Kişisel GelişimMental SağlıkYaşam

Sabahları 6’da Uyanmak İçin Sizi Muhteşem Kılacak 6 Sebep!

instagram takipçi hilesi

Ninelerimiz ve Dedelerimizden bize miras kalıpta bir türlü uygulamadığımız sabahları çok erken (5-6 gibi) uyanmak ve güne erken başlamak. Erken kalkmanın ve güne erken başlamanın da  1970 öncesinde doğmuş kişilerin babaları ve annelerinin bu şekilde hayatına devam ettiğini biliyoruz. İşe erkenden gitmek için daha erken kalkarlardı. Çok önceleri işlere erkenden gitmek bir gelenek gibiydi.Erkenden kahvaltı yapmak ve işe bir an önce koyulmak. İşe erken başlamak diye bir şey vardı önceden. İşveren değilim bunları söylemek için de işveren olamaya gerek yok. Çünkü işe veya bir şeyler yapmak için o saatten önce kalkmak o şeyle ilgili bir takım ön hazırlık yapmayı kılar ve sizi diğerlerinden ayırır. Zaten anlattıklarımdan bazıları aşağıdaki maddelerde geçmekte. Sözü fazla uzatmadan bu maddeleri sıralayalım.

1.Kendinizi Keşfetmenize Yardımcı Olur

sabah-erekn-uyanmak-kendinizi-kesfettirir

Çoğu insan yeterince odaklanamadığı için amaçlarını gerçekleştiremiyor. Çünkü ne yapmanız gerektiğini gün içinde düşünmezseniz; yaşama dair hedeflerinizden kopmanız kolaylaşıyor.

Bilindiği üzere, beynimiz günün ilk yarısında daha verimli çalışıyor. Bu zaman dilimini hayatınızı kontrol etmek için kullanın ve sizi yönetenin sadece duygularınız olmasına izin vermeyin.

2. Günün geri kalanını planlamak için zaman kazanırsınız.

sabah-erken-kalkamak-plan-yaptirir

Erken uyananların her zaman günlerini önceden planlama fırsatları olur. Gününüzü ne kadar erken planlarsanız, o günü o kadar etkili ve üretken geçirirsiniz.

Akşamları ertesi günü planlamak ise ters etki yapar. Çünkü zaten günün yorgunluğu üzerinizde olduğundan; beyniniz de dinlemek isteyecek ve sorumluluklardan en basit yolla kurtulmayı deneyecektir.

3. Kişisel gelişim için en uygun zaman, sabahın erken saatleridir.

erken-kalkanin

Uyandıktan hemen sonra okula ya da işe koşmalısınız diye bir zorunluluk mu var? Birçok insan aile, eğlence ve spora vakit bulamamaktan şikayetçi. Oysa sabahları 6’da uyansanız, spor için de bolca vaktiniz oluyor.

Hem sabah sporu sayesinde vücudumuzun salgıladığı endorfin hormonu, bizi günün geri kalanında da enerjik ve keyifli kılmaya yetiyor.

 

4. Kahvaltı yapmak için bolca vaktiniz olur

kahvalti
Herkes kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu bilir. Yapılan araştırmalar da, kahvaltı alışkanlığının sağlığa birçok olumlu katkısı olduğunu gösteriyor. Nasıl arabalar gitmek için benzine ihtiyaç duyuyorsa; vücudumuz da gün içinde düzgün çalışmak için kahvaltıya ihtiyaç duyuyor.

Okula ya da işe gitmeden birkaç saat önce kalkıyorsanız; bu değerli öğünü atlamak için bir bahaneniz kalmıyor.

5. Başarıya ulaşmış insanlar zaten böyle yapıyor!

basari

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey için gün, sabah 5:30’da başlıyor. Jack işe başlamadan önce 10 km koşup meditasyon yapıyor.

Apple’ın genel müdürü Tim Cook ise sabahları 4:30’da maillerini cevaplamaya başlıyor.

Virgin Grup’un kurucusu Richard Branson da erken kalkmayı sevenlerden. Business Insider’a verdiği bir röportajda, sabahları 5:45’te kalktığını ve direkt işe koyulduğunu söylüyor.

6. Herkesten iki adım önde olursunuz.

herkesten-onde-olun

Araştırmalar gösteriyor ki; erken kalkma alışkanlığı insanlardaki yaratıcılığın ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda, rakipleriniz uyurken güne başladığınız için de kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor.

“Sevimsiz işlerimi sabah 8’den önce halletmeye başladım. Bu alışkanlık, günün geri kalanında daha enerjik ve neşeli olmamı sağlıyor. Çünkü en zorunu zaten hallettiğimi biliyorum. Bu da; gün içinde stresimi ve gerginliğimi azaltıyor.”
diyor Eghosa.

Dahası, eğer kendinizi normalden iki buçuk saat kadar erken uyanmaya alıştırırsanız; her gün için ekstra 150 dakika kazanıyorsunuz. Bu da haftada 17 buçuk saat,  ayda 70 saatten fazlasına denk geliyor, ve yılda da 35 gün..

Kaynak
Onedio

5 Yorum

  1. Ben uyguladım bunu . Aylar sonra girip teşekkür etmek için yazıyorum. Sabah 05:45 de kalkıyorum. Bunu alışkanlık haline getirdim. Bilişim işiyle uğraşıyorum ve bir yandan başka iş de çalışıyorum ve iki işi bir arada götürüyorum . Daha önceleri sabah ana işime gitmeden 30 saat önce kalkardım. Şimdi ise 3 saat önce kalkarak, ikinci işimi de iyice önem veriyor ve yeni fikirler oluşturuyorum.
    Öylesine yazılmış olmamalı diye okudum bu yazıyı ama hayatımı olumlu anlamda öyle bir değiştirdi ki….
    Teşekkürler yazana ve bu siteye

  2. Ben uyguladım bunu . Aylar sonra girip teşekkür etmek için yazıyorum. Sabah 05:45 de kalkıyorum. Bunu alışkanlık haline getirdim. Bilişim işiyle uğraşıyorum ve bir yandan başka iş de çalışıyorum ve iki işi bir arada götürüyorum . Daha önceleri sabah ana işime gitmeden 30 saat önce kalkardım. Şimdi ise 3 saat önce kalkarak, ikinci işimi de iyice önem veriyor ve yeni fikirler oluşturuyorum.
    Öylesine yazılmış olmamalı diye okudum bu yazıyı ama hayatımı olumlu anlamda öyle bir değiştirdi ki….
    Teşekkürler yazana ve bu siteye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu