Tarih

Posta Pulları Neden İcat Edildi?

instagram takipçi hilesi

Posta göndermek günlük hayatın önemsiz bir parçası gibi görünebilir. Postanın üzerine bir pul yapıştırdıktan sonra posta kutusuna bir mektup atmak ya da daha iyisi, bir posta sayacı makinesine atmak gibi. Ancak bu tür eylemlerin zengin bir geçmişi vardır. M.Ö. 2400‘lü yılların başlarında Mısır firavunlarının eski bir posta hizmetinden yararlandıkları söylenmektedir. Ancak Guinness Rekorlar Kitabı, 1712 yılında açılan İskoçya‘nın Dumfries kentindeki Sanquhar Postanesini en eski postane olarak kabul ediyor.

posta pulu tarihi 1

Birleşik Krallık‘taki postanelerin tarihi biraz bulanıktır, çünkü Charles II‘nin ilk postaneyi 1660 yılında kurduğu söylenirken, ilk tam operasyonel posta tesisi 1829 yılına kadar Londra‘da açılmamıştır. Birleşik Krallık‘ta ilk posta pulu ancak on yıl sonra basılmıştır.

Posta Pulları Neden İcat Edildi?

Pul Koleksiyonculuğu

posta pulu tarihi 2

Amerika Birleşik Devletleri‘nde basılan ilk hatıra pulu, Chicago‘daki 1893 Dünya Kolomb Sergisi‘nin şerefine çıkarıldı. Normal pulların iki katı büyüklüğünde olan bu pullar sadece koleksiyoncular tarafından rağbet görmekle kalmadı, aynı zamanda piyasaya sürülmeleri uzun bir filatelist serisinin tutkusunu ateşledi.

Tarih boyunca önemli pul koleksiyoncuları arasında şarkıcı John Lennon, yazar Ayn Rand, havacı Amelia Earhart, astronot ve uzaydaki ilk Amerikalı kadın Sally Ride ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosevelt yer almaktadır. Hatta bazıları, Sally Ride ve John Lennon gibi, onurlarına basılan pullar ile ölümsüzleştirildi. Ancak tüm bu pul koleksiyoncularının ortak bir hedefi vardı: en nadir ve en ilginç pulları toplamak.

Hatıra Pulları

posta pulu tarihi 3

İlk hatıra pulunun 1893 yılında piyasaya sürülmesinden yüz yıl sonra, bugüne kadar en çok satan Birleşik Devletler hatıra pulu piyasaya sürüldü: 29 sentlik 1993 Elvis Presley pulu. İkinci Dünya Savaşı‘nın Kadın Kriptologları seti gibi tarihi onurlandıran ya da Marvin Gaye gibi büyük sanatçıları onurlandıran pullar da diğer aranan hatıra pulları arasında yer alıyor.

Tarihe göre, Richard Nixon pulları gibi tartışmalı çekicilikleri nedeniyle ya da hiçbir zaman piyasaya sürülmedikleri için aranan talihsiz pul sürümleri de olmuştur. İkinci Dünya Savaşı‘nın 50. yıldönümü münasebetiyle Birleşik Devletler Posta Servisi, pek çok kişinin zevksiz olduğunu düşündüğü hatıra pullarını piyasaya sürmüştür. Pullarda, savaş sırasında Hiroşima ve Nagazaki‘yi harap eden atom bombasının neden olduğu buluta benzer bir mantar bulutu tasvir edilmiştir.

Pulun üzerinde ‘atom bombaları savaşın sonunu hızlandırdı, Ağustos 1945’ yazıyordu ve insanlar öfkeliydi. Dönemin başkanı Bill Clinton araya girdi ve tartışmalı görselin yerine Harry Truman‘ın 1945 yılında Japonya‘nın teslim olduğunu duyurduğu bir görsel konuldu. Bununla birlikte, orijinal mantar bulutu tasarımının bazı prototipleri piyasaya sürüldü ve bugün hala en hevesli filatelistler tarafından avlanıyor.

Postanın Geleceği

posta pulu tarihi 4

1893 yılından bu yana birçok hatıra pulunun piyasaya sürülmesinin ardından, 1974 yılındaki ilk yapışkanlı pul ve 1989 yılındaki ilk geliştirilmiş su bazlı yapışkanlı pul gibi başka özel pullar da piyasaya sürüldü. Posta dağıtımının ne kadar basit bir süreç olduğunu kabul etmenin ne kadar kolay olduğundan bahsetmiştik, ancak gerçekten yeterince takdir etmediğimiz şey, pullarımızı ayrı bir yapıştırıcı olmadan zarflara yapıştırma yeteneğidir ve bu 2002 yılına kadar evrensel hale gelmemiştir. Birleşik Devletler Posta Servisi, 2007 yılına kadar pul fiyatlarındaki değişikliklerle mücadele eden ve süresi dolmayan ilk Forever Stamp‘ı bile çıkarmadı. Mektupların üzerine pul yapıştırmanın çığır açtığı bir dönem olduğu söylenebilir.

Posta Pulları Neden İcat Edildi ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu