Otomobil

Psikoteknik Belgesi Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

instagram takipçi hilesi

Psikoteknik belgesi, ticari araç sürücüleri için zorunlu olan bir belgedir. Trafikte insan sebepli kazaları en aza indirmek için ticari araç sürücüleri bu belgeyi alabilmek için bazı testlerden geçmektedir. Testler sırasında algılama, hafıza, dikkat ve muhakeme gibi zihinsel özellikler ile göz, el, ayak koordinasyonu gibi psikomotor becerilere de bakılmaktadır.

Yapılan testler sonucunda sürücü eğer ki yeterli bulunursa psikoteknik belgesi kendilerine verilmektedir. Taksi, minibüs, midibüs, otobüs ve servis gibi ticari araç kullanan sürücüler, bu belgeyi almamaları halinde 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren cezai işlemler ile karşılaşacak. Ceza tutarının 1180 ₺ olduğu belirtildi.

psikoteknik belgesi 2

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Yaşadığınız ilde bulunan kurumlara psikoteknik belgesi almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İlk olarak yaklaşık olarak 1 saat süren fiziksel ve ruhsal bir teste tabi tutulursunuz. Eğer testi başarılı bir şekilde geçerseniz belgeyi alırsınız.

Psikoteknik raporu sahibi olan sürücüler bu belgeyi 5 yıl boyunca kullanabilirler. Bu süre geçtikten sonra tekrardan testlere girmeleri gerekmektedir. Psikoteknik merkezlerinden bu belgeyi alan sürücülere alınan belgenin geçerlilik süresini dolmasına 14 gün kala hatırlatma yapılmaktadır.

Belgenizi aldıktan sonra E-devlet üzerinde sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Psikoteknik belgenizi sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-psikoteknik-degerlendirme-raporlari-sorgulama bağlantısına tıklayabilirsiniz.

psikoteknik belgesi 1

Psikoteknik Belgeleri Nereden Alınır?

Psikoteknik raporu her ilde bulunun İl Sağlık Müdürlüklerinin yetki verdiği kurumlar tarafında verilmektedir. İnternet üzerinde yaşadığınız ilde psikoteknik belgesini alabileceğiniz kurumları öğrenmek için “il adı psikoteknik” şeklinde arama yapabilirsiniz. Örneğin “Manisa Psikoteknik” yazdığımız zaman şu şekilde sonuçlar çıkmaktadır. Manisa yerine yaşadığınız şehri yazabilirsiniz.

Psikoteknik Raporu Neden Alınır?

  • Gerçekleşen kazalar sonrasında sürücü sebebi ile olup olmadığı kanaatine varılmasında yardımcı olmak,
  • Sürücünün o araç için uygun kişi olup olmadığının tespiti,
  • Mesleği sürücülük olan bireylerin çalışmaya devam ettikleri araca uygun olup olmadıklarının belirlenmesi
  • Ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi yüksek sürücülük performansı isteyen alanlar için sürücü seçimini kolaylaştırmak için alınması gerekmektedir.

psikoteknik belgesi one cikan

Psikoteknik Belgesi ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu