MaksatModa

Ribana Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ribana Kumaş Nedir?

Tekstil alanında kullanılan ribana kumaşlar tek tip, esnek bir yapıya sahiptir. Ribana, esnek yapısını özel dikimi ve örgüsü ile kazanmış rahat bir kumaştır. Renklendirilebilir ve dikilebilir kumaş, yıkanması ve ütülenmesi ve kurutulması kolay kullanışlı bir malzemedir. Genellikle bir giyim tekstil malzemesi türü olan ribana kumaş, 2×2 ve 1×1 iki sıra düz örgü ve iki sıra havlu kumaşın örülmesi işlemiyle yapılan bir kumaştır.

ribana kumas nedir ozellikleri nelerdir1

Bu kumaş, kesik kenarlarında kıvrılmadan kesilebilen örgü ve iplik konstrüksiyonu sayesinde esnek bir yapıya sahiptir. Spor giyim ve üstlerde esnek yapısıyla tercih edilir. Çift yönlü kumaş yapısı sayesinde diğer kumaşlara göre daha ağır kumaş türlerinden biri olurken uzun süreler kullanılabilir. Lastik örgü denilen bir kumaş, iplerde ve örgü kısımlarında “kauçuk” kullanılmayan bir üründür. Örme şekli sayesinde esneklik sunar.

Ribana Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Kumaş, üretim aşamasında doğal liflerden yapılmıştır ve kumaşa ek kimyasal işlem gerektirmez. Bu, kaburgayı doğal bir kumaş yapar. Alerjiniz yoksa sağlık sorunlarına neden olabilecek bir ürün değildir.

  • Giysiler ve tıbbi malzemeler arasında kullanılan nervürlü kumaşlar, örme özellikleri nedeniyle esnektir.
  • Aynı zamanda kumaş, yüksek elastikiyet ve sıçrama oranı ile her iki yönde de kullanılabilir.
  • Örme tekniği ile elde edilen kumaş, kesik kenarlarının kıvrılmamasını, kullanıcının vücut ısısını korumasını, sıcak tutmasını ve soğuğa nüfuz etmemesini sağlar.
  • Yanal esneme özelliğine sahip üstler için tercih edilen kumaş olan bu kumaş, çorap, şapka gibi alanlarda tercih edilen tekstil ürünlerinden biridir.

ribana kumas nedir ozellikleri nelerdir3

  • Kumaş ön ve arka yüzü aynı desene sahip olup çift yönlü kullanım özelliğine sahiptir.
  • Tıp alanında tercih edilen malzemelerden biridir.
  • Bu kumaşlar, hayatı kolaylaştıran tek tip bir yapıya sahip, çift jarse örme tekniğinden türetilen özel kumaşlar haline gelmiştir.
  • Ribana kumaş, yapımında kullanılan malzemelerden dolayı kimyasallara maruz kalmayan bir tekstil malzemesidir.

Ribana Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Hazır giyim sektöründe en çok tercih edilen kumaş dokumadır. Kalın olması ve ısı tutması nedeniyle genellikle kış aylarında tercih edilir. Bunun yanı sıra bazı medikal ürünlerde ribana kumaşlar da karşımıza çıkmaktadır. Ev tekstilinde ribanalı kumaşlar görmesek de bazı kişiler hobi olarak ribanalı kumaşları tercih edebilir.

ribana kumas nedir ozellikleri nelerdir4

Nervürlü sporcunun ne anlama geldiğini soran müşterilerimiz var. Kaburgalar da sporcuların üretmesi için ilk tercihtir. Doğal bir ürün olduğu için emicidir. Bu nedenle teri emer. Bu nedenle ribanalı gömlekler oldukça popüler ve üretilen bir üründür.

Ribana Kumaş İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu