Kişisel Gelişim

Polimat Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dünyanın en büyük sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci‘nin bir polimat yani bilge olduğunu biliyor muydunuz?

Çoğu insan, başarılı olmak için uzmanlaşmanız gerektiğini söyler. Ve uzman olursanız daha fazla ödeme alacağınız için bu mantıklıdır.

Pek çok ilgi alanınız ve hobiniz varsa, bu, çoğunu unutup tek bir alana bağlı kalmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır demekten mutluyum çünkü bilge olmak burada devreye giriyor. İşte;

Polimat Nedir?

Peki, bir polimat tam olarak nedir?

polimat nedir 2

Bir polimat (bilge), çok çeşitli konularda çalışan ve birçok şeyde mükemmel olan kişidir. Örneğin, şarkılar yazıyor, web siteleri yapıyor ve hisse senedi ticareti yapıyorsanız, bir bilge olarak kabul edilirsiniz. Sözcük , “çok şey öğrenmiş” anlamına gelen Yunanca polymathes kelimesinden gelmektedir. “Polymath” kelimesinin kullanımına gelince, ilk kaydedilen kullanımı 1624 yılında Burton’s Anatomy of Melancholy kitabındaydı.

Bilgelerin birçok konuyu nasıl inceledikleri gibi, kim olduklarını tanımlamak için de çok sayıda terim kullanılır. Bazıları bir bilgeden “rönesans adamı” veya “t-biçimli kişi” olarak söz ederken, potansiyel bilgelere “çok potansiyelliler” denir.

Nasıl bir bilge olabilirim?

polimat nedir 3

Bir bilge olmak için ihtiyacınız olan en önemli şey, her zaman meraklı kalmaktır. Tarih boyunca, büyük bilgelerin hepsi bu çok önemli özelliğe sahipti. Ne de olsa öğrenmeyi anlamlı ve eğlenceli kılan şey budur.

Sadece bu da değil, merak aynı zamanda hayal gücünü harekete geçirir ve bu da sonunda yaratıcılığı besleyerek yeniliğe yol açar. İşte bu yüzden bilge kişiler harika girişimciler olurlar!

Bu nedenle, soru sormaktan asla vazgeçmeyin ve bilge olmak için varsayımlarınıza meydan okumaya çalışın. Bu merak, bir sonraki adım olan pek çok konuya ve hobiye ilgi geliştirmeyi kolaylaştıracaktır.

Bilim, iş ve sanat öğrenmeye başlayın. Birbirinden tamamen farklı konuları öğrenmeye çalışıyor olmanızın bir önemi yok, çünkü bilge olmak budur.

Ancak, öğrenme söz konusu olduğunda stratejik olmak esastır. Nasıl öğreneceğinizi öğrenmelisiniz çünkü bu sizi verimli bir öğrenci yapacaktır ki bu, aynı anda farklı konuları çalışmaya çalışıyorsanız son derece yararlıdır.

Nasıl öğrenileceğini öğrenmek, serpiştirme, anımsatıcılar ve Feynman tekniği gibi farklı ezberleme ve öğrenme tekniklerine aşina olmak anlamına gelir. Ardından, öğrendiklerinizi uygulamanız gerekir.

Bu, bazıları için açık olabilir, ancak bu bilgiyi uygulamadan bir öğrenme modelinde takılıp kalmak, aşırı bilgi yüklemesine ve analiz felcine neden olarak yaygındır.

Aslında bisiklet üzerinde pratik yapmadan bisiklete binmeyi öğrenmek için YouTube‘da öğreticiler izlemek gibi düşünün. Söylediği gibi, “Bilmek yeterli değildir. Başvurmak zorundayız.”

Unutmayın, bir bilge birçok alanda uzmandır, her işte uzman değildir, hiçbir işte usta değildir.

Ünlü bilgeler var mı?

polimat nedir 4

Leonardo da Vinci, polimatlar konusu söz konusu olduğunda çoğu insanın aklına gelen ilk kişidir. Mona Lisa‘yı resmetmesi ile ünlü olsa da, da Vinci aynı zamanda bir heykeltıraş, mühendis ve anatomistti. Akla gelen bir başka ünlü bilge, yazarlık, bilim adamlık ve diplomatlık gibi sayısız mesleğe sahip olan Benjamin Franklin‘dir.

Galileo Galilei, İtalyan astronom matematik ve felsefede mükemmel olduğu için bir bilge olarak kabul edildi. Modern çağda hala bilgelerin olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Modern zaman bilgeliğine bir örnek, fizik ve ekonomi derecelerine sahip belirli bir Güney Afrikalı milyarder girişimcidir.

Onun kim olduğunu henüz tahmin etmediyseniz, bu Elon Musk‘tır. Tesla, SpaceX ve Twitter‘ı aynı anda yöneten, çok çeşitli becerilere ve başarılara sahip bir bilgedir.

DEHB’si olan kişiler bilge olabilir mi?

polimat nedir 5

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), en yaygın ruhsal bozukluklardan biri olarak kabul edilir. Ancak, ortaya çıktığı gibi, DEHB’ye sahip olmak o kadar da kötü değil; çeşitli ilgi alanları ve yeni konulara veya hobilere aşırı odaklanma eğilimleri sayesinde, DEHB’si olan kişiler genellikle bilgili kişilerdir.

Bazı tarihçiler, Leonardo da Vinci‘nin The Virgin and Child with Saint Anne ve Adoration of the Magi gibi sayısız tamamlanmamış sanat eseri nedeni ile DEHB’ye sahip olduğunu iddia ediyor.

Polimatlar için en iyi kariyerler nelerdir?

polimat nedir 6

Girişimcilik, bilgeler için en bariz kariyer yoludur. Şirketinizi yönetmek, satış, muhasebe ve ekonomi gibi onu başarılı kılan her yönü öğrenmek anlamına gelir.

Ayrıca, bilge bir işletme sahibinin farklı sektörlerde çok sayıda işletme kurması daha kolaydır. Bunu yapan girişimcilere genellikle seri girişimciler denir.

Müşterilere farklı hizmetler sunabileceğiniz için bir bilge olmak istiyorsanız, serbest çalışma da ideal bir kariyer yoludur. Örneğin, içerik yazma, video düzenleme ve muhasebe işlemlerini aynı anda sağlayabilirsiniz.

Ve bir bilge olarak yeni bilgiler yaratmaktan hoşlanıyorsanız, bir araştırmacı mükemmel bir uyum olacaktır. Araştırmalar, en yaratıcı araştırmacıların birbirinden ilgisiz fikirleri bağlayabildiğini gösteriyor ve bu da tüm bilgelerin sahip olduğu bir beceridir.

Son olarak, bilim kurgudan distopik romanlara kadar çok sayıda edebi tür hakkında yazan harika kurgu yazarları olabilir.

Bilge olmak buna değer mi?

polimat nedir 7

Hayat boyu öğrenen biriyseniz ve pek çok konuyu öğrenme konusunda tutkuluysanız, bilgili biri olmak buna değer.

Ek olarak araştırmalar, sürekli öğrenmenin ve yeni beceriler veya hobiler eklemenin beyni aktif tuttuğunu gösteriyor. Bu, beyninizin plastisitesini geliştirir, bu da daha iyi hafıza ve konsantrasyona yol açar.

Girişimci olmak istiyorsanız, aynı zamanda bilge olmayı da hedeflemelisiniz. Çünkü bir işletme sahibi olarak işinizin her yönünü anlamanız gerekir.

Eğer bir çalışansanız, denemeye değer çünkü bilge olduğunuzda iş yerinde daha yüksek bir değere sahip olacaksınız. Bu sizi hem güvenilir hem de uyarlanabilir yapacaktır.

Ve son olarak, zeki olmanın sizi çekici yaptığı söyleniyorsa, bir bilge iseniz ne kadar çekici olacağınızı bir düşünün.

polimat nedir 1

Bilge olmak, çok çeşitli ilgi alanlarınız olsa bile uzman olmanın mümkün olduğunu kanıtlar. Bilge bir hayata giden yol zorlu olsa da, meraklı kalmak, nasıl öğrenileceğini öğrenmek ve harekete geçmek onu çok daha ulaşılabilir kılar.

Yani, genelleme değil uzmanlaşman gerektiğini söyleyen insanlarla dolu bir dünyada, geçmişte ikisini de yapan insanlar olduğunu unutma, o yüzden umudunu kaybetme.

Polimat Nedir ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu