Rahat Bir Gece Uykusu İçin Uzak Durmanız Gereken 6 Besin

Rahat Bir Gece Uykusu İçin Uzak Durmanız Gereken Besinler

instagram takipçi hilesi

Bazen yatağa yapışıp gün boyu onu bırakmak istemediğimiz durumların aksine bazen de kalkıp sabah sporuna başlamak için can atarız. Peki uyku düzenimizdeki bu değişikliklerin sebebi nedir? Neden bazen güzel bir uyku çekerken bazense hiç uyuyamıyoruz ve gece-gündüz uykumuz birbirine karışıyor?

Bu noktada elbette tükettiğimiz besin gruplarının etkisini inkar etmeyeceğiz. Eğer rahat bir gece uykusu çekmek istiyorsanız ya da ertesi gün toplantınız var vs erkenden kalkıp dinç bir şekilde güne başlamayı hedefliyorsanız bu besin gruplarını en azından bir gün önceden tüketmemeniz bile size yardımcı olacaktır.

uyku 1

Rahat Bir Gece Uykusu İçin Uzak Durmanız Gereken 6 Besin

1. Alkol

Alkol derin bir uykuya dalmanızı zorlaştırır ve bazı mide bulantısı, baş ağrısı ya da reflü gibi rahatsızlıklarınızı tetikleyebilir. Rahat bir uyku çekmek ve ertesi günü kaliteli geçirmek istiyorsanız en azından bir gün öncesinden tüketmemeniz önerilir. Sürekli dinç kalmak gibi bir çabanız varsa tamamen hayatınızdan çıkarmanızı öneriyoruz.

alkol

2. Gazlı İçecekler

Yatmadan önce ya da akşam tükettiğimiz içecekler uyku kalitemiz açısından oldukça önem taşımaktadır. Eğer düzenli ve kesintisiz bir uyku çekmek istiyorsanız gazlı ve kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. En azından bunu yatmadan en az 4 saat önce kesmelisiniz. Ayrıca gazlı içeceklerin mide rahatsızlıklarını tetikleyebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

gazli icecekler

3. Kırmızı Et

Kırmızı et gibi diğer hayvansal ürünleri de gece yatmadan önce ya da akşam yemeğinde tüketmemeniz önerilir. Çünkü bu tarz doymuş yağ içeren besinlerin hazmedilmesi uzun sürdüğü için hazımsızlıktan dolayı rahatsız eder ve uyumanıza engel olur. Uykuya dalsanız bile derin bir uyku çekemeyeceğinizi bilmenizi isteriz.

kirmizi et

4. Kırmızı Biber

Kırmızı biberle birlikte diğer baharat ürünlerinin de özellikle acı olanlarının tüketilmemesi önerilir. Bu tarz mide rahatsızlarını tetikleyici besinler gece mide yanması gibi fiziksel rahatsızlıklar yaşamanıza ve derin bir uyku çekememenize neden olur. Bu nedenle başta kırmızı biber olmak üzere diğer tüm baharatlardan uzak durmanızı öneriyoruz.

pul biber

5. Domates Sosu

Uyku kaçıran ve beyin aktvetisini artıran bir uyarıcı olan norepinefrinin salgılanmasına  yol açan domates sosu asitli olduğu için mide ekşimesine yol açar. Bu nedenle fazla tüketilmemesi, eğer iyi bir uyku almak istiyorsak da o gün boyunca tüketilmemesi önerilir.

domates

^6. Çikolata

Çikolatayı düzenli tüketmeyenler için yatmadan önce çikolata tüketmek sorun olabilir. Kalp hızının artışına neden olan  theobromine adlı bileşen içerir ve bu da fiziksel olarak yorgun düşmenize neden olur. Ayrıca kafein içermesi nedeniyle de uykunuzu kaçıracaktır. Çok sevdiğinizi biliyoruz ama yine de her şeyin makul miktarlarda tüketilmesi taraftarıyız.

cikolata

Peki ne tüketmeliyiz?

su

Yatmadan önce bir bardak su içmek rahat bir uyku almanıza yardımcı olur. Çok fazla su tüketmek sık sık tuvalet ihtiyacı doğuracağı için yatmadan önce fazla tüketilmesi önerilmez. Ancak gün içinde sık sık tükettiğiniz taktirde birçok faydası olduğunu deneyimleyeceksiniz. Ayrıca bol sulu meyveleri de gün içinde tüketebilirsiniz.

İlgili Videolar

Kaynak
womenshealth

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu