Yaşam

Çocuğunuz İle Birlikte Oyun Oynamanın Önemi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Çocuğunuz ile beraber oyun oynamak gelecek zamanlarda çocuğunuzun günlük yaşamda, ilişkiler ve iş dünyasında problem çözme, sabırlı olma, hayal gücü, epmati gibi yeteneklerinin gelişmesinde yardımcı olur.

cocuklar ile oyun oynamanin onemi 3

Psikoloji alanında değerli çalışmalara imza atmış olan psikolog D. W. Winnicott, oyunu şu şekilde tanımlamakta; “Oyun, iç dünyamız ve dış gerçeklik arasındaki çizgide bulunan bir ara yüzdür.” Bir anlamla da oyun çocuğun duygusal, sosyal, kültürel gelişimindeki yeri doldurulamaz bir yapı taşı ve çocuğun geleceği ile yakından ilişkilidir.

Özellikle yetişkinlik dönemindeki yaratıcılık kapasitesi, çocukken oyun oynamaktan geçmekte diyebiliriz. Bu yaratıcılık, sadece sanatsal ve kültürel alanda değil, günlük yaşamda, iş ve ilişki dünyasında problemleri çözebilme, sabırlı olma, empati gibi becerilerinin gelişmesi anlamına gelir.

cocuklar ile oyun oynamanin onemi 2

Böylesi değerli bir aktiviteyi çocuğunuz ile paylaşmanın ve onu gözlemlemenin katkılarını bir gözlerinizin önüne getirin. Çocuk oyun oynarken iç dünyasını herhangi bir filtreden geçirmeden serbest bir şekilde ortaya koyar. Bu, anne ve babalar adına bulunması zor bir cevher.

Onun hayallerini, umutlarını, korkularını, destek isteyen yönlerini, güçlü yönlerini, keyif aldığı ya da sevmediği şeyleri kısacası sözle konuşarak erişemeyecek olduğunu birden fazla veriyi elde edebilmenize yardımcı olur.

Çocuklarınız ile daha niteliğe sahip ve daha keyifli vakit geçirmek için yaratacak olduğunuz zaman ve alan sizin elinizde.

cocuklar ile oyun oynamanin onemi 4

Oyuncak Seçimi

Küçük yaşlardan itibaren, çocuğunuzun cinsiyetine göre, araba, bebek gibi tek tarz oyuncak seçmek yerine, oyuncakları ona karma bir şekilde sunmanız ve nelerden hoşlanmış olduğunuz keşfetmeniz daha iyi olacaktır. Top oynamaktan zevk alan bir kızınız ya da mutfak konusunda yetenekli bir oğlunuz olabilir, toplumsal kalıpları bir kenara bırakarak önce onu siz tanımalısınız.

cocuklar ile oyun oynamanin onemi 5

Aile Oyunları

Anne ve çocuk etkileşimi sağlamanın temelini oluşturmuş olduğundan ayrı bir yere sahip ancak çekirdek aile bireylerinin bir arada keyifli vakit geçirdiği aile oyunları da gelecek için büyük bir yatırım. Anne, kardeş ve baba ile birlikte, çocuğun yaşına uygun olarak, kutu oyunları gibi hazır oyunlar ya da daha klasik olarak bildiğimiz sessiz sinema, adam asmaca ya da isim şehir gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

cocuklar ile oyun oynamanin onemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu