Kişisel GelişimYaşam

Hayatınızı Gerçekten Değiştirebilecek 10 Alışkanlık

Kendinizden Önce Bir Gününüzü Değiştirin, Gerisi Kendiliğinden Değişecektir.

instagram takipçi hilesi

Günlük alışkanlık ve rutinler hayatımızın rotasını çizmektedir. Tutumunuz, irtifalarınızı belirler. Amerikalı yazar ve girişimci Jack Canfield, “Başarılı insanlar sadece zirveye sürüklenmiyor. Oraya gitmek, her gün odaklanmak için eylem, kişisel disiplin ve çok fazla enerji gerektiriyor” diyor. Daha doğru olamazdı.

Öyleyse, eski alışkanlıkların seni engellemesine izin verme. Daha basit ve daha üretken bir yaşam için bu basit ama gerekli alışkanlıkları uygulamaya başlayın:

günlük alışkanlık 1

Hayatınızı Değiştirebilecek 10 Günlük Alışkanlık

Bir Sabah Ritüeli Oluşturun

Belki koşuya gitmeyi seviyorsun. Ya da belki meditasyon yapmayı ya da sağlıklı bir kahvaltının tadını çıkarmayı seviyorsunuz. Sizi güçlendirmiş hissettiren her neyse, güne bu alışkanlıkla başlayabilirsiniz. Anlamlı bir sabah ritüeli oluşturmak, güne olumlu ve proaktif bir notla başlamanıza yardımcı olur.

Kaybedilen zamanı telafi etmek için acele etmek yerine, gününüze yapılandırılmış bir başlangıç yapmak stresi, zihinsel yorgunluğu ortadan kaldırmanıza ve verimliliğinizi arttırmanıza yardımcı olur. Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İlham almak için en başarılı kişilerin bazılarının sabah ritüellerini inceleyin!

günlük alışkanlık 2

80/20 Kuralını İzleyin

Pareto Prensibi veya 80/20 kuralı, her durumda, görevlerin %20’sinin sonuçların %80’ini sağladığı anlamına gelir. Böylece zaman ve enerjinizin çoğunu en büyük etkiye neden olacak bu belirli görevlere yatırım yaparak üretkenliği en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu görevleri tamamladığınızda, yapılacaklar listenizdeki diğer etkinliklere odaklanabilirsiniz.

Oku, Oku, Oku

Kitap okumak bilgi edinmek ve yaratıcılığı teşvik etmek için harika bir yoldur. Üstelik yatmadan önce okumak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Özellikle kurgusal olmayan kitaplar, ufku genişletmek, yeni fikirler geliştirmek ve motivasyon aramak için mükemmel bir araçtır. Ek olarak, gerçek yaşam örnekleri ile her türlü zorlu durumun üstesinden nasıl gelineceği konusunda eyleme geçilebilir tavsiyeler de sunarlar.

Çevrenizi Olumlu İnsanlarla Kuşatın

Amerikalı yazar ve girişimci Jim Rohn “En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız” diyor. Bu yüzden tam olarak kiminle zaman geçirdiğinizi dikkatlice düşünmelisiniz. Sizi nasıl mutlu edeceğini ve paylaşacağını bilen insanlarla zaman geçirin. Mutluluk bulaşıcı olduğu için, yaşamınızda pozitifliği yaratmanın en kolay yollarından biridir.

Egzersiz İçin Zaman Ayırın

Fiziksel sağlığınızı geliştirmekten başka, düzenli olarak çalışmak yaratıcılığı arttırır ve bilinçsel becerilerinizi geliştirir. Aynı zamanda dayanıklılığı arttırmanın ve enerjilendirmenin etkili bir yoludur. Ve hala ikna olmuyorsanız, egzersiz yapmak aynı zamanda doğal bir anti-depresan gibi davranan endorfin hormonlarının üretimini artırarak ruh halinizi de yükseltir. Hala spor salonuna gitmek için daha fazla sebebe mi ihtiyacınız var?

günlük alışkanlık 3

Dinleme Sanatında Ustalaşın

Etkili iletişim, kişisel ve profesyonel ilişkilerin geliştirilmesinde çok önemlidir. Ve dinlemek iletişimin merkezidir. Başkalarının söylediklerine dikkat edin. Sadece başkalarının kendilerini değerli hissetmelerini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda onları daha iyi anlamanıza ve yeni bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacak.

Aklınız akşam yemeğinde hangi pizzaları sipariş etmeniz gerektiğini bulmakla meşgulken, konuşmayı tekelleştirmeye çalışmayın veya dikkatinizi çekmeyin. Söyleyeceklerini ve gerçekte ne anlama geldiklerini dinleyin ve sözel olmayan ipuçlarını da not alın. Ne kadar çok dinlerseniz o kadar çok şey öğreneceksiniz. İşte size iyi bir dinleyici olmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir rehber.

Bir Sosyal Medya Detoksuna Gidin

Dijital dünya hayatımızın neredeyse her yönünü ele geçirdi. Ortalama bir insan beş sosyal medya hesabına sahiptir ve sosyal medyayı kontrol etmek için her gün en az 1 saat 40 dakika harcıyor. Araştırmalar, bir sosyal medya sitesinde ne kadar çok zaman harcarsanız, depresyon geliştirme olasılığınızın o kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Stresi ve zihinsel karmaşayı azaltmak için sosyal medyayı kesmek için zaman ayırın. Ruh halinizi iyileştirmek ve etrafınızdaki dünyaya yeniden bağlanmak için telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı her gün birkaç saat kapatın.

günlük alışkanlık 4

Kişisel Bakıma Yatırım Yapın

Gevşemek için biraz zaman ayırmak ruh haliniz, ruh sağlığınız ve öz güveniniz için harikalar yaratabilir. Her gün kendinizi iyi hissettiren en az bir şey yapın. Müzik dinleyin, yeni bir beceri öğrenin, uzun bir köpük banyosu yapın veya güzel bir yemek hazırlayın. Ne olursa olsun teknen yüzüyor!

En Az 7 Saat Uyuyun

Her gece en az 7 saat uyumayı sağlamak, canlılığınız için çok önemlidir. Uyuduğumuzda zihin ve bedende birçok önemli işlev yer alır. Vücudumuzun dinlenme, gevşeme ve şarj olma şansı. Bilinçli olarak dışarıdayken, tabiri caizse, bilinçsiz aklımız ve bedenimiz işle başa çıkmak, yeniden şarj etmek ve enerjilendirmekle meşguldür.

Çoğu insan ruh hali, enerji, sağlık ve zihinsel refah üzerinde genel bir etkisi olan uyku eksikliğinden muzdariptir. Çok sayıda çalışma, sadece uyku uykusunun hafıza gibi şeyleri geliştirmeye yardımcı olmadığını, aynı zamanda yaşam ömrünü artırmaya, farkındalığı arttırmaya ve yaratıcılığı teşvik etmeye yardımcı olduğunu ileri sürdü.

günlük alışkanlık 5

Ertelediğin Bir Şeyi Yap

Her gün ertelediğin bir şeyi yap. Bu, ertelemenin üstesinden gelmek ve hayatınızı ileriye götürmek için boş zaman alışkanlığı kazanmak için muazzam bir yoldur. Kapalı tuttuğunuz şeylerin bir listesini oluşturun. Ardından, her gün yalnızca 15 dakika harcamayı taahhüt edin.

Tamamlayamasanız bile, 15 dakika harcadığınızdan emin olun. Bu alışkanlıkları geliştirmek kararlılık, sabır ruhları ve sürekli çaba gerektirir. Belki sadece birkaç hafta veya belki bir yıldan fazla sürer. Sizden vazgeçmediğiniz sürece alışkanlık edinmenin ne kadar süreceği önemli değil.

Günlük alışkanlık ve rutininizi değiştirdikten sonra hayatınızdaki alışkanlıkları da değiştirmek istiyorsanız “Hayatınızı Olumlu Yönde Değiştirebilecek 9 Alışkanlık” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Günlük Alışkanlık ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu