Cinsel Sağlık

Regl Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

instagram takipçi hilesi

Regl döneminde karın ve bel bölgesinde ağrı oluşur ve bu ağrılar gündelik yaşamı olumsuz etkiler. Regl ağrılarıyla başa çıkmak için karnınıza ısı uygulayabilir, sıcak duş alabilir, hafif spor ve egzersizler yapabilir, balık tüketebilir ve bitki çayları içebilirsiniz.

Peki, hangi bitki çayları regl dönemine iyi gelir? Sizin için yanıtladık.

Böğürtlen çayı

Ekşi tatlı bir tadı olan böğürtlen magnezyum, iyot, fosfor ve C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Antioksidan zengini böğürtlen çayı hem enerji verir hem de regl dönemini daha iyi geçirmeye yardımcı olur.

bitki çayları

Zencefil çayı

Regl dönemine ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından biri de zencefil çayıdır. Zencefil çayı, adet dönemlerinde en çok tercih edilen çayların başında gelir. Zencefil çayı, sinir uçlarındaki hücrelere etki ederek ağrıyı keser.

bitki çayları

Papatya çayı

Regl döneminde bedensel belirtiler ortaya çıktığı gibi psikolojik bazı belirtiler de ortaya çıkar. Bu psikolojik etkilerden en önemlisi gerginliktir. Papatya çayı gerginliği almak için tüketilebilir. Çökkün, öfkeli ruh hali papatya çayı ile giderilebilir. Papatya çayı kas gevşetici etki de gösterir.

bitki çayları

Safran çayı

Adet söktürücü bitki çayları listesinde safran çayına mutlaka yer vermeliydik. Safran çayı, rahimden gelen kan ile endometrium tabakasına ait doku parçalarından oluşan regl kanının vücuttan kolay atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra ferahlık da verir.

bitki çayları

Civanperçemi çayı

Civanperçemi, çok geniş kullanım alanına sahip olan şifalı bir bitkidir. Kullanım alanlarından biri de adet ağrısı ve adet düzensizliği, erken menopoz gibi hastalıkların tedavisidir. Civanperçemi çayını regl başlamadan üç gün önce içmeye başlayıp kolay bir regl dönemi geçirebilir hatta gayet aktif olabilirsiniz.

bitki çayları

Nane çayı

Nane, otsu ve aromatik bir bitkidir. Adet söktürücü özelliği sayesinde ağrısız ve sancısız regl  dönemini geçirebilirsiniz. Nane çayı, uyku bozukluğu ve stresin giderilmesinde de etkilidir.

bitki çayları

Karanfil çayı

Regl olmadan bir hafta ya da 10 gün öncesinde vücudun su toplaması ve ödem oluşması nedeniyle şişkinlik problemi yaşanabilir. Düzenli su tüketiminin yanı sıra karanfil çayı tüketerek şişkinliği önleyebilirsiniz. Karanfil çayı, iltihaplanma karşıtı özellikleri sayesinde şişkinlik hissini azaltmada etkili olur.

bitki çayları

Hibiskus çayı

Kızılcık bitkisine benzer tatlı- mayhoş bir tada sahip olan hibiskus bitkisi çay olarak tüketilebilir. Birden fazla hastalığa çözüm olabilen hibiskus çayı, regl döneminde artabilen şişkinlik ve gaz sorununun düzelmesinde etkili olabilir. Bol C vitamini içeriğiyle kış rahatsızlıklarında da bu çay kullanılabilir.

bitki çayları

Not: Regl sancısına iyi gelen bitki çayları, farklı etkilere de neden olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktora danışmanızda fayda vardır.

İlgili Videolar

Selen Özcep

Büro Yönetimi mezunuyum. Öğrenmeyi ve günceli takip etmeyi seviyorum. En güçlü sevgi göstergesinin de en güçlü silahın da kelimeler olduğuna inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu