Sağlıklı Yaşam

Saç Biti Nedir? Nasıl Temizlenir?

instagram takipçi hilesi

Saç biti, bir kişinin saçında yaşayan küçük sürünen ve kan emen böceklerdir. Bitler kafa derisinden emilen kanla beslenir ve saç tellerine sıkıca tutunan sirke adı verilen yumurtalar bırakır. Saç biti istilasına pediküloz da denilir.

Her insanda bit olabilir. Daha önce bitli olan bir kişi ile yakın temas sağlamışsanız size geçmiş olabilir. Türk insanları tokalaşmayı çok sever. Tokalaşma esnasında kafa tokuştururken ya da birbirini öperken yakın temas sağlanır. O esnada bir kişiden diğerine bit geçişi olabilir. Eğer ki birinde bit olduğundan şüpheleniyorsanız, yakın temastan uzak durun.

Saç biti

Saç Biti Belirtileri Nelerdir?

Saç bitinin en sık görülen belirtileri, özellikle başın ve boynun arkasında ve bitlerin yaşama olasılığının daha yüksek olduğu kulakların yakınında kaşıntıdır. Yoğun kaşıma kafa derisini yarabilir. Açık yaralara ve enfeksiyona yol açabilir. Bununla birlikte, kaşıntının başlaması bit istilasından sonra iki ila üç hafta kadar sürebilir.

Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Piretroid adı verilen bir maddeyi içeren özel ilaçlı şampuanlar ve saç kremleri, bitleri ve sirkeleri öldürmek için reçetesiz olarak satılıyor. İnce dişli bir tarak kullanmak, saçtaki sirkeleri gevşetmeye yardımcı olabilir. Her yıkamadan sonra tüm tarakları, fırçaları, şapkaları ve havluları yıkamak da önemlidir.

Reçetesiz satılan ilaçlardaki talimatları uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Çoğu zaman, tedaviler iyi sonuç vermez. Çünkü pek çok insan bunları belirtildiği şekilde kullanmaz. Yaklaşık bir hafta sonra ikinci bir temizlik uyguladığınızdan emin olun. Bu ikinci temizlik, ilk uygulamadan sağ kalanları öldürmek için gereklidir. İlacı kafa derinizde yeterince uzun süre tutun. Aksi takdirde etkili olmayabilir.

Eski insanlar bitlenen kişinin kafasını benzin ile yıkardı. Bu çok tehlikeli bir işlemdir. 2019 yılında Erzincan’da bitlenen bir kişi saçlarını benzinle yıkamak isterken kendisini yaktı ve ağır yaralandı. Bu yüzden bu yolu kesinlikle tercih etmeyin. Eczanelerde satılan basit ilaç ya da şampuanlar ile bu işin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Saç biti

Saç Bitleri Önlenebilir Mi?

Saç bitini önlemenin en iyi yolu, tarakları, fırçaları, havluları ya da şapkaları başkaları ile paylaşmamak ve biti olan biriyle fiziksel temastan kaçınmaktır. Ayrıca, bitli bir kişiyle temas etmiş olan tüm aile üyelerinizi kontrol etmenize ve tedavi etmenize gerekir.

Eğer ki çocuğunuzun biti okuldan aldığını düşünüyorsanız, sınıf öğretmenini ya da sınıf annesini bilgilendirin. Bu sayede diğer öğrenci velileri de kendi çocuklarının kontrollerini sağlarlar ve yayılmanın önüne geçilmiş olabilir.

Saç biti

Saç Bitleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu