Yaşam

Döküm Tava Ve Tencere Hakkında Bilgi

instagram takipçi hilesi

Dökme demir tava ve tencerelerde pişen yemeklerin çok daha lezzetli ve sağlıklı olduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle demir eksikliğine iyi gelen ve bu eksikliği ortadan kaldıran dökme demir tavalar, doğru kullanıldığı takdirde vazgeçilmez olacaktır.

Dökme demir tencerelerin fiyatı tasarımına, döküm demirin bileşim yoğunluğuna, döküm demirin kalınlığına ve emaye kalınlığına göre değişiklik göstermektedir. Bazı döküm tava ve tencerelerde emaye bulunmaz. Bunlar ham döküm tava diye de geçmektedir. Emaye kaplı döküm tavalarda seasoning adı verilen işlem uygulanmaz. Ancak ham döküm tavaya seasoning işlemi uygulanmalıdır. Bu işlem, döküm tava üzerindeki pürüzlü yüzün yağla kaplanarak pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur. Seasoning işleminde döküm tava önce 2 saat kadar fırında ısıtılır ve yağlanır. Yağlama işleminden sonra tava tekrar 2 saat kadar fırınlanır.

Tercih edilen yağ kuyruk yağı olursa yemeklere lezzet katacaktır. Ancak dilerseniz kanola yağı veya riviera yağı ile de seasoning işlemini tamamlayabilirsiniz.

Döküm tava ve tencereler ısıyı tamamen eşit bir şekilde dağıttıkları için yemeğin orantılı olarak pişmesine imkan sağlar. Böylece tüm malzeme en doğru şekilde pişerek birbirleriyle harmanlanır. Kısık ateşte pişmesi sebebiyle yemekler hem lezzetli olmakta hem de enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Döküm tavada et pişirmek hem kolay hem de başarılı bir sonuç sunmaktadır. Üstelik ekstra yağ eklemeye de gerek yoktur. Bunun için döküm tavanın bakımlarının düzenli ve doğru şekilde yapılması gerekir.

0699c2bb61f6dee07b8a7a42ce93dd7e

Döküm Tava Bakımı Nasıl Yapılır?

Döküm demir ürünleri kullanırken sabun veya deterjanla yıkanmaması gerekir. Döküm tavalar yalnızca tuz ve sıcak suyla temizlenmelidir. Aksi takdirde deterjan kalıntıları döküm demir tarafından emilir ve sağlıksız bir sonuç ortaya çıkar. Döküm tavayı temizlemek için üzerine tuz dökmek yeterli olacaktır. Dökülen tuz, yağın emilmesini sağlar. Sıcak su yardımıyla da bu yağların arındırılması yapılır.

Döküm tavayı yıkadıktan sonra mutlaka kurutmak gerekir. Aksi takdirde su kalıntıları ürünün zaman içerisinde paslanmasına sebep olabilir. Tavayı kurutmak için kağıt havluyla silmek mümkündür. Bunun yerine tavayı ocakta birkaç dakika ısıtmak da suyun buharlaşmasını sağlar.

Emaye kaplama olmayan ham döküm tavaların 6-7 ayda bir seasoning işleminden geçirilmesi tavanın daha lezzetli yemekler sunmasına yardımcı olur.

Bakımları düzenli yapılan dökme demir tava ve tencereler uzun yıllar kullanılmaktadır.

lava yuvarlak dokum demir izgara tava cap 135010298

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu