Cinsel Sağlık

Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?

Cinsel uyarılma hem fiziksel hem de psikolojik birçok faktöre bağlı olan bir olaydır. Cinsel uyarılma bozukluğu ise bu faktörlerden herhangi birinin ters gitmesiyle ortaya çıkabilen ve hem bireyi hem de çifti olumsuz etkileyebilen bir sorundur. Cinsel uyarılma ile ilgili problem, yeterli bir şişkinlik tepkisi sağlayamama veya cinsel aktivitenin sonuna kadar uyarılmayı sürdürememe, kalıcı veya tekrarlayan bir yetersizliktir.

cinsel uyarilma bozuklugu nedir3

Cinsel uyarılma bozukluğu olan kişilerde genellikle genital bölgede yeterince kan bulunmaz, bu nedenle vajinal ıslanma yoktur veya çok azdır. Vajinal ıslanma ve genital bölgeye kan akışının azalması ilişki zevkine paraleldir. Bu kadınların bir çoğu da orgazma ulaşmada sorun yaşıyor. Cinsel uyarılmayı engelleyen her şey cinsel uyarılma bozukluğuna yol açabilir.

Yetersiz ön sevişme, beyinde yetersiz cinsel uyarıma yol açarak üreme organlarına ulaşma tepkisini azaltırken, çiftler arasında gerginlik veya performans kaygısı gibi durumlar psikolojik olarak uyarılmayı zorlaştırabilir. Üreme organlarına kan akışını bozan bozukluklar da cinsel uyarılma bozukluklarına neden olabilir. Çözüme ulaşmada en önemli nokta doğru nedeni belirlemektir.

Cinsel Uyarılma Bozukluğunun Tedavisi Var Mıdır?

cinsel uyarilma bozuklugu nedir1

Cinsel terapiye vajinal lazerler, genital radyofrekans, genital PRP (trombositten plazmaya) veya kök hücre enjeksiyonları gibi yöntemler eklenebilir. Cinsel isteksizlik, vajinismus, uyarılma, disparoni ve anorgazmi, uzman hekimler tarafından modern tedaviler ve bazı tıbbi uygulamalar ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu, cinsel ilişki sırasında artan cinsel zevk ve uyarılmanın zirvesidir.

Orgazm, duygusal olarak ilişkinin bu çok güçlü noktasına ulaştıktan sonra rahim ve vajinanın ritmik kasılmalarıyla kendini gösteren bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Bu 3-5 saniye içinde cinsel hazzı en yoğun ve zevkli şekilde yaşama ile gerçekleşir. Zevkten sonra cinsel doyum ve gevşeme gerçekleşir.

Düşük libidoya sahip kişiler, cinsel olarak uyarılmış olmalarına rağmen, kadınlarda bazı iç sorunlara yol açabilen “orgazm olamama” sorunu yaşarlar. Kötü hissetme, özgüven azalması ve depresyon en sık eşlik eden şikayetlerdi. Ayrıca çiftleri muhakkak olumsuz etkileyebilir. Beynimiz en büyük ve en önemli cinsel organımızdır.

cinsel uyarilma bozuklugu nedir2

Bakire kızlar bile, vajinismuslu olanlar da dahil olmak üzere, tam bir cinsel ilişki yaşamadan, sadece düşünce ve konsantrasyon gücüyle ya da elleriyle yabancı bir cisme sürtmeden (mastürbasyon) klitoral uyarıyla orgazm olabilirler. Yani kadınlar cinsel ilişki olmadan da orgazm yaşayabilirler. Bunun için öncelikle orgazm olmama nedenini bulup, tedavi yöntemleri konusunda ilerlenmelidir.

Cinsel Uyarılma Bozukluğu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu