyonda farklı seviyelere uygun nefes egzersizleri bulunur. Stresi ve gerginliği vücudunuzdan atarak dinginliği hissetmek isterseniz, Breath Hub’ı hemen şimdi uygulama mağazasından edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu