Cilt SağlığıKişisel Bakım

Kişisel Hijyende En Sık Yapılan Hatalar

instagram takipçi hilesi

Çok temiz ve bakımlı olabilirsiniz. Hijyen sizin için önemli olabilir. Fakat yine de kişisel hijyeniniz konusunda bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Çocukluğunuzdan bu yana size yanlış öğretilen ya da öğretilmeyen bazı hijyen hatalarını sizin için hazırladık.

Çok da önemsemediğiniz bu hatalar aslında sağlığınız için oldukça önemlidir. Eğer siz de bu hatalara düşüyorsanız yazımızı bir okuyun deriz.

Makyaj Fırçalarını Temizlememek

makyaj fırçalarını temizleyerek kullanın 1

Makyaj yapmayı çok seviyor ama makyaj fırçalarınızı temizlemeye üşeniyorsanız bir kez daha düşünün deriz. Çünkü temizlenmeyen makyaj fırçaları sağlık açısından büyük risk taşıyor. İçinde pek çok bakteri olan makyaj fırçalarının temizlenmeden uzun süre kullanıldığı taktirde cildinize zarar verebiliyor.

Kulak Temizleme Çubuklarıyla Kulağınızı Temizlemek

kulak çubuğuyla kulak temizlemek

Daha temiz olacağına inanarak kulak temizlemek için kulak çubuklarını kullanıyor olabilirsiniz. Fakat doğru sandığınız bu davranış kulağınızı temizlemek yerine zarar verebilir.

Çünkü bu çubukları kulağınıza sokmak kulak kirlerini temizlemez aksine kirleri daha fazla içeri iterek kulak zarınızın tıkanmasına neden olabilir.

Aynı Diş Fırçasını Uzun Süre Kullanmak

3 ayda bir diş fırçanızı değiştirin

Sürekli ıslak kalan tuvaletteki bütün bakterileri içinde barındıran diş fırçanızı uzun süre değiştirmeyerek büyük hata ediyorsunuz. Temizlenmeyen fırçalar ağız ve diş sağlığınızı olumsuz etkiler.

Uzmanlara göre diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca bulaşıcı herhangi bir hastalık sonrası da diş fırçanızı değiştirmeniz gerekiyor.

Sıcak Suyla Duş Almak

sıcak suyla duş almak cildiniz için sakıncalıdır

Sıcak suyla yıkanarak rahatlıyor olabilirsiniz. Hatta daha temiz olduğunuzu da düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kişisel hijyeniniz açısından hiç de doğru bir şey yapmıyorsunuz.

Çünkü sıcak suyla yıkanmak gözeneklerinizi açarak cildinizin kurumasına neden oluyor. Bu yüzden sıcak yerine ılık suyla duş alabilirsiniz.

 Kışın Cildinizde Güneş Koruyucu Kullanmamak

kışın da güneş kremi kullanmalısınız 4

Nedense sadece yazın cildimizi güneş ışınlarından ve diğer dış faktörlerden korumak için koruyucu kullanırız. Fakat kışın kat kat kıyafet giymek yüzümüzün güneşle ya da diğer faktörlerle temas etmediği anlamına gelmez. Bu yüzden kış döneminde kullandığınız ürünlerde de SPF özelliği olmasına dikkat edin.

Egzersiz Sonrası Duş Almamak

egzersiz sonrası duş alınmalı 1

Eğer egzersiz yapıyor fakat sonrasında üşenip duş almıyorsanız büyük hata ediyorsunuz demektir. Çünkü terden vücudunuza yapışan iç çamaşırınız, kıyafetleriniz ve çoraplarınız bakteri taşır.

Banyo Lifini Uzun Süre Değiştirmemek

banyo lifini yılda bir değiştirmelisiniz 1

En son ne zaman banyo lifinizi değiştirdiğinizi hatırlamıyorsanız artık değiştirmenin vakti gelmiştir. Çünkü banyoda tuvaletin de bulunması sebebiyle bakteri toplayan banyo lifi ıslak kaldığı sürece bakterilerin yaşamasına neden olur.

Bu yüzden liflerinizin mikrop yuvasına dönmemesi için ayda bir lifinizi değiştirmeniz gerekir.

Telefonla Tuvalete Girmek

tuvalete telefonla girmek hijyenik değildir

Telefonla tuvalete girme alışkanlığınız varsa telefonunuzun da bakteri taşımasına izin verdiniz demektir. Bakteri yuvası haline gelen telefonunuzu kulağınıza ve yüzünüze yaklaştırdığınız için telefonla tuvalete girmek kişisel hijyeniniz açısından faydalı değildir.

Tırnaklarınızı Fırçalamamak

tırnakları kirlerden arındırmak için fırçalaamk gerekir

Ellerinizin temizliği için sadece yıkamak yeterli değildir. Tırnaklarınızın içinde biriken kirleri ve bakterileri temizlemek için tırnaklarınızı törpüleyerek ve fırçalayarak hijyenik bakımını yapmanız gerekir.

Antibakteriyel Sabun Kullanmak

antibakteriyel sabun kullanmak zararlıdır

Antibakteriyel sabun kullanmak cildinizi temizlemek yerine aslında zarar verir. İçinde bulunan triclosan ve tricarbon kimyasalları birçok hastalığa sebep olabiliyor. Bu nedenle antibakteriyel sabun yerine saf sabunlar kullanabilirsiniz.

Şahsi Eşyalarınızı Paylaşmak

şahsi eşyalarınızı paylaşmayın

Kişisel hijyeninizi tam anlamıyla sağlamak için tarak, tırnak makası, cımbız, makyaj malzemesi gibi kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamalısınız. Çünkü kişisel eşya paylaşımıyla bakteri alışverişi yapmış olabilirsiniz.

Hapşırma, Öksürme Sırasında Ağzınızı Kapamamak

hapşururken ya da öksürürken ağzınızı kapatın 1

Hapşırırken ya da öksürürken ağzınızı kapatma nezaketinde bulunarak etrafınızdakileri kişileri bulaşıcı hastalıklardan koruyabilirsiniz. Ağzınızı kapatırken sürekli bir şeylerle temas halinde olan eliniz yerine mendil kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu