Beslenme ve Diyet

Kombu Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Kombu çayı, Çin’e özgü olan bir çay türüdür. Fermente edilerek yapılır ve ilaç olarak kullanılır. Bu çay maya ve bakterilerden oluşmaktadır. İlk olarak Doğu Asya bölgesinde ortaya çıkmış ve daha sonra yayılmıştır.

kombu cayi 1

Aşağıda kombu çayının yapılışını, daha sonra da faydalarını bulabilirsiniz.

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 3 litre su
  • 1.5 su bardağı toz şeker
  • Kombu mantarı (mayası)
  • 25-30 gram siyah çay ya da 9-10 adet poşet çay

Yapılışı

  • 3 litre suyu çelik bir tencere içinde kaynatın.
  • Su kaynayınca şeker ilave edin ve 5 dakika kadar metal kaşık ile karıştırın.
  • Karıştırma işlemi bitince ocaktan alın ve çayları içine atın. 15 dakika demlendikten sonra metal kaşık ile çay parçalarını alın.
  • Karışım tamamen soğuduğu zaman bir kavanoza alın. Kombu mantarlarını ılık suda yıkayın ve kavanoza atın.
  • Kavanozun hava alması için üzerini bir tülbent ile örtün ve 4-10 gün arası oda sıcaklığında güneş göremeyecek bir alanda bekletin.
  • 7. günün ardından kullanabilirsiniz.

kombu cayi 2

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

1- Hızlı Sindirim Sağlar

Kombu çayını düzenli olarak tüketmek, sindirim seviyelerini yükseltebilir ve yağ dokusunu sağlıklı bir şekilde kaybetmenize yardımcı olur. Fazla kilolardan kurtulmak, yaşamı tehdit eden rahatsızlık tehlikesini kesinlikle azaltacak ve mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

2- Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kombu, minimum miktarda kalori ve şeker içerir. Ayrıca bu fermente çay metabolizma hızınızı artırarak fazla yağın hızla yakılmasına yardımcı olur. Yani hem sağlıklı hem de lezzetli bir zayıflama çayı arıyorsanız, kombu iyi bir  seçenek olabilir.

3- Bağırsak Sağlığınızı İyileştirir

Kombu çayı, bağırsaklarınızdaki iyi bakteri dengesinin korunmasına yardımcı olan ve ayrıca çeşitli gastrointestinal problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olan iyi miktarda probiyotik içerir. Çay, mide ile ilgili alevlenme ve hastalıkları dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda bu çay şişkinlik, kabızlık ve mide ile ilgili diğer sorunları azaltmada da etkilidir.

4- Kalp Sağlığınızı İyileştirir

Sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir yaşam için her zaman yararlıdır. Düzenli olarak tüketilen kombu çayı, optimum kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve felç ve atak gibi kalple ilgili rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur.

5- Vücudunuzun Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Kombu çayı, bağırsaklarınız için çok yararlı olan iyi miktarda probiyotik içerir. Bağırsaklarınız için iyi olmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminiz için de iyidir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi arasında bir ilişki vardır. Yani bağırsaklardaki astar vücudunuz için antikorlar üretir ve iç astarı korur. Bu nedenle bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

6- Kanser Olasılığını Azaltır

Kombu, belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Ferahlık, vücudun kanser gelişimine enerji veren serbest radikallerden ve diğer güvenli olmayan güçlerden kurtulmasına yardımcı olan iyi bir antioksidan kaynağıdır.

kombu cayi 3

7- Depresyonla Savaşır

Kombu çayını tüketmek umutsuzluk ve hüzün duygusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. İyi hissetme hormonlarının salgılanmasını hızlandırır ve tekrar mutlu olmanıza yardımcı olur.

8- Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Bu çay, kanınızdaki şeker seviyelerini etkili bir şekilde azaltabilir. Ayrıca insülin üretimini yükseltmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Sonuç olarak diyabeti kontrol etmek için iyi bir yol olabilir.

9- Karaciğer İşleyişini İyileştirir

Antioksidanların fazlalığı nedeni ile kombu çayları mükemmel bir detoks ajanıdır. Fazla toksinlerin uzaklaştırılması karaciğerinizin çalışmasına yardımcı olur ve vücudunuzu iyi durumda ve canlı tutar.

Kombu Çayı ile ilgili videoları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu