Yaşam

Power Nap Nedir? Nasıl Uygulanır?

instagram takipçi hilesi

Power Nap Nedir? Nasıl Uygulanır? Power Nap, gün içerisinde kısa uykulara verilen addır. Halk arasında şekerleme olarak da adlandırılabilir. Hepimiz gün içinde kısa bir uyku çekmeyi severiz. Ancak sadece birkaçı uykusunun beyni gerçekten yeniden başlattığını ve vücudumuz için sayısız faydası olduğunu bilmektedir. Cidden, iyi bir şekerleme yalnızca üretkenliğinizi artırmakla kalmaz. Aynı zamanda genel sağlığınız için de oldukça faydalıdır.

Çoğumuzun kronik olarak yetersiz uyuduğu bilinen bir gerçektir. Yeterince dinlenemiyoruz ve sonra telafi etmek için çay ve kahve içerek uykumuzu kaçırmaya çalışıyoruz. Ancak kafein aslında uykululuk sorunumuz iyi bir çözüm değildir. Kısa bir şekerleme uyku probleminiz kolayca azaltabilir.

power nap

Power Nap’ın Faydaları Nelerdir?

Şekerlemeyi iş gününüze nasıl dahil edeceğinizden bahsetmeden önce, avantajlarını gözden geçirmek daha iyi olur. Hızlı bir şekerlemenin amacı, uykunun canlandırıcı faydalarını en kısa sürede elde etmektir. Şekerleme süresi çoğu insan için 10 ila 20 dakika arasında değişmektedir.

Power Nap yaptıktan sonra aşağıdaki durumları yaşayabilirsiniz;

  • Artmış konsantrasyon ve uyanıklık
  • Daha iyi hafıza
  • Azalan stres seviyeleri
  • Artan dayanıklılık
  • Bilenmiş motor becerileri

30 dakikadan daha uzun bir şekerleme yaparsanız yavaş dalga uykusuna girme riskini alırsınız. Pek çok insan yavaş dalga uykusundan uyandıktan sonra kendini halsiz hissettiği için bu ters etki yaratabilir. Öte yandan, her insan bünyesi farklıdır. Bu nedenle daha uzun bir şekerleme sizi yenilenmiş hissetmek yerine halsizde bırakabilir. Bunun kararını kendinizin ayarlamasın gerekmektedir.

power nap

Power Nap Nasıl Uygulanır?

İş yerinde ya da okuldasınız. Fakat kendinizi çok halsiz ve bitkin hissediyorsunuz. Hemen aklınıza şekerleme gelsin. Sakin bir köşeye geçin. Okulda iseniz teneffüs, işte iseniz öğle arası olabilir. Bir yere uzanın ve yaklaşık 10 ila 20 dakika arası uyumaya çalışın.

Bu süre içerisinde yorgunluğunuz ve halsizliğiniz büyük ölçüde azalacaktır. Süreyi kendi bünyenize göre ayarlamanız gerekmektedir. Kimi insanlara 10 dakika yeterken kimisine de 20 dakika bile yetmemektedir. Bu yüzden deneme yanılma yöntemi ile kendi sürenizi belirlemeniz gerekmektedir.

Etrafınızda uykunuzu bölecek şeylerin olmadığından emin olun. Bu yüzden sakin ve sessiz ortamları tercih edin.

power nap

Power Nap ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu