Yerli Erkek Ünlüler

Sadettin Saran Kimdir?

instagram takipçi hilesi

saran 7
Tam adı: Steven Saadettin Saran
Doğum tarihi: 01.01.1964
Doğum yeri: ABD
Boyu: 1,93 cm
Ailesi: Geraldine Saran (Annesi), Özbek Saran (Babası)
Eşi: Emek Kültür (2012-2017)
Çocukları: Lal Saran
Mesleği: İş Adamı
Aktif Yılları: 1985 yılından bu yana
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Sadettin Saran kimdir? Sadettin Saran, 1964 yılında 4 erkek kardeşin en büyüğü olarak ABD’de dünyaya gözlerini açmıştır. İki yaşındayken Türkiye’ye gelmiştir. Baba Özbek Saran Kırıkkale’li devlet memuru, anne Geraldine ise Amerika’lıdır.

Hareketli bir çocukluk dönemi geçiren Saran, çocukluğunda sporla iç içe bir şekilde yaşamış ve milli yüzücülük yapmıştır. 1984-1985 yıllarında Türk milli yüzme takımının kaptanlığını yapmıştır. O dönem kırmış olduğu 50 metre serbest yüzme kategorisindeki Türkiye rekoru henüz bir başkası tarafından egale edilememiştir. ABD’ye spor bursunu kazanıp okumaya gitmiştir. Ailesinden para almadığı için de matematik hocalığı ve havuzda cankurtaranlık gibi ek işlerde çalışmıştır.

İlginizi çekebilir: Aziz Yıldırım

Unıversity of Kentucky üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden başarı ile mezun olduktan sonra 1987 yılında yine aynı üniversitede yüksek lisans yapmıştır. Öğrenim gördüğü Kentucky Üniversitesi Yüzme Takımının da takım kaptanlığını yapmıştır. Mezun olduktan bir süre sonra ABD Arkansas Ensco Environmental Services’te çalışmaya başladı. 1988 yılında yeniden Türkiye’ye dönmüştür.

Arkansas’a yapmış olduğu iş başvurusu sonucu işe alınmayacağını anlayınca şu sözleri söylemiş ve işe kabul edilmiştir; “Ben her sabah 05.15-07.30 arası antrenman yapıyorum. -7 derecede bile aksatmıyorum. 08.00’de derse giriyorum. 15.00’te antrenmanıma gidiyorum, iki saat daha çalışıyorum.

Sonra da ailemden para almadığım için havuzda can kurtaranlık ve matematik hocalığı yapıyorum. saat 24.00’te uyuyorum ve yine sabah erkenden kalkıp spor yapıyorum. Bütün üniversite hayatım boyunca bunları yaptım ve kimseye de beş kuruş yük olmadım. Bunları yaparken de kolay bir şey okumuyoum, mühendislik eğitimi alıyorum. Diplomamı aldım, üstüne master yaptım. Bende bu azim varken, sizin yerinizde olsam beni işe alırım.”

İlginizi çekebilir: Fenerbahçe Tarihi

Türkiye’ye döndükten bir üre sonra Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz‘in Dış İlişkiler Danışmanı olarak çalışmaya başladı 1989 yılında iken SARAN International‘ı kurdu. Geest Inc, ESPN, Raytheon International, Lokhead Martin gibi dünyanın önde gelen markaların temsilciliklerini üstlendi. 1990-1995 yılları arasında Martin Marietta‘nın Ankara ofisinde Genel Müdür Yardımcısı, sonrasında da Genel Müdürü olarak görev aldı.

1995 yılında SARAN Şirketler Grubu‘nun başına geçmiştir. 1995 yılında iş hayatına start veren Saran Holding, Türkiye’de havacılıktan enerjiye, medyadan hizmet sektörüne kadar sekiz farklı kategoride hizmet sağlayan, yurt dışı ortaklıkları ile her yeni gün büyümekte olan bir organizasyondur.

Türkiye’de televizyon ve televizyonculuk 80’li yıllarda yeni yeni hayatımıza girerken televizyon için programlar hazırlayıp satmanın yanı sıra dublaj stüdyoları da kurmuştur.

TMSF‘den frekans kiralayıp radyo sektörüne adım atarak Radyo Spor‘u kurdu. Bir süre sonra da Radyo Time’ı satın almıştır. Yalnızca birkaç ay sonra 10 milyon dolar karşılığında Radyo Tatlıses‘i satın aldı ve bir süre sonra Radyo Müzik olarak adını değiştirdi ve arkasından da İstanbul’da fenomen halini alan Radyo Trafik’i kurdu.

Saran Medya Türkiye’de yayınlanmakta olan spor yayınlarının %65’lik bölümünün yayın hakkına sahiptir.

FIFA Dünya Şampiyonası ve UEFA Avrupa Kupası maçlarının yanı sıra Arjantin Ligi ve İngiltere Premier Lig‘i gibi birçok spor karşılaşmalarının yayın haklarını hem Türkiye içi hem de birçok farklı ülke adına elinde bulundurmaktadır.

İlginizi çekebilir: Hülya Avşar

Teknoloji sektöründe de fark yaratan Saadettin Saran yüksek çözünürlüklü çekim teknoloji HD yayın ağı ve canlı yayın araçları sektörüne yatırım yaparak HDProtek adındaki bir lider firma daha kurmuştur.

Bir dönem Fenerbahçe Futbol Kulübünde Aziz Yıldırım yönetiminde yer alarak kulüp yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

2005 yılında ayrıldığı eşinden “Lal” adında bir kızı dünyaya gelmiştir. 2006 ve 2010 yılları arasında ünlü oyuncu Hülya Avşar ile birliktelik yaşamıştır.

2012 yılında evlenmiş olduğu diş doktoru Emek Kültür ile 2017 yılında görülen mahkeme sonucunda tek celsede boşanmışlardır.

10 Kasım 2012 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün 74. ölüm yıldönümü için düzenlenmiş olan Geleneksel 6. Master Cumhuriyet Şampiyonasında, 25 yaş üstü kelebek ve serbest bütün yaş kategorilerinde Türkiye masterlar rekorunu kırmıştır. 50 metre serbestte 25.91, 50 metre kelebekte 28.78 saniye ile rekor kırmıştır.

2024 yılı sezon sonunda Fenerbahçe olağan genel kongrede başkan adayı olarak, adaylığını koydu.

Videoları

 

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfogoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu