Beslenme ve Diyet

Protein Tozu ve Karbonhidrat Tozu Arasındaki Farklar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Protein tozu ve karbonhidrat tozu birbirinden farklı olan besin takviyeleridir.

people 2587114 640

Birbirine benzer ürünler olsa da aslında protein tozu ve karbonhidrat tozu birbirinden farklı ürünlerdir. Her iki ürün de kişilerin besin ihtiyaçlarını karşılar. Normal yollarla alınamayacak protein ve karbonhidrat değerleri tozlar sayesinde daha kolay şekilde alınmış olur. Kas yapısının gelişmesi veya kilo alınması için gerekli olan protein ihtiyacını karşılamak için gün içerisinde kilolarca et, çok sayıda yumurta ve litrelerce süt içilmesi gerekir.

Bu kadar fazla besini kabul etmeyecek olan vücudumuz sağlık sorunları oluşturacaktır. Ancak protein ve karbonhidrat tozları konsantre ürünlerdir ve günlük besin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Tabi, burada aklımıza bir soru geliyor. Protein tozu ve karbonhidrat arasındaki farklar nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde protein ve karbonhidrat tozu arasındaki tüm farklar açıklanacaktır.

beard cream 928601 640

Protein tozu ve karbonhidrat tozu arasındaki en temel farklar içeriğiyle alakalı olmaktadır. Vücut enerji sarf etmek için karbonhidrata ihtiyaç duyar. Doğru ve yüksek enerji için gerekli olan karbonhidratların fazlası ise vücutta yağ olarak kalır. Bu işleyiş sadece kilolu insanlar için geçerlidir. Zayıf kişiler ise vücuda alınan karbonhidrat miktarının tamamını kullanır ve hiçbir şekilde depolama yaşanmaz. Bu nedenle de kilo almak isteyen kişilerin bolca karbonhidrat tüketmesi gerekir.

shake 1713468 1280

Fazla kilolar gibi aşırı zayıflık da hem görünüm hem de sağlık açısından sorunlar oluşturur. Boy ve kilo indeksi alınarak kişilerin ideal vücut ağırlıkları ortaya çıkartılabilir. İdeal kiloya ulaşmak için ise karbonhidrat ağırlık besinler tüketilmelidir. Örneğin baklagiller yüksek karbonhidrat içerirler. Ancak yukarıda da değinildiği gibi yüksek karbonhidrat almak için bu besinlerden çok tüketmek gerekir.

Bu da mümkün olmayacağından dolayı karbonhidrat tozları kullanılıyor. Karbonhidrat besinlerinin yetersiz kaldığı durumlarda konsantre toz karbonhidrat takviyeleri kullanılarak kilo almada yardımcı olunur. Kısaca değinmek gerekirse kilo almak için gerekli olan besin değerini sadece karbonhidratlar sağlayacaktır.

Protein tozu ise daha çok kas geliştirmede yardımcı olan bir üründür. Kasların gelişmesi sportif faaliyetler ve düzenli, dengeli, sağlıklı beslenme ile mümkündür. Bunlardan biri eksik olunca kas gelişmesi yavaşlayacak ve hatta durma noktasına gelecektir. Protein genellikle et ve et ürünleriyle süt ve süt ürünlerinde bulunur. Özellikle kırmızı et protein bakımından çok zengindir. Ancak yine de gün içerisinde çok yüksek miktarda et tüketilmesi vücudun ihtiyaç duyduğu protein açığını karşılayacaktır. Bu gibi doğal yiyeceklerin yetersiz kaldığı noktalarda protein tozlarından yararlanılır. Kasların gelişmesinde ve az da olsa kilo almada etkili olacak protein tozları gün içerisinde veya spor sonrasında tüketilebilir.

Protein tozu da karbonhidrat tozu da tüm damak zevklerine uygun şekilde üretilmiş olup iyi bir lezzet oluşturur. Kullanırken hiçbir şekilde zorlanmaz ve tadından dolayı sorun yaşamazsınız. Çikolatalı, muzlu veya vanilyalı tozlar tercih edilebilir.

Normal şartlardaki besin değerlerine sahip olan bir protein tozunun içeriğinde yaklaşık olarak %70 oranında protein maddesi bulunur. Bu oranın tamamı vücut tarafından emilerek günlük protein ihtiyacı karşılanmış olur.

Karbonhidrat tozunun içeriğinde ise ortalama olarak %75 oranında karbonhidrat maddesi bulunur. Geri kalan %25 oranında ise protein maddesi bulunuyor.

Yukarıdaki veriler de göz önüne alındığında Protein tozu ve karbonhidrat tozu arasındaki farklar nelerdir sorusunun cevabı net olarak karşımıza çıkıyor. Aşırı zayıf olan ve kilo almak isteyen kişilerin karbonhidrat ağırlıklı beslenmesi veya karbonhidrat tozlarıyla vücudunu desteklemesi gerekiyor. Bu yöntem kısa sürede istenen kiloya ulaşmasını sağlayacaktır. Ancak kilo alma dönemlerinde de spor yapmak ve sağlıklı bir şekilde kilo almak oldukça önemlidir. Protein tozu ise kas yapısını güçlendirmek, şişirmek ve büyütmek için kullanılıyor. Vücutta görevleri birbirinden farklı olan karbonhidrat tozu ve protein tozunun genel amacı ise kullanıcılarına istedikleri fiziki özellikleri kazandırmasıdır.

Kilo Almak İsteyenler İçin En İyi Çözüm; Karbonhidrat Tozu

Vücuttaki yağ oluşumunu tetikleyen karbonhidrat tozu aşırı zayıf olanlar için harika bir kilo aldırma yöntemidir. Normal şekilde alınacak karbonhidrat vücudun enerji ihtiyacını karşılıyor ve geriye depolamak için bir şey kalmıyor. Depolama için karbonhidratın doğal besinlerden alınması ise mümkün değildir. Örneğin büyük bir tencere pilavı kimse yiyemez. Bunun yerine konsantre şekilde hazır halde satılan karbonhidrat tozları gün içerisindeki tüm karbonhidrat ihtiyacını karşılayacak ve son derece de yararlı olacaktır.

Metabolizması son derece hızlı çalışan ve yediği tüm besinleri kısa sürede yakan kişiler için iyi bir çözüm yolu olan karbonhidrat tozunu güvenilir markalardan tercih edin. İyi bir araştırma sonucunda lisanslı ve orijinal karbonhidrat tozlarını kullanmaya çalışın. Özellikle organik olan karbonhidrat tozları sağlayacağı kilo aldırma işlevinin yanında sağlık açısından da yarar sağlayacak ve kendinizi daha enerjik hissettirecektir.

Vücut Geliştirmede Vazgeçilmez Toz, Protein

Protein tozu özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin vazgeçemedi besin takviyesidir. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişilerin protein tozunu maksimum seviyede alması karbonhidrat takviyesinden ise kaçınması gerekiyor. Yapılan sportif çalışmalar kadar beslenmek de vücut geliştirme sporunda belirleyici oluyor.

Kimyasal ürünler veya iğneler yerine daha doğal sonuçlar yaşatacak protein ağırlıklı beslenme uzun vadede kaliteli sonuçlar sağlayacak ve vücudun gelişmesinde son derece etkili olacaktır. Protein en fazla et ürünlerinde olmaktadır. Gelişmekte olan bir vücut için gün içerisinde on kilo et tüketilemeyeceğine göre protein tozundan yararlanmak en doğru yol olacaktır.

Kilo almak isteniyorsa karbonhidrat ağırlıklı beslenme ve karbonhidrat tozu takviyesi alınması gerekir. Eğer ki vücut geliştirme ve kas yapma isteniyorsa da protein ağırlıklı beslenme ve protein tozu takviyesi almak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu