Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır? Döküm tavalar, uzun zamandır kullanılan ve beğenilen mutfak ekipmanları arasında yer alıyor. Yemekleri son derece lezzetli pişiren döküm tava, sağlık açısından sıkça tercih ediliyor. Özellikle mangal tadında lezzetler elde etmek için kullanılan ürün seçeneği, ateşe karşı da dayanıklı. Ancak her güzelin bir kusuru var. Bu da döküm tavaların temizliğinin zor olması. Birçok insan nasıl temizleyeceği konusunda maalesef ki bilgisiz.

İLGİLİ BİLGİ : Döküm tava ve tencere hakkında bilgi

1. Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

döküm tava temizliği

İlk adım biraz soğumasını bekleyin. Ardından tavanın içine yarısına kadar su koyun. Ocağın altını açın ve kaynamaya bırakın. 5 dakika kadar bekleyin.

Fırçayla kirleri temizleyin. Ancak fırçanın plastik olmasına dikkat edin. Aksi takdirde döküm tavaya zarar verebilirsiniz. Fırçalama işleminin ardından sıcak suyla biraz daha fırçalayın.

2. Sıcak Su ve Deterjan

dokum tava temizligi nasil yapilir 4 768x1152 1

En sık tercih edilen yöntem kuşkusuz bulaşık deterjanıyla temizlik yapmak. Ancak işlemden önce yaklaşık 10 dakika kadar tavanın soğumasını beklemeniz gerekiyor. Soğuyan tavayı musluğun altına koyun ve ılık suda temizlemeye başlayın. Bulaşık deterjanı yağ çözücü içerikte olursa, elde edilen sonuç da daha başarılı olursunuz. Yumuşak bir sünger yardımıyla ovalayarak temizleme işlemini tamamlayın.

3. Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır? Kurulamayı Unutmayın

dokum tava temizligi nasil yapilir 3 1536x1024 1

Yıkanan ve temizlenen döküm tavanın kurulanması gerekir. Kurulama işlemi için kağıt havlu tavsiye ediyoruz.  Kağıt havlu, çizmeden etkili şekilde performans ortaya koyar.

4. Peki Ya Çok Kirliyse ve Yanmışsa Ne Yapacaksınız?

dokum tava temizligi nasil yapilir 2 1536x1017 1

Her zaman döküm tavalar kolayca temizlenmiyor maalesef. Özellikle çok kirlendiğinde daha fazla özen göstermek gerekiyor. Çok kirli ve yağlı tavayı temizlemek için kullanmanız gereken malzeme: Karbonat. İlk olarak karbonatı yağlı bölgeye dökün. Üzerine sıcak su ilave edin. Bu şekilde 15 dakika kadar fırçalayın.

Ardından karbonatlı suyu dökün. Tekrar sıvı deterjan ve sünger yardımıyla temizlemeye devam edin. Temizleme işlemi bittikten sonra döküm tavanızı kurulamayı unutmayın.

5. Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır? Yağlama İşlemi

dokum tava temizligi nasil yapilir 1 768x1152 1

Hangi temizleme yöntemini uygularsanız uygulayın döküm tavayı yağlamanız gerekir. Birçok kişi yağlama ve kurulama işlemi yapmadan döküm tavayı kaldırır. Fakat bu durum, tavanın ömrünün azalmasına yol açar. Yağlama işlemi için bir miktar sıvı yağı, bir fırça yardımıyla iç kısımlara sürün. Eğer yağ fazla geldiyse havlu kağıt yardımıyla fazlalıkları alın. Bu noktada dış kısımlara yağ sürmenize gerek yoktur.

Döküm Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Evet. Döküm tavayı bulaşık makinesinde yıkamanızda herhangi bir sakınca yok. Ancak öncesinde bulaşık makinesine zarar vermemek ve etkili performans elde etmek için yemek artıklarını ılık suda akıtmanız gerekiyor. Ardından bulaşık makinesinin uygun bir bölümüne yerleştirerek temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Döküm tava temizliği konusunda bir video bırakıyoruz. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır? Konusu Hakkında Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu