Yerli Kadın Ünlüler

Prof. Dr. Hatice Karahan Kimdir?

Hatice Karahan Kimdir? Nerelidir? Eğitim ve Kariyer Hayatı?

instagram takipçi hilesi

Prof. Dr. Hatice Karahan
Tam adı: Prof. Dr. Hatice Karahan
Doğum tarihi: 1978
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Mesleği: Bürokrat, Akademisyen
Aktif Yılları: 2006-2023
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Prof. Dr. Hatice Karahan Kimdir? Ekonomi alanındaki başarılarıyla ön plana çıkan Hatice Karahan kimdir sorusu pek çok kişi tarafından merak konusu. Ülkemizin başarılı akademisyenleri arasında yer alan Karahan, başta TÜBİTAK, ISO ve DEİK gibi önemli kurumlarda uzun yıllar danışman olarak görev yapmış alanında başarılı bir akademisyendir. Danışmanlığın yanı sıra çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak da görev yapmıştır. Resmî Gazete üzerinden yayınlanan 28.07.2023 tarihle kararla birlikte TCMB Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştır.

Hatice Karahan Nereli? Kaç Yaşında?

Prof. Dr. Hatice Karahan yeni görevine başladığından beri kullanıcılar hakkında en fazla merak edilenler arasında kaç yaşında olduğu geliyor. Doğum tarihi 1978 yılı olan Hatice Karahan 45 yaşındadır. Tam doğum tarihi hakkında ise net bir bilgi bulunmuyor.

Hakkında bilinen kısıtlı bilgilere göre İstanbul doğumlu. Ancak aslen nereli olduğu hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Bunun yanı sıra ailesi, eşi ya da çocukları hakkında da henüz net bir bilgi kullanıcılarla paylaşılmamış.

Hatice Karahan Ailesi? Eşi? Çocukları?

Hatice Karahan eşi ve ailesi pek çok kullanıcı tarafından merak konusu olan sorular arasında yer alıyor.  Ancak başarılı akademisyenin ailesi hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Bunun yanı sıra evli olup olmadığı da hakkında net bir bilgi olmayan konular arasında yer alıyor. Öte yandan Fatih Karahan ile arasında bir akrabalık bulunup bulunmadığı da araştırılan konular arasında. Fakat bu konu hakkında da net bir bilgi mevcut değil.

Hatice Karahan Eğitim Hayatı

Prof. Dr. Hatice Karahan özellikle başarılı bir eğitim hayatına sahip olmasıyla dikkatli üzerine çekiyor. Ülkemizin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nden 1999 yılında mezun olmuş. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan ünlü akademisyen daha sonrasında iktisat alanında gerçekleştirdiği yüksek lisans eğitimini de Boğaziçi Üniversitesi’nde 2001 yılında tamamlamış.

Yüksek lisans eğitimini de başarıyla tamamlayan Karahan akademik çalışmalarını sürdürmek üzere ABD’de bulunan Syracuse Üniversitesi’nde doktora eğitimine başladı. Doktora eğitimini ekonomi alanında gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Hatice Karahan aynı süre boyunca doktora eğitimi aldığı üniversiteye bağlı olan Center for Policy Research isimli kurumda çeşitli akademik çalışmalar gerçekleştirdi.

Yurtdışı eğitimlerini tamamladıktan sonra tekrar ülkemize dönüş yapan Karahan, 2014 yılına gelindiğinde makroekonomi dalında doçentlik unvanı almıştır. Eğitim ve kariyer hayatı boyunca akademik çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Hatice Karahan 2020 yılına gelindiğinde ise profesör unvanına sahip olmuştur.

Başarılı akademisyenin bilhassa ekonomi, iktisat ve makroekonomi gibi alanlarda çok sayıda tez ve makale türünde akademik çalışmaları bulunuyor.

Hatice Karahan Kariyer Hayatı

Merkez Bankası başkan yardımcıları arasında yer alan Karahan’ın eğitim hayatının yanı sıra kariyer hayatında da oldukça başarılı bir özgeçmişe sahip. Özellikle ekonomi ve iktisat alanlarında önemli kurumlarda danışman olarak görev yapmış ve buna ek olarak çeşitli üniversitelerde benzer alanlarda akademisyen olarak dersler vermiş.

Doktora eğitimi sonrası ABD’den ülkemize geri dönen Karahan ilk olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde akademisyen olarak ders vermiştir. Öte yandan aynı dönemlerde TÜBİTAK kurumunda danışman olarak da çeşitli görevler almıştır. TÜBİTAK’ın yanı sıra İSO, TİM, DEİK gibi önemli kurumlarda danışman unvanıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiştir.

İş dünyasında gösterdiği danışmanlık faaliyetlerinin yanı sıra akademisyen olarak da çalışmalarını sürdürmüştür. Yurtdışı doktora eğitimini tamamlayıp ülkeye döndükten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde akademisyen olarak ders vermiştir. 2015 yılında benzer şekilde İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Ekonomi ve Finans Bölümü’nün kurucu bölüm başkanı olarak görev almıştır.

Ek olarak 06.07.2017 tarihinde yayınlanan karar kapsamında ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev almıştır. Prof. Dr. Hatice Karahan bu görevin yanı sıra Columbia ve Harvard gibi dünya çapında tanınmış üniversitelerin ekonomi bölümlerinde akademisyen unvanıyla 2 yıl boyunca ders vermiştir.

Son olarak ise Resmi Gazete’de 28.07.2023 tarihinde yayınlanan karar kapsamında TCMB Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Yeni ekonomi politikalarının uygulanmasında Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile birlikte önemli rol oynayacağı düşünülmektedir

Videoları

Fotoğrafları

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu