Cilt SağlığıKişisel Bakım

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç dökülmesi, pek çok kişinin belki de senelerdir muzdarip olduğu bir konudur. Bazı insanların sosyal yaşantısını dahi olumsuz yönde etkileyebilecek psikolojik etkiler yaratır. Saç dökülmesi genetik olabileceği gibi günlük yaşam döngümüze bağlı olarak da dökülebilir.

Taktığınız şapkadan kullandığınız tokaya ve saçınıza sürdüğünüz jöleye kadar farklı sebepleri vardır. Bu yazımızda size “saç dökülmesi nasıl önlenir?” ve “saç dökülmesine ne iyi gelir?” gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

1) Saçınızı Havada Kurumaya Bırakın

Fön makinesinden gelen yüksek ısı saçınıza aşırı derecede zarar verebilir ve kırılmaya savunmasız hale getirebilir. Bir fön makinesini ıslak saçınıza yakın tuttuğunuzda, saç telinizdeki suyu kaynatabilir ve bu da saçınızın kırılgan olmasına neden olabilir.

Islak saçları bir havluyla kuvvetlice ovmak da kırılmaya ve incelmeye neden olabilir. Saçınızın zarar görme riskini azaltmak ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmak için, mümkünse saçınızı hava ile kendi kendine kurumaya bırakın.

2) Daha Fazla Demir Tüketin

Diyetiniz yeterince demir içermiyorsa, saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Doktora gittiğinizde bir kan testi ile kolaylıkla demir eksikliği tespit edilir. Demir eksikliğiniz varsa, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olacak kolay bir çözüm, tükettiğiniz diyet demir miktarını artırmaktır. İyi demir kaynakları arasında sakatat, istiridye, demirle zenginleştirilmiş tahıllar, fasulye, kabak çekirdeği ve ıspanak gibi gıdalar yer alır.

3) Saç Stilinizi Değiştirin

Saç tokaları ve lastikler gibi belirli saç aksesuarları, saçınızı sıkıca yerinde tutmak için kullanıldıklarında büyük saç kırılmalarına neden olabilir. Sıkı atkuyruğu, ya da örgüler de saçınızda gerginlik yaratarak kırılmasına ve ince görünmesine neden olabilir. Sağlıklı saçlar için uzmanlar saç aksesuarlarının kullanımını en aza indirmenizi ve saçınızı çeken saç modellerini sürekli kullanmamanızı tavsiye etmektedir.

4) Profesyonel Saç ve Saç Derisi Analizi Yaptırın

Bazen saçınızın neden döküldüğünü ve bu nedenle saç dökülmesinin nasıl tedavi edileceğini ya da önleneceğini belirlemek zor olabilir. Bir dermatolog, tıbbi geçmişinizi gözden geçirmenin ve saçınızın sağlığını etkileyebilecek yaşam tarzı faktörlerini sormanın yanı sıra, saç dökülmesinin nedenini belirlemeye yardımcı olmak için profesyonel bir saç ve saç derisi analizi yapabilir. Bunu dermatoloğunuzdan isteyebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

5) Düzenli Kesimler Yaptırın

Saçlarınız hasar gördüğü ve kırılmaya meyilli olduğu için saç dökülmesi meydana geldiğinde, düzenli saç kesimleri daha iyi görünmesine yardımcı olabilir. Düzenli olarak kesilen saçların hasar görme ve kırılgan uçlar geliştirme olasılığı daha düşüktür. Bu da saç telinizden saç derinize doğru ilerleyebilir. Bu nedenle, saçınızı uzatmaya çalışıyorsanız amacınıza aykırı gelse de, düzenli saç kesimleri aslında saçlarınızın uzamasına yardımcı olabilir. Çünkü bunlar saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve saç dökülmesini önler.

6) Biyotin Takviyeleri Alın

Biyotin, bazen saç dökülmesini azaltmaya ya da önlemeye yardımcı olmak için kullanılan bir B vitaminidir. Bazı insanlar diyetlerinde yeterli biyotin almaz ve bu da biyotin eksikliğine neden olur. Yapılan araştırmalar, biyotin eksikliğiniz varsa biyotin takviyesi almanın saç dökülmesini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Biyotin eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza mutlaka danışın. Belirtilerinizi değerlendirebilir ve biyotin takviyelerinin size yardımcı olup olmayacağını belirleyebilir.

7) Daha Fazla Protein Yiyin

Saç büyümesini ve sağlıklı saçı teşvik etmek için vücudunuzun yediğiniz gıdalardan yeterince protein alması gerekir. Diyetinizde yeterince protein almıyorsanız, saçınızın yaşam döngüsünü bozabilir ve iki ila üç ay içinde dökülmeye başlamasına neden olabilir.

8) Sağlıklı Saçlar İçin Fırçalamayı Sınırlayın

Dermatologlar, sık sık saçlarınızı kalın tarak ya da fırça ile taramanın saçınıza zarar verebileceğini ve kırılmasına neden olabileceğini belirtmektedir. Saçınızı aşırı derecede fırçalarsanız ve ince ya da tüylü görünüyorsa, saçınızı ne kadar fırçalayacağınızı sınırlamayı deneyin.

9) Daha Hassas Malzemelere Sahip Ürünlere Geçin

Çoğu durumda saç kırılması, saçınızda sert ürünler kullanmaktan kaynaklanır. Saçınızı sık sık jölelerseniz ya da saçınızı kıvırmak ve düzleştirmek için kimyasallar kullanırsanız, zarar görebilir ve ince görünebilir. Jeller ve saç spreyleri gibi günlük sentetik saç ürünleri bile saçınızı kurutabilir ve kırılmasına neden olabilir. Saç dökülmesi riskini azaltmak ve sağlıklı saçlarınızı korumak için saç ürünleri kullanımınızı sınırlandırın.

10) Daha Az Şampuan Kullanın

Pek çok insan saçlarını şampuanladığında, saçlarına iyi bakıyormuş gibi hissederler. Ancak günlük ya da tekrarlayan şampuanlama aslında saçınıza zarar verebilir. Kolayca kırılmasına ve ince görünmesine neden olabilir. Bunun nedeni ıslak saçın kuru saça göre daha esnek olması ve ovarken kırılmaya daha yatkın olmasıdır. Saçınızın kalınlığını ve sağlığını korumak ve saç dökülmesini önlemek için daha az şampuan kullanın.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu