Beslenme ve DiyetRamazan Ayı

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir? 5 Önemli Tüyo

instagram takipçi hilesi

Daha önce ramazanda nasıl kilo almadan geçireceğiniz ile ilgili tüyolar içeren bir yazı kaleme almıştık. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Şimdi ise ramazanda nasıl kilo verilir konusu hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız. Tüyolarımızı dikkate alarak ramazan ayını en iyi şekilde, formunuzu koruyarak geçirebilirsiniz.

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir?

1. Orucu Meyve ile Açın

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir? 5 Önemli Tüyo

Birçoğumuz orucu su ile açtıktan sonra çorba içerek doyma ihtiyacımızı karşılarız. Bu geleneksel yöntem de elbette doğru. Fakat yapılan araştırmalara göre orucunu meyve ile açan kişilerin 200 kalori daha az aldığı saptanmıştır.

Sahurda içilen içeceklerin şekersiz olması gerekir. Ayrıca bu dönemde tatlı tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Tatlı ihtiyacınızı maksimum haftada 1 defa yiyerek karşılayabilirsiniz. Bunun yerine meyve tüketimi tavsiye edilir.

2. Sahurda Sadece Su İçin

Sahurda çok fazla yemek yiyenlerdenseniz bu tutuma derhal bir son vermeniz gerekir. Sahurda sadece su içen insanlar, sağlıklı bir şekilde kilo verebiliyor. Yağ yakımı geceleri en yüksek seviyeye çıkar. Ancak kişi, ağzına bir lokma bile olsa yemek attığında yağ yakımı durur.

Bu nedenle yağ yakımının önüne geçmemek için sadece su içilmesini tavsiye ederiz. Elbette bu durum kilolarından şikayetçi olan kişiler için geçerli. Ayrıca sadece su içen kişilerin yağ yakımı fazla olduğu için ertesi güne daha enerjik başlayacağını da belirtelim.

3. Ramazanda Nasıl Kilo Verilir? İftarda Hamur İşi ve Karbonhidrat Tüketmeyin

ramazanda nasil kilo verilir 5 onemli tuyo 4 270x405 1

Türk kültüründe masalarda pilav, ekmek, makarna gibi kilo aldıran yiyecekler olmazsa olmaz. Ancak bu yiyecekler yağlanmaya neden olur ve doğal olarak insana kilo aldırır. Tabi burada kilo alımını durdurmak için hareket etmek de oldukça önemlidir. Düzenli olarak spor yapılması, kas kaybetmeden kilo vermeyi sağlar. Beslenme şekline dikkat ederek ramazan ayı boyunca 15 – 20 kiloyu verebilirsiniz. Ancak bu verme şeklinin sağlıklı bir yöntem olduğunu belirtelim.

4. İftarda Yemek Yiyin ve Bir Daha Yemeyin

ramazanda nasil kilo verilir 5 onemli tuyo 5 768x512 1

İftarda orucu açtıktan sonra durmadan bir şeyler atıştırıp duruyorsanız, bu tutum son derece yanlış. Kilo vermek isteyen kişilere sadece iftarda yemek yemesini, devamında hiçbir şey atıştırmamasını öneriyoruz. İftardan sahura kadar ara öğün atıştırması yapmamak, sağlıklı kilo vermek açısından tavsiye edilir.

Tek öğün beslenme şekli kilo vermek açısından sıklıkla önerilir. Kişi, 24 saatte sadece bir kez yemek yiyerek geri kalan zamanlarda sadece sıvı tüketimine devam eder. Uzun süreli açlık, vücuda oldukça fayda sağlar. Ramazan dışında da sadece akşam yemeği yiyerek hem sağlıklı kalabilir hem de ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

5. Ramazanda Nasıl Kilo Verilir? Sahurda Su ile Yemeği Aynı Anda Yemeyin

ramazanda nasil kilo verilir 5 onemli tuyo 1 768x512 1

Birçok kişinin yaptığı yanlışlar arasında sahurda yemek ile suyu aynı anda tüketmek yer alır. Elbette size sahur yapmayın diyemeyiz. Sahur yapmak İslam dini için oldukça önemli olan bir sünnettir. Fakat bedene de iyi gelen şekilde hareket edilmesi gerekir.

Sahur yemeğinizi yedikten sonra suyu içmek için en doğru zaman ezandan önceki yarım saatlik süre zarfıdır. Yani ezandan 30 dakika önce suyunuzu içmiş olmanız tavsiye edilir. Ayrıca çok fazla su içmek mide asidini arttırır. Bu tarz bir tutumun zararları şunlardır:

  • Yedikleriniz ağzınıza gelir
  • Ağza acı bir su gelir
  • Mide görevini tam olarak yerine getiremez.
  • Yemek borusu hasara uğrar.

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir? 5 Önemli Tüyo Konusu Hakkında Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu