Hastalıklar

Pulmoner Emboli Nedir, Tedavileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Pulmoner emboli, akciğerlerdeki damarların tıkanmasına neden olan bir tıkanıklıktır. Bu tıkanıklık, bir bölgede sıkışan kan pıhtılarından veya başka bir yere göç ederek pıhtıya neden olan kan pıhtılarından kaynaklanabilir. Bu olursa, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürük gibi belirtiler olabilir…

Pulmoner emboli nadirdir ve hiçbir belirtiye neden olmayacağından, pulmoner emboli olan çoğu insan bunu asla bilemez. Olduğunda, kişi yeterince kısa sürede yardım almazsa, ölmeden önce tipik olarak nefes darlığı, göğüs ağrıları ve öksürük olacaktır.

Pulmoner Emboli Nedeni Nedir?

Pulmoner embolinin nedeni, akciğerlerdeki kan akışı ile ilgilidir. Akciğerlerdeki kan damarlarına pulmoner ven denir. Oksijen ve diğer şeylerin pompalandığı akciğerlere de giden arterler vardır. Nefes ve dolaşıma neden olan budur.

Pulmoner emboli

Bir kişi yaşlandıkça, kan damarları daralır ve bu da daha fazla pıhtıya neden olabilir. Kan damarları patlarsa, kan kalbe yeterince hızlı gitmediği için kalp krizi olabilir. Bu nedenle yaşlı insanlar kalp krizi ve pulmoner embolilere daha yatkındır. Pulmoner embolilerin en yaygın nedeni, arterlerde pıhtı oluşturan kanser hücrelerinin seviyeleridir.

Endokardit de pulmoner embolilerin başka bir nedenidir çünkü pıhtıların oluşması için yeni alanlar oluşturur. Şeker hastası olan ve çok fazla hareket edemedikleri için ayakları şiştiği için bu sorunu yaşayan çok sayıda insan var ve onları bu durum için riske atıyor. Bazı insanlar arterde kan pıhtılarının oluşmasını durdurmak için heparin kullanabilir. Bu yapılmazsa, pulmoner embolilere ve diğer semptomlara neden olabilir.

Pulmoner Emboli Belirtileri Nelerdir?

Bir kişinin pulmoner emboli olup olmadığını belirlemek için basit bir test gereklidir. Kişinin bir kalp monitörüne bağlanması gerekecek ve bir kardiyak stres testi yaptıracak. Bu test, test sırasında kalbin ne kadar stres altında olduğunu söyler ve akciğerlerinde fazladan kan pıhtısı olduğunda kalp atışlarının düzensiz olup olmadığını söyler.

Pulmoner embolilere neden olabilecek başka bir şey de kanserdir. Kanser hücreleri kan dolaşımındaysa ve akciğerlere ulaşırsa pıhtılara neden olabilir. Akciğerlerde pıhtı olduğunda, bu tedavi edilmezse birinin ölmesine neden olabilir. Ölmeden önce şiddetli göğüs ağrıları ve kan tükürme semptomları olabilir. Bu duruma malign tromboz denir.

Pulmoner emboli

Birisi pulmoner emboli olduğundan şüpheleniyorsa, derhal tedavi görmelidir, çünkü tedavi edilmezse ölüme yol açabilir. Bu nedenle hemen tıbbi yardım almak önemlidir.

Tıbbi tedavi pulmoner embolilerin nedenine bağlıdır. Tedavi etmenin iki ana yolu vardır. Kişi kalp krizi geçirirse, hastaneye götürülmesi ve kalbinin fibrilasyona girmesini durdurmak için ilaç alması gerekir. Kişi ayrıca eve gönderilmeden önce akciğerindeki bir pıhtıyı çıkarmak ve başka tedaviler almak için ameliyat gerektirebilir.”

Pulmoner Emboli Tedavi Yöntemleri

Pulmoner embolileri tedavi etmenin iki ana yöntemi vardır. Birincisi, doktorun hastanın akciğerlerindeki pıhtıyı kesip ardından bir tüp yerleştirdiği mekanik bir yöntemdir. Buna pulmoner anjiyoplasti denir ve kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur, böylece kanın damarlardan akması daha kolay olur.

Pulmoner emboli için diğer ana tedavi yöntemi, yeni pıhtıların oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için heparin veya t-PA gibi ilaçlar kullanmaktır. Araştırmalar, bu iki tedavi yönteminin pıhtı oluşumunu durdurmada çok yardımcı olduğunu gösteriyor.”

Kanın pıhtılaşması, kan kaybını önleyen çok önemli bir süreçtir. Trombosit adı verilen özel hücrelerden kaynaklanır. Bu trombositler kan damarlarını tıkayabilir ve kanın vücudun diğer bölgelerine akmasını engelleyebilir. Kanın tek bir yerde pıhtılaşmasına ve pıhtı oluşturmasına neden olan şey budur. Birinde derin ven trombozu olduğunda, derinin altındaki damarlarda kan pıhtısı olduğu anlamına gelir.

Pulmoner emboli tedavisinde en sık kullanılan ilaç heparindir çünkü mevcut pıhtıları çözmese de yeni pıhtıların oluşmasını engeller. Heparin bir tür kan sulandırıcıdır ve yeni pıhtı oluşumunu engelleyerek çalışır. Bu, kanın kan dolaşımından normal şekilde akmasına izin verir. Mevcut pıhtıları çözdükten sonra yeni pıhtıların oluşmasını engeller. Bu nedenle pulmoner emboli hastalarının tedavisinde kullanılabilir.

Arteriyel trombolitikler, mevcut pıhtıları çözme ve akciğerlerde ve kalpte pıhtılaşmayı önleme yetenekleri nedeniyle pulmoner emboli için de kullanılır.”

Pulmoner emboli

Pulmoner emboli tedavisi gerçekten önemlidir çünkü birçok insanda olduğunu bilmeseler bile bunlara sahiptir. Pulmoner emboli hastalarının çoğu, özellikle semptomları varsa, hastaneye gitmeleri için gereken süre nedeniyle hastaneye gitmeden önce ölmektedir.

Kan damarlarınızın şişmesine neden olan bir durumunuz varsa, pulmoner emboli riski altında olabilirsiniz. Böyle bir durumda doktorunuza danışmalı ve hemen heparin adı verilen bir enjeksiyon yaptırmalısınız. Bu, kan damarlarınızda yeni pıhtıların oluşmasını önlemeye ve sizi güvende tutmaya yardımcı olacaktır.”

Pulmoner Embolilerle ilişkili diğer ciddi semptomlar arasında, yaşamı tehdit edebilen kalbe veya akciğerlere kanama yer alır.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu