Alternatif TıpYemek Tarifleri

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

chia tohumu 3

Chia tohumu, son yıllarda oldukça popüler hale gelen konulardan biri. Özellikle sağlıklı beslenmeye ilgi duyan kişiler tarafından sıkça tüketilen bu besin tatlılarda da kullanılmaya başlandı. Peki, nedir bu chia tohumu?

Chia tohumu nedir?

Chia tohumu, Güney Amerika’da yetiştirilen bir bitki tohumudur. Aslında sdaçayı (Salvia hispanica) bitkisinin tohumları olarak da bilinen bu tohumlar, günümüzde chia tohumu olarak tanınmaktadır.

chia tohumu 1

Chia tohumunun faydaları nelerdir?

Omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengin olan chia tohumu, kalp ve beyin sağlığına olumlu katkıda bulunur. Bu bitki tohumunun düzenli şekilde tüketilmesi, metabolizmanın hızlanmasında da etki gösterir. Chia tohumunun sağladığı faydalar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Chia tohumu protein bakımından oldukça zengindir. 28 gram chia tohumunda 4,4 gram bitkisel protein bulunur.
 • 28 gram chia tohumunda 5 gram omega 3 yağ asidi yer alır. Bu da beyin gelişimi açısından oldukça yüksek bir orandır.
 • İyi kolesterolün artmasında etkili olan chia tohumu, trigliserit ve LDL düşüşlerinde de etkilidir.
 • 28 gram chia tohumu, kişinin günlük fosfor ihtiyacının neredeyse 3’te birini karşılar.
 • İçeriğinde triptofan aminoasidi bulunur. Bu da uzun süre tok kalmayı sağlar.
 • Gece uykularının düzene girmesinde etkilidir.
 • Psikolojiye olumlu katkıları olduğu bilinmektedir.
 • 28 gram chia tohumu, kişinin günlük kalsiyum ihtiyacının 5’te birini karşılar.
 • Kemik ve diş gelişiminde oldukça etkili bir bitki tohumudur.
 • Chia tohumu içeriğinde yüksek oranda lif barındırır. Böylece kabızlık sorununu ortadan kaldırır ve sindirimi kolaylaştırır.

chia tohumu 2

Chia tohumu nasıl kullanılmalıdır?

Chia tohumu çiğ olarak tüketilebileceği gibi sütle ya da suyla pişirilerek de tüketilebilir. Çiğ olarak salatalarda, çorbalarda ve yoğurtla tüketilebilir. Arzuya göre meyve sularına da eklenebilir. Bunun yanı sıra yulaf ezmesi ile birlikte sütle pişirilerek de tüketilebilir. Chia tohumu, pişince jelleşen bir kıvama sahip olur. Böylece sağlıklı tatlılarda kıvamı yakalamak için de kullanılabilir.

Chia puding adı verilen bir servis önerisi de bulunmaktadır. Süt içerisinde bir gece ya da 4-6 saat bekletilerek elde edilen chia puding muz ya da çilek gibi meyvelerle servis edilir.

chia tohumu 5

Chia tohumu, doğrudan kilo verdirmeyi sağlamaz. Ancak sağlıklı beslenme içerisinde kullanıldığında ve düzenli spor yapıldığında kilo vermeyi destekler ve metabolizmayı hızlandırır.

Aşağıda chia tohumu ile hazırlayabileceğiniz nefis sağlıklı tarif yer almaktadır.

chia tohumu 4

Fıstık Ezmeli Chia Puding Tarifi

Fıstık ezmeli chia puding tarifini uygulayarak kendinize, spor sonrası lezzetli ve sağlıklı bir alternatif oluşturabilirsiniz. Bu tarifi akşamdan hazırlayarak buzdolabında bekletebilir ve sabah kahvaltısında da tüketebilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 su bardağı badem sütü
 • 3 yemek kaşığı chia tohumu
 • 1 yemek kaşığı pal ya da doğal pekmez
 • 1 yemek kaşığı şekersiz fıstık ezmesi
 • Blueberry (muz ya da çilek tercih edilebilir)

Yapılışı

Geniş bir kaseye badem sütü koyulur. Üzerine chia tohumları eklenir ve karıştırılır. Daha sonra kase streç filmle hava almayacak şekilde kapatılır ve buzdolabına kaldırılır. Vakit varsa 2 saat yoksa yarım saat buzdolabında bekletilir. Sütü içerisine çeken chia tohumları jel kıvamına gelir. Dolaptan çıkartılan chia puding içerisine bal eklenerek karıştırılır. Servis kasesine chia pudingin yarısı dökülür. Üzerine fıstık ezmesi koyulur ve kalan chia puding kaseye ilave edilir. Üzerine birkaç tane blueberry ya da muz dilimleri eklenerek servis yapılır. Afiyet olsun.

Merve Cihan

Okur, yazar ve çizer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu