Mental Sağlık

Renklerin Psikolojisi: 9 Rengin İnsanlar Üzerindeki Etkileri

instagram takipçi hilesi

Her renk, hem psikolojik yem de duygusal tepkilerle bağlantılıdır. O nedenle renklerin psikolojimiz üzerindeki anlamını ve etkisini bilmek, renkleri kullanırken oldukça önemlidir. Örneği bir restoran açacaksanız mavi renkten uzak durmak niyetinde olabilirsiniz, çünkü iştah açmaktan ziyade huzur verici ve sakinleştirici bir etkisi vardır.

renkler 5

Parlak sarı bir odanın yaratıcılığı artırmasını ya da turuncunun iştah açıcı bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? Öyleyse gelin hep beraber renklerin anlamlarını keşfederek amaçlarımıza uygun rengi bulalım!

1) Yeşil

renkler 11

Yeşil, üretkenliği, doğallığı, sakinliği, varsıllığı, pozitifliği, dengeyi ve tazeliği temsil eder. Eğer ki bir marka oluşturma niyetindeyseniz, yeşili tercih etmeniz doğa dostu olduğunuzu ortaya koyar. Veya kitap okurken ya da ders çalışırken yeşil kalem kullanmanı çalışmanızı kolaylaştırabilir, bağlaçların, sıralamaların ve soruların altını çizmekte fayda sağlayabilir. Bu kadar pozitif olmakla birlikte yeşil negatif olarak da suçluluğu ve kıskançlığı da temsil eder.

2) Mavi

renkler 2

Mavi, zekayı, sevgiyi, huzuru, uyumu, sakinliği, sadakati ve güvenirliği temsil eder. Güzellik salonları, kurumsal endüstriler, sosyal ağlar ve finansal kurumlar tarafından tercih edilebilmektedir. Kitap okurken bir başkası ile paylaşmak istediğiniz sözlerin ya da ilginizi çeken alıntıların altını çizebilirsiniz. maskülenlikle bağdaştırılmış olması, insanlarda korku duygusu yaratması ve soğuk bir renk olması mavinin negatif yanlarıdır.

3) Mor

renkler 3

Mor, bereketi, azimliliği, iştihamı, duygusallığı, asilliği ve yaratıcılığı temsil eder. İnsanlara sanatkarlığı ve sakinliği çağrıştırdığı için lüks markalar tarafından en çok tercih edilmekte olan koyu renklerin başında gelmektedir. Kimi zaman bir odanın çehresini değiştirmek adına mor aksesuarlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin mor kırlentler odanıza bol miktarda enerji katar. Daha karamsar ve gizemli bir renk olması da insanlarda güvensizlik yaratacağından ötürü mor rengin negatif yönü de budur.

4) Sarı

renkler 9

Enerjik ve parlak! Sarı, mutluluğu, enerjiyi, neşeyi, pozitifliği ve sıcaklığı temsil eder.İnsanları mutlu eder ve heyecanlandırır. Restoranlar tarafından oldukça fazla tercih edilir, çünkü iştahı açar. Sarı gibi açık bir renk tercih ederek odanızı veya evinizi daha büyük gösterebiliriniz! Sarı aynı zamanda dengesizliği ve sorumsuzluğu da temsil etmektedir.

5) Turuncu

renkler 10

Turuncunun arkadaş canlısı bir tutumu vardır. Zaten güveni, başarıyı ve arkadaşlığı temsil eder. İnsanların üzerine baskı kurmadan, abartıya kaçmadan, güzel bir enerji yakalamak adına kullanılır. Kitap okurken altını çizmeniz, aklınızda kalmasını sağlar. Turuncunun daha açık tonlarını evinizde kullanmak daha samimi, huzurlu ve sakin bir ev ortamı elde etmenize yardımcı olacaktır.

6) Kırmızı

renkler 6

İştah açıcı ve dikkat çekici bir renk. Enerjik ve güçlü. Tutkunun, aşkın, sevginin temilcisidir. Çok güçlü bir renk olduğundan ötürü markalar minimal olarak kullanmayı tercih ederler. Kırmızının farklı renkleri ile evinize hava katabilirsiniz. Tehlikenin e kızgınlığın rengi olması negatif etkileri arasında gösterilmektedir.

7) Pembe

renkler 4

Daha narin, yumuşak ve feminen bir renk olarak görülür. Fakat pembenin parlak tonları modern bir görünüm elde etmek için oldukça uygundur. Şefkatin, tatlılığın, mutluluğun ve sağlığın temsilcisidir. Güçsüzlüğü ve toyluğu temsil etmesi negatif yönü olarak bilinmektedir.

8) Gri

renkler 7

Tarafsızlığın, sakinliğin, şıklığın ve sadeliğin rengidir gri. Modern teknoloji şirketleri genellikle gri rengi tercih ederler. Tasarımcılar griyi severler, çünkü diğer renklere göre daha estetik bir görüntü oluşturur. Daha kasvetli bir havası olması, grinin insanlar üzerindeki en önemli negatif etkisidir.

9) Siyah

renkler 12

Otoritenin, resmiyetin, zarafetin ve gücün rengidir siyah. Genel itibari ile lüks markalar ve moda sektörü tarafından gösterilmektedir. Kötülüğün ve gizemin rengi olarak görülmesi negatif yönleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu