Cilt Sağlığı

Diş Ağrısı Sorunu İçin Etkili Çözümler

instagram takipçi hilesi

Diş ağrısı, en dayanılmaz ve baş edilemeyen rahatsızlarının başında gelmektedir. Hemen hemen her insanın en az bir defa yaşamış olduğu diş ağrısı, insanı her alanda olumsuz etkilemektedir.  Sosyal ve çalışma hayatı, uyku vakti gibi en önemli zamanlarında insanı etkileyerek, insana adeta dünyayı dar etmektedir.

20 yaş diş sinir zedelenmesi

Diş ağrısı her zaman doktora gidilebilecek zamanda baş göstermez. Özellikle gece yatmaya yakın artan bu ağrı ile, doktorun müdahale edemeyeceği vakitlerde kendi uygulayacağımız yöntemler ile baş etmeye çalışırız. Böyle zamanlarda işe yarayacak , sizi bu diş ağrısından kurtarabilecek basit ama etkili yöntemleri, bu yazımızda sizler ile paylaşacağım. İşte diş ağrısını geçirmeye yarayan yöntemler:

Dişlerinizi fırçalayın!

Diş ağrısına neden olan en büyük etkenlerin başında, dişlerin arasında biriken yemek artıkları ve şekerli içecekler gelmektedir. Dişlerimizde biriken bu yemek artıklarının meydana getirdiği bakteriler, diş sinirlerine etki ederek ağrının başlamasına ve artmasına neden olmaktadır.

9315

Özellikle tüketilen şekerli, nişastalı yiyecekler, tüketildikten hemen sonra temizlenmezse dişin daha da hasar görmesine neden olarak diş ağrısının gitgide kötüleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yemek yedikten sonra günde  3 kez mutlaka dişlerinizi fırçalayın ve yemek artıklarını tamamen temizlediğinizden emin olun. Böylece diş ağrısı ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yastığınızı Yükseltin!

Daha çok başımızı yastığa koyduğumuz anda başlayan diş ağrısı, gece boyunca dayanılmaz bir acıya neden olur. Çünkü yattığımız anda kan basıncı başımıza vurur ve ağrıyı başlatır. Bu sorunu en aza indirmek için, bir yastık yerine iki tane yastık kullanmayı deneyebilirsiniz veya yastığınızın altına yükseltmeye yarayacak şeyler yerleştirebilirsiniz. Böylece daha rahat bir uyku çekebileceksiniz.

597afbbbae78490a5c07c50a

Sarımsağı Dişinizde Bekletin!

Dişiniz iltihaplanma nedeniyle ağrı yapabilmektedir. Böyle durumlarda iltihap giderici olarak bilinen sarımsağı kullanarak, diş ağrısı sorununu bir nebze de olsa geçirebilirsiniz. Bunun için, bir diş sarımsağın kabuğunu soyun ve ezin. Sarımsağı ağrıyan dişinizin üzerine tampon olarak yerleştirin ve ağrı geçinceye kadar orada tutun. Sarımsak diş etinizdeki bakterileri kısa sürede yok edecektir.

dis agrisi icin sarimsak tedavisi 2

Tuzlu Su Ve Sirkeyi Ağzınızda Çalkalayın!

Tuzlu su ve özellikle üzüm sirkesi diş ağrısı sorununa kısa süreli bir etki yapmakta ve ağrıyı geçirmektedir. Fakat bu sadece yarım saat kadar bir zaman için yararlı olacaktır. Kısa süreli de olsa rahatlamak ve ağrıyı azaltmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

gargara yapmak

Buz İle Press Yapın!

Buz uygulaması vücudun her yerindeki bölgede ağrıları dindirici özelliği ile bilinmektedir. Diş ağrısını azaltmak ve hatta yok etmek için, buzu bir havlu veya beze sarın. Ağrıyan taraftaki yanağa soğuk press yaparak diş ağrısı geçene kadar bu işleme devam edin.

dis agrisi

Bu çözüm önerilerinin hepsi işe yarar olmakla birlikte kısa süreliğine sizi rahatlatacak yöntemlerdir. Daha kalıcı ve kesin çözümler için en kısa zamanda diş doktorunuza başvurun.

Kaynak
haber7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu