Yaşam

Londra Hava Trafik Kontrolünü Dijital Bir Sistemle Değiştiren İlk Şehir Olacak

instagram takipçi hilesi

Basında çıkan haberlere göre Londra, hava trafik kontrolörlerini uzaktan çalıştırılan bir dijital sistemle değiştiren ilk İngiltere şehri olacak.

heathrow bbc

BBC tarafından Perşembe günü bildirilene göre piste bakan bir kulede oturmak yerine, denetçiler 128 kilometre uzakta olacak. Çalışanlar gelişmiş kameralar aracılığı ile canlı görüntüleri izleyecekler. Yeni sistemin 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. 2019 yılında tamamen faaliyete geçmeden önce bir yıl boyunca test edilecek. Sistem zaten Avustralya, İsveç, Norveç ve İrlanda’da test edildi.

Teknoloji, bir İsveç savunma ve güvenlik şirketi olan Saab tarafından geliştirildi ve London City Havaalanı’nı daha da geliştirmek için 350 milyon sterline mal olacak bir geliştirme programının bir parçası olarak tanıtılacak. Aynı zamanda genişletilmiş terminal binası da olacak ve 2025’te yılda iki milyondan fazla yolcuya hizmet edecek.

BBC tarafından bildirilene göre 14 yüksek çözünürlüklü kamera ve yakınlaştırma gibi pek çok fonksiyona sahip iki kamera aracılığıyla denetleyicilerin hava sahasının 360 derecelik bir görünümünü izlemeleri mümkün olacak.

Kameralar, fiber optik kablolar vasıtasıyla İngiltere’nin hava trafik kontrol sağlayıcısı Nats’ın Hampshire üssünde inşa edilen yeni bir operasyon odasına canlı bir yayın gönderecek.

London City Havaalanı 2019 yılında geleneksel kulesini devre dışı bırakmayı ve bunun yerine yeni bir 50 metrelik dijital kuleyi devreye sokmayı planlıyor.

Siber Saldırılara Karşı Dayanıklı Bir Sistem Olacak

170519 london city airport cr

London City Havaalanı İcra Kurulu Başkanı Declan Collier sistemin bir siber saldırı tehdidi altındayken bile güvende olacağını belirtti.

“Burada yerleştirmekte olduğumuz sistemlerin çok güvende ve iyi yönetiliyor olduklarından çok eminiz,” dedi.

Londra Havaalanının sözcüsü NBC News’e, sistem üzerinde BT güvenlik uzmanları tarafından stres testi uygulanarak sistemin test edilmiş olduğunu ve sistemin çalıştığı şirketin en son tehditlere karşı koruma sağlamak için siber güvenlik kaynakları ve uzmanlığına önemli ölçüde yatırım yaptıklarını söyledi.

Önümüzdeki dönemlerde dijital çağa geçişin ne kadar büyük bir ölçüde genişleyeceğini hep beraber göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu