Ramazan AyıYemek Tarifleri
Trend

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Listesi

Tok Tutan 10 Sahur Önerisi

instagram takipçi hilesi

Ramazan ayında daha önce oruç tutmayan veya oruç tutmakta zorlananlar için özellikle bilmesi gereken bu besinler , oruç tutarken aç kalma hissini azaltacaktır. Tok tutan bu besinler sayesinde orucunuzu daha rahat tutacaksınız ve acıkma hissiniz azalacak. Ayrıca birazdan vereceğim bu besinler listesini sadece oruç tutarken değil, günlük yaşantımızda da uygulayarak (kahvaltıda) daha dengeli ve diyet yapar gibi hissetmeden daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Kilo derdinden de kurtulmuş olursunuz. Peki Sahurda ne yenilir? İşte cevabı…

sahurda ne

Ayrıca, aşağıdaki vereceğim tok tutan yiyecek önerileri, sahurda ne pişirsem derdinden de kurtarıyor. Bu önerileri, Hurriyet gazetesinde yer alan, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu‘ndan kaynak olarak aldığımı söylemeden geçmeyeyim.

Tok Tutan 10 Sahur Önerisi

1.Yumurta

beyaz

Sahurun vazgeçilmezi! Omlet veya menemen yaparak ; sebzelerle de zenginleştirerek tüketmek en doğru tercih olacaktır.

2. Peynir

Mihalic Peyniri

Başlıca bir sahur seçeneği olabilir ancak bunun yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz.

3. Proteinli Salatalar

ton baligi 785x570

Et parçaları , tavuk ve ton balığıyla birlikte harmanlanmış besinlere bir de zenginleştirilmiş yeşil salata da olunca , sahurda vazgeçilmez bir besin türü çıkıveriyor. Aynı zaman da oldukça tok tutuyor.

4. Baklagiller

taze fasulye barbunya

Nohut, fasulye, kıymalı mercimek, bol mercimekli salatalar sahurda tok tutan yiyecekler arasında yerine alan diğer besin türleri. Bunların karışımıyla da oluşan yemekler sahurda tüketilmelidir. Çünkü gün boyu tok tutacaktır.

5. Posa Zengini Çorbalar

erzurum asotu corbasi

Kuru baklagil eklenmiş yoğurt çorbaları,  mercimek ve yulaf eklenmiş sebze çorbaları ile nohut içeren çorbalar sahur tüketilip gün boyu bizi tok tutacak diğer alternatif besin türleridir.

6. Etli Dolmalar

Evet geldik en sevdiğimiz seçeneklerden belki de liste başına. Dolma ve dolma çeşitleri hiç kuşkusuz herkesin beğendiği yiyecek türleri. Bunu sahurda tüketmeye ne dersiniz. Ancak buradaki kritik nokta ise , malzemelerden ana maddesi olan pirinç yerine kepekli bulgur tercih edildiğinde daha tok tutacaktır.

7. Taze Meyveli veya Kuru Yemişli Yoğurtlar

meyvenin faydaları

  • Elma
  • taze kayısı
  • muz
  • çilek parçaları
  • badem
  • ceviz
  • fındık

gibi besinlerle karıştırılmış yoğurt çeşitleri sahurda tüketildiğinde gün boyu tok tuacak yiyecekler arasında yerini alıyor.

8. Yağlar

saf zeytinyağı

Yiyecekleri yazıyoruz, peki ya oluşumunu sağlayan ve lezzet katan ana maddesi yağları da söylemeyeyim mi? Zeytin yağı veya keten tohumu yağıyla gün boyu tokluk süreniz uzayacak. Bu yağların kullanmanızı öneririm.

9. Ayran , Kefir

yayik ayran icmek mide eksimesine iyi gelir

Ayran sahur için iyi ve mideyi koruyacak bir içecektir. Ancak sadece ayran ile kalmayın. Kefiri de tercih etmnenizi tavsiye ederim.

10. Badem, Fındık, Fıstık

badem stres

Mutlaka her sahurda;

  • 2 adet ceviz
  • 3 adet fındık
  • 4 adet badem

tüketmekle başlayın! Farkını hiç tüketmediğiniz sahurlarla kıyaslayabilirsiniz.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu‘ndan önerileri burada yer verdim. Aklınıza takılan veya sahur için sizin de önerileriniz varsa , aşağıdan yorum yaparak bize katılabilirsiniz . Böylelikle yeni ziyaret eden ziyaretçilerimize de bu içeriğimizle yardımcı oluruz.

Sahurda Ne Yenilir ile ilgili Videolar

https://youtu.be/I_uDwvLsEPk

Kaynak
Kaynak

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu