hosting

Renkler ve İnsanlar Arasındaki Psikolojik İlişki

”Forex”

İnsanlar olarak zekamızı, irademizi kullanarak hareket ediyoruz ancak bu zekamız neye göre karar veriyor, neye göre hareket ediyor? İşte tam da burada bilinçaltı devreye giriyor. Gördüğümüz, görmediğimiz her şeyi beyin bilinçaltı denilen yerde depo ediyor ve önüne bir engel çıktığında oradaki bilgileri de karıştırarak ona göre karar veriyor.

Renklerin bilinçaltı üzerinde önemi baya fazladır. Hayatımızda onca renk var ve bu renklere uzun yıllardır bir çok anlamlar veriliyor. Kimi renkleri gözlerimizle hemen ayırt edebilirken, kimi renkleri de ayırt edebilmek için birazcık uğraşmamız gerekiyor. Renkler bilinçaltımıza yolladığı mesajlar ile bizi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak fazlasıyla etkilemektedir. Kimi renkler bizi psikolojimizi olumlu etkilerken, kimi renkler olumsuz etkiliyor. Bu konu üzerinde renk renk araştırma yaptım ve bir kaç renk hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Asla Aşık Olmamanız Gereken Kadınlar

Siyah

Renkler ve İnsanlar Arasındaki Psikolojik İlişki

Siyah ilk görüşte görünümünün vereceği hissiyat üzerine suç, kötülük gibi negatif anlamlar çıkartabilirsiniz ancak siyahın sadakat, güvenilirlik gibi anlamları da vardır. Siyah renge bağlı olan insanlar genellikle azimli ve kararlı yapıdadırlar. Bazı insanlar ise siyah renkte kıyafetler giyerek ciddi bir imaj çizmek isterken, bazı insanlar ise daha ince görünmek için tercih ediyorlar.

Siyah rengin en büyük özelliği ise dikkat dağınıklığına engel olmasıdır. Fark ederseniz, televizyon, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin renkleri genellikle siyahtır. Bunun sebebi ise insanları konsantrasyonunu dağıtmadan onları programlara odaklamak.

Beyaz

Renkler ve İnsanlar Arasındaki Psikolojik İlişki

Temizlik, masumiyet, güvenirlik, içtenliğin tam anlamıdır. Beyaz, ışığı yansıttığı için göz alıcı bir renktir ve ortamı serin tutmaktadır. Bu yüzden Ekvatora yakın yerleşim yerlerinde evler beyaz renge boyanmaktadır. Ayrıca, beyaz renk hasta kişileri psikolojik olarak olumlu etkilediğinden dolayı hastanelerin iç kısmında beyaz rengin oranı daha fazladır ve ilaç kutularının da çoğunlukla beyaz olması da bu durumdan dolayıdır.

Kırmızı

Renkler ve İnsanlar Arasındaki Psikolojik İlişki

Kırmızı çok fazla anlama gelmektedir. Aşk, kan, güç, heyecan, agresiflik, samimiyet gibi. Kırmızı solunumu hızlandırıp, kan basıncını arttırır. Kırmızı insanlar için en dikkat çeken renklerden biridir ve kırmızı kanı temsil ettiği için kırmızı renkteki yiyecekleri, içecekleri tüketmek için sabırsızlanır. Kırmızı bir ortamda zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız, bu yüzden içkili mekanlarda kırmızı rengi ağırlıklı olarak kullanılır.

Yeşil

Renkler ve İnsanlar Arasındaki Psikolojik İlişki

Yeşil rengi anlam olarak en çok doğayla ilişkilidir. Bu renk son derece sakinleştirici bir özelliğe sahip olup, uzun süre yeşil bir ortamda kalmak insana yaptığı psikolojik etki ile birlikte kişide aşırı rahatlamadan dolayı umursamazlık ve yorgunluk hissi verebilmektedir. Yeşil rengi seven insanlar bildikleri doğrularından şaşmayan ve o düşüncelerini insanlar üzerinde otorite kurarak enjekte edebilir. Giysilerinde yeşil renk oranın fazla olması kişinin örf ve adetlere bağlılığının yüksek olduğunu gösterdiği, uzmanlar tarafından yapılan bir diğer araştırmanın sonucudur.

Mavi

Renkler ve İnsanlar Arasındaki Psikolojik İlişki

Gökyüzünün rengi olan mavi, kişiye sakinleştirici ve huzur veren bir etki yapmaktadır. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre, mavinin kişiye dürüstlük, sadakat ve güç kattığı söylenmektedir. Yapılan iş görüşmelerinde mavi giyinmek, karşınızdaki kişiye işinizi iyi bir şekilde icra edebileceğiniz hissini uyandırabilirken; mavi rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı spor salonlarında kişilerin spor aletlerinde olduklarından biraz daha fazla ağırlıklar kaldırdıkları gözlemlenmiştir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu