Yabancı Erkek Ünlüler

Pierre Cardin

instagram takipçi hilesi

pierre cardin 2
Tam adı: Pierre Cardin
Doğum tarihi: 2 Temmuz 1922 Ölüm tarihi: 29 Aralık 2020
Doğum yeri: San Biagio di Callalta, İtalya Ölüm yeri: Neuilly-sur-Seine, Fransa
Ailesi: Alessandro Cardin, Maria Cardin
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Modacı
Aktif Yılları: 1950 yılından 2020’ye kadar
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Pierre Cardin kimdir? Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922 tarihinde İtalya’nın San Biagio di Callalta şehrinde dünyaya gelmiş olan modacıdır. Henüz 2 yaşındayken ailesiyle Fransa’ya taşınmıştır. 14 yaşında Fransa’nın Saint-Etienne ismindeki şehrinde ünlü bir terzinin yanında çıraklık yapmaya başlamıştır. Ardından Paris’te mimarlık okumuştur.

Pierre Cardin, 1939’da Fransa’da kadın kıyafetleri tasarlamaya başlamıştır. 2. Dünya savaşı boyunca Kızılhaç’ta gönüllü olarak çalışmıştır. 1944’te Paris’e yerleşen Cardin, aynı yıl La Paix’de bir moda evinde işe başlamıştır. O dönemin şüphesiz en büyük Fransız moda evi olan Dior markasının baş terzisi olmasına yardım sağlayacak mesleki bilgi ve tecrübesini orada edinmiştir.

1945’ten sonra dünyanın en ünlü tasarımcılarıyla birlikte çalışmaya başladı. Madame Paquin, Jean Cocteau, Christian Bernard bu isimlerin başında yer almıştır. 1947- 1950 yılları arasında, Cardin, Christian Dior ile çalışmaya başlamıştır. 1953’te ise kendi mağazası olan Maison De Couture’u açmıştır.

1954’te ilk kadın koleksiyonları için “EVE” yani “Havva” ismindeki mağazasını açan Cardin, 1957 yılında ise “ADAM” yani “Adem” isminde ilk erkek giyim mağazasını açmıştır.

1963 yılında dar, vücudu saran bir giyim türü olan taytın dünya çapında yaygınlaşmasında büyük rol oynamıştır. 1966’da ilk çocuk koleksiyonun piyasaya sunmasıyla ABD’de de en çok satan markalar arasında yer almaya başlamıştır.

1971 yılında Paris’te Espace Cardin ismindeki mağazasını hizmete sokmuştur. Böylelikle birçok sanatçı topluluğuna özgün tasarımlarını sunmuştur. Dünyanın birçok ülkesine adı, çalışmaları ve markası yayılan Cardin, sadece giyimle sınırlı kalmayıp, parfüm, mücevher, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da modayı yaratıp takip etti.

Fransız Moda Endüstrisi’nden 1985 yılında Moda Oscar Ödülü’nü alan Pierren Cardin, Moskova’da 1987 yılında 10 bin metrekarelik dev bir mağaza açmıştır. Daha sonrasında Pierre Cardin butiklerini dünyanın dört bir yanında açmaya başlamıştır. Cardin, avantgarde tarzla geometrik dizaynları birleştirmesiyle tanınmaktadır. 1991’de UNESCO kültür elçiliğine seçilmiştir.

Fransa’da yaşayan Cardin, 29 Aralık 2020′de hayatını kaybetmiştir.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=ev29bJARFgU

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu